Alkoholna pića u kulinarstvu koriste se često i obilato - od predjela do deserta, a pri tom ne mislimo na konzumaciju pića samog, nego na dodavanje u jelo tijekom pripreme. Mogućnosti su bezbrojne, a osim konkretnih recepata, postoje i razni općeniti savjeti, koji će dobro doći svakom tko u kuhinji želi postići više.
Niz jednostavnih i nadasve korisnih savjeta o primjeni piva u kuhinji donosi portal Coolinarika.com
Iako se pivo najčešće poslužuje uz jela, ono ima i svoje mjesto u pripremi hrane. Podlijevanje mesa i ribe, osobito svinjetine, jaretine, piletine, šarana ili pastrve prilikom pečenja, ili pirjanja, jedan je od vrlo jednostavnih načina primjene piva u kuhanju. Pivom možete meso i marinirati. Za svinjetinu pripremite marinadu od piva, senfa, nasjeckanog luka i meda, a preko noći marinirajte govedinu u marinadi od piva, maslinova ulja, svježe nasjeckanog češnjaka i korijena đumbira te narančine korice. Marinada se može koristiti i za prelijevanje mesa tijekom pečenja ili kao baza za pripremu umaka uz pečenje.
Pivo ima sličnu razinu polifenola kao i crveno vino, a 4-5 puta više od bijelog vina. Najpoznatija mesna juha, u kojoj se kao dodatak koristi pivo, je njemačka juha od luka. Jednostavnost ove juhe se sastoji u korištenju dostupnih namirnica poput luka, jabuke, kruha i sira. Njemačka kuhinja ima i druge specijalitete s pivom, što i ne čudi. Pirjani kiseli kupus sa slaninom i kobasicama, pirjana koljenica s dodatkom mrkve i umaka od rajčice ili kobasice s lukom ne mogu bez dodatka piva.
Pivo je izvrstan sastojak u pripremi tijesta. U tekuće tijesto od brašna, jaja, začina i piva, možete uroniti na manje dijelove narezanu piletinu, ribu ili povrće, te ih zatim pržiti u dubokom ulju. Odlično idu uz kriške limuna i umake na bazi jogurta ili majoneze. Od brašna, praška za pecivo, jaja, soli i piva zamijesite tijesto za pivski kruh. Za mediteranski okus pivskog kruha, tijestu dodajte sitno narezane punjene masline i sušene rajčice u ulju.
Za jušna jela poput gulaša i čilija, mogu se koristiti svjetla i tamna piva. Za gulaš od svinjetine s dodatkom korjenastog povrća i krumpira, koristite svjetlo pivo, a za juneći ili goveđi gulaš, tamno pivo. Ovom zadnjem mogu se dodati i okruglice od tijesta. Za čili, glavni su sastojci nekoliko vrsta paprika, od blagih do izrazito ljutih, govedina, umak od rajčice, grah i tamno pivo. Poslužuje se uz kiselo vrhnje, narezani mladi luk i naribani sir.
Zanimljiva je primjena piva za kuhanje na pari, repova račića ili školjkaša. Repove rakova možete kuhati na pari od piva i vinskog octa, a školjkaše na pari od piva i začina poput lovora, klinčića, korijandera, gorušice, kajenskog papra, soli i ploški limuna.
Iako možda neuobičajno, pivo može biti i sastojak tijesta za pripremu slastica, kao što su vafli ili pržene jabuke u tijestu. Ukoliko pak pivu dodate u jednakom omjeru limunadu, dobit ćete aromatizirano pivo, koje se zove shandy, radler ili panaché.
Izvor: Coolinarika.com