Gramatika, lagana i ukusna

  Gastro         P. N.         08.02.2021.
Gramatika, lagana i ukusna

Pivska juha, dakle juha kuhana s pivom bila je nekad iznimno tražena a u pučkim kuharicama mnogih europskih zemalja prisutna je naročito u srednjem vijeku i u ranom novom vijeku. Posluživala se za doručak (kao prethodnica kave), a često se preporučivala bolesnicima. Postoje razne varijacije na temu s regionalnim posebnostima, a u Češkoj je naročito popularna bila pivska juha zvana gramatika.



Gramatika je, kaže virtualna enciklopedija Wikipedija, lagana juha, podesna za studente i one koji ne rade fizičke poslove, a njezina je konzumacija dokumentirana u 18. stoljeću u prijevodu Knjiga gospodarskih Jana Barnera. Među poznatijim pivskim juhama je i danska pivska juha øllebrød s pivom i kruhom.

Stari zapisi kažu da je za pivsku juhu gramatiku bolje „bijelo pivo, nego gorko“ i navode da je juha nazvana gramatika stoga „što je to jelo lagahno, kakvo trebaju studenti i ti koji se ne otimaju za teške tjelesne poslove“. Uostalom, dodaju drugi izvori, to ime gramatika je pivskoj juhi baš primjereno, jer poznato je da pivo razvezuje jezik.

A pravila se ovako: potrebno je 400 g suhog kruha, 1,25 l svijetlog piva, kim, 50 g maslaca, 1/4 kocke mesne juhe (koja u stara vremena nije postojala, no ovo je uputa za današnju izradu gramatike), peršin, 2 žumanjca, 1/4 l kiselog vrhnja.

Nareži kruh u lonac, nalij zatim hladnog piva, dodaj malo kima, maslac, posoli i kuhaj dok se kruh ne raskuha. Procijedi kroz sito, po potrebi još začini, dodaj peršin i na kraju dodaj žumanjce razmućene u vrhnju. Još malo zagrij juhu, ali da ne proključa da se jaja ne zgrušaju. „Nakon jela preporuča se ponoviti nepravilne glagole!“

Tagovi

Pivo   juha   gramatika  


Najnovije iz kategorije Gastro




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće