Kad govorimo o sladu kao sastojku za proizvodnju piva, podrazumijeva se onaj ječmeni, ali to nipošto nije jedina moguća sirovina. Poprilično smo se naviklu i na pšenicu, a širenjem asortimana koje je donijela craft revolucija naučili smo da su dobre sirovine i zob, pa i riža, pa i kukuruz.
Naime, u mnogim je vrstama masovno proizvedenog industrijskog piva dio slada nadomješten kukuruznom krupicom, a naći ćemo i koješta drugo – bananu, batat, pa i – krumpir.
Kao sirovina za pivo krumpir se koristio i prije stoljeća i pol, a na web stranici Bejvavalo.cz nalazimo ova dva recepta za kuhanje krumpirovog piva, izvorno objavljena u knjizi Sbírka nejnovějších receptů (Zbirka najnovijih recepata) iz 1880, autor V.K.
na 500 litara uzmite:
350 kg krumpira
60 kg žutog slada
3 kg hmelja
Krumpiri se skuhaju u 700 litara vode i izgnječe, pa se to sve pomiješa sa sladom, koji se sa 60 litara vode umijesi u tijesto. Tako dobivena kaša kuha se s hmeljem. Kada se dio tekućine ispari tako da ostane 600 litara, doda se kilogram i pol hmelja i ostavi fermentirati.
Uzme se 100 funti krumpira, koji se kuhaju da omekšaju. Prije toga ih treba oguliti. Zatim se fino izignje3če drvenim palicama. Pomiješaju se sa sto mazova vode i kuhaju u pocinčanom lovcu dok se ne napravi rijetka kaša.
Zatim se doda osam funti slada od ječma ili pšenice, miješa se i kuha još oko sat vremena. Ostavi se nekoliko sati, a onda pretoči u manji lonac, kuha se uz dodatak dvije funte hmelja, pa se procijedi i zagrije.
Na to se doda oko pola maza kvasca i ostavi se fermentirati tako dugo dok kvasac ne padne, a gornji kvasac ne izađe na površinu, Taj se kvasac redovito skuplja kutlačom, pivo se nalije u bačve i nakon kratkog vremena se može piti.
Izvor: Bejvavalo