Odlazi jedan od simbola Münchena?

  Europa         Mato Pejić         10.07.2011.
Odlazi jedan od simbola Münchena?

Do sada se govorilo samo o sanaciji ili rekonstrukciji, ali sada je priča dobila potpuni obrat i zvuči zastrašujuće - Viktualienmarkt, živopisna zelena tržnica u strogom središtu Münchena, jedna od najvažnijih prepoznatljivosti bavarske prijestolnice, omiljeni simbol grada na Isaru - bit će srušena do temelja.



 Vijest ovih dana prenosi dnevnik Tageszeitung, pozivajući se na potvrdu referentice za komunalne poslove Gabriele Friedrich, koja je u gradskoj vijećnici predstavila projekt uređenja toga dijela grada. Iz projekta proizlazi da zbog nezadovoljavanja propisa o „zaštiti od požara, zaštiti na radu i higijeni, globalna grupa TÜV Rheinland, koja se bavi testiranjem kvalitete i sigurnosti, predlaže potpuno rušenje postojećih objekata i njihovu zamjenu novim zdanjima."

Štandovi, trafike, kiosci, sve je prema nalazu inspekcije puno vlage i hrđe i mora biti razoreno do temelja, te izgrađeno nanovo. „Ili barem veći dio njih," inzistira Gabriele Friedrich. „Kućice na tržnici moraju dobiti nove podrume i potpuno nove instalacije." Dodaje također da bi prema projektu novi objekti imali biti replike starih, tako da dvjestogodišnja tradicija ovog kultnog mjesta ne bude narušena. U novim kućicama neće smjeti biti nikakvih novotarija, pa čak ni kromiranih niti staklenih rashladnih vitrina. To je tek prva projekcija. Tek valja izraditi detaljan projekt, a odluku donosi gradsko vijeće Münchena. U svakom slučaju ne prije kraja slijedeće godine.

Izvorno je na trgu na kojem se nalazi Viktualienmarkt bilo pedeset objekata, s dogradnjama i preinakama ih je sedamdeset, a u njima je smješteno 119 radnji. Između toga načičkani su improvizirani paviljoni, šatori i suncobrani. Kako se improviziralo u dogradnjama, tako se radilo i s instalacijama, tako da su električni vodovi već davno kritični, upozorava struka. Nove zgrade dobit će i kvalitetne instalacije grijanja, plina i vode, a vodu će crpiti iz izvora na samom trgu.

Nalazi kuće za certificiranje zgrozili su prodavače na Viktualienmarktu, koji su najavili borbu za svoju tržnicu. Pozvali su novinare i pokazali u kakvom su stanju njihovi štandovi i radnje, kako se staraju o čistoći i svježini namirnica.

Na njihovoj sam strani i ja, zajedno sa svojim nevelikim društvom, s kojim već dva desetljeća redovito posjećujem bavarski glavni grad, dakako u vrijeme i zbog Oktoberfesta, ali Viktualienmarkt je neizostavna postaja u našim beskrajnim tulanjima raskošnom ponudom mihnenskih pivnica. Uistinu, nije prošao nijedan posjet Marienplatzu oko kojeg je desetak sjajnih pivnica, ili također nedalekom Platzlu, gdje je čuvena pivnica Hofbräuhaus, a da ne prošvrljamo oko štandova zelene pijace, da ne fotografiramo ogromni majpan, ukrašen cehovskim simbolima minhenskog udruženja proizvođača piva i slada i zaštitnim znacima šest pivovara glavnog grada, da ne udahnemo malo one neponovljive atmosfere, one drage vreve i bezbrižne užurbanosti, i da ne sjednemo u hlad golemih kestena na pivo. Ili dva.

Ovdje se na raznim mjestima mogu popiti minhenski klasici Löwenbräu i Spaten, dakako u litrenom vrču, što je tamošnja standardna mjera, ali možete dobiti i niz piva iz obližnjih malih obiteljskih pivovara, koja se toče u čaše od pola litre, pa i - primjereno mjestu - piva iz bio-proizvodnje, odnosno skuhano od ekološki uzgojenih sirovina.

Pa onda opet u vrevu oko štandova, na kojima ćete naći i čudnovato voće koje još niste vidjeli ni na televiziji, a kamoli uživo, orijentalne slastice, desetke vrsta maslina, od grčkih, preko španjolskih do hrvatskih, špalir malih mesnica, s ponudom od koje zastaje dah, a na drugoj strani niz ribarnica s toliko i takve ribe, rakova, školjaka i mekušaca da bismo mogli satima trljati nos o hladno staklo pristranih izloga. Plodova pristiglih i iz Sjevernog mora i s Mediterana, iako je München od obadva udaljen po tisuću kilometara.

To je epikurejski raj po svačijem ukusu. Viktualienmarkt sa svojim gorostasnim majpanom i s više od 140 trgovaca, koji na štandovima, u trafikama i malim dućančićima nudi sve što vam srce poželi, od sira do kavijara i od voća, povrća i egzotičnih plodova, do ulja i ikebane. Mnogo toga može se konzumirati na licu mjesta - u vrtnoj pivnici ili na brojnim kioscima ili zalogajnicama s nogu, pišu turistički vodiči.

Sladokusci ovu tržnicu opisuju kao najljepši minhenski park, premda to nije park, nego prije svojevrsni rajski vrt usred megalopolisa, u sjeni u nebo stršećih tornjeva crkava svetog Petra i Duga Svetoga. Možda je baš na ovu tržnicu mislio poznati zaljubljenik u bavarski glavni grad, veliki talijanski pisac Umberto Eco, kad je rekao: „čovjek se svemu može suprotstaviti, osim iskušenju."

„Cijene doduše znaju biti „izvanzemaljske" ali često su i bagatelne, a nađe se tu za svakog ponešto; za jedne nude bretonskog jastoga, kamenice i tunjevinu u sendviču, za druge kisele krastavce po pedeset centi," piše Travelmag u svom posebnom izdanju o gradu Münchenu. No, uvijek je sve vrhunske kvalitete. To, međutim nije dovoljno hladnom korporativnom srcu, pa su hladno predložili da ovaj spomenik punom želucu, miomirisima oplahnutom nosu i razrogačenim očima, nastao 1807. godine, kada je ukazom kralja Maxa Josepha I. zelena pijaca maknuta s obližnjeg Marienplatza, 204 godine kasnije bude zbrisan s lica zemlje.

A kad jednom bude zbrisan, hoće li uistinu na istom mjestu niknuti novi, još ljepši i još stariji Viktualienmarkt, ili će sve to, o mila moja, pokriti ružmarin, snjegovi i šaš? Kao što je nedavno i nedaleko u prah i u zaborav otišlo još jedno opće mjesto minhenske povijesti, glasovita pivnica Mathäser Bierstadt. Ta fenomenalna pivnica izgrađena je u središtu Münchena 1828. godine, nalazila se u Bayerstrasse, između slavnog trga Stachusa i glavnog kolodvora, razorena je u Drugom svjetskom ratu, ali je deset godina nakon rata, 1955. ponovno otvorena. S pet tisuća i pet stotina sjedećih mjesta i 48 tisuća litara piva dnevne potrošnje ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveći pivski lokal na svijetu, pa i dan danas ćete gdjegdje naići na taj podatak, iako zgrade već godinama nema. Ta sjajna povijest, u koju spada i činjenica da je baš u pivnici Mathäser proglašena 1918. godine minhenska ili bavarska revolucionarna sovjetska republika, nije pomogla pivnici. Godine 1989. do temelja je srušena, a slijedeće godine počela je gradnja, ali ne replike, nego željezno-betonsko-staklenog mastodonta, u kojem je 2003. godine otvoreno multiplex kino. Od piva u tom zdanju nema ni p, a na staru slavu podsjeća još samo njegovo ime - zove se naime Mathäser-komplex.

Tagovi

Pivo   München   Viktualienmarkt  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Kad ne bi postojalo pivo, muškarci ne bi imali zašto sjediti u pivnici.
Murphyjev zakonik, Fenomen piva


ArhivNacrtaj mi krigl

Zabranjeno pusenje
Zabranjeno pusenje

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Europa




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće