Pivska juha, dakle juha kuhana s pivom bila je nekad iznimno tražena a u pučkim kuharicama mnogih europskih zemalja prisutna je naročito u srednjem vijeku i u ranom novom vijeku. Posluživala se za doručak (kao prethodnica kave), a često se preporučivala bolesnicima. Postoje razne varijacije na temu s regionalnim posebnostima, a u Češkoj je naročito popularna bila pivska juha zvana gramatika.
Gramatika je, kaže virtualna enciklopedija Wikipedija, lagana juha, podesna za studente i one koji ne rade fizičke poslove, a njezina je konzumacija dokumentirana u 18. stoljeću u prijevodu Knjiga gospodarskih Jana Barnera. Među poznatijim pivskim juhama je i danska pivska juha øllebrød s pivom i kruhom.
Stari zapisi kažu da je za pivsku juhu gramatiku bolje „bijelo pivo, nego gorko“ i navode da je juha nazvana gramatika stoga „što je to jelo lagahno, kakvo trebaju studenti i ti koji se ne otimaju za teške tjelesne poslove“. Uostalom, dodaju drugi izvori, to ime gramatika je pivskoj juhi baš primjereno, jer poznato je da pivo razvezuje jezik.
A pravila se ovako: potrebno je 400 g suhog kruha, 1,25 l svijetlog piva, kim, 50 g maslaca, 1/4 kocke mesne juhe (koja u stara vremena nije postojala, no ovo je uputa za današnju izradu gramatike), peršin, 2 žumanjca, 1/4 l kiselog vrhnja.
Nareži kruh u lonac, nalij zatim hladnog piva, dodaj malo kima, maslac, posoli i kuhaj dok se kruh ne raskuha. Procijedi kroz sito, po potrebi još začini, dodaj peršin i na kraju dodaj žumanjce razmućene u vrhnju. Još malo zagrij juhu, ali da ne proključa da se jaja ne zgrušaju. „Nakon jela preporuča se ponoviti nepravilne glagole!“