Kuhanje piva u Frydlantu po prvi se put spominje 1381., ali potpuno je sigurno a je lokalna pivovara pivo kuhala još u 13. stoljeću, prije svega za potrebe frydlantskoga dvorca. U 16. stoljeću pivovara je već stajala na istom mjestu na kojem je i danas. Godine razvoja i pregradnji završile su 1949. kada je u pivovari skuhana posljednja šarža piva.
Tijekom desetljeća koja su slijedila areal pivovare korišten je nedovoljno i neadekvatno, uglavnom kao skladište sira i povrća a zgrada i oprema pivovare brzo su propadali, stara tehnologija je probrana i odvezena u Slovačku, a pojedini su objekti srušeni. Grad Frýdlant čak je razmišljao i o tome da sruši devastiranu zgradu i na njezinu mjestu izgradi parkiralište za posjetitelje sve popularnije frýdlantske tvrđave i dvorca. No, u tom se trenutku pojavljuje Marek Vávra, poduzetnik iz Libereca, koji odlučuje da će obnoviti pivovaru. Radovi na obnovi počeli su 2012. godine, a već dvije godine kasnije nova minipivovara kuha prvu šaržu. Osim prostora za pivovaru, obnovljena je i povijesna zgrada pivovare, u kojoj je uređen obrazovni centar i započinje s radom tražena škola za pivare.
Moglo bi se reći da se Vavrin san ostvario, ali on je odlučio svoj san dotjerati do kraja. Nije se zadovoljio s malom pivovarom, iako ona kuha neka od najboljih čeških piva, nego planira obnoviti proizvodnju u izvornom kapacitetu. Tako je, kad su započeli radovi na rekonstrukciji ostalih dijelova povijesne pivovare, oduševljeni pivar i povjesničar, počeo graditi i veliku pivovaru u njezinu izvornom prostoru.
Bilo je vrlo složeno u povijesni prostor instalirati tehnologiju velikih dimenzija, ali uspjelo je. U jesen 2016. počela je nova craft pivovara kuhati na tehnološki najmodernijoj opremi. Dok je 2015. godine, dakle godinu dana nakon otvaranja mala pivovara proizvela dvije tisuće hektolitara piva, a ove godine produkcija će biti šest tisuća hektolitara, u slijedećoj godini Vávra planira proizvodnju od najmanje petnaest tisuća hektolitara kvalitetnog zanatskog piva. Njegov je cilj jasan - povratak na proizvodnju koju je pivovara imala u vrijeme najveće slave prije Drugog svjetskog rata, kada je bila u vlasništvu obitelji Clam-Gallas.
U novom dijelu pivovare koristi se unikatna tehnologija. U trodnevnom procesu proizvodnje skuhaju toliko piva za koliko im je prije bio potreban čitav mjesec. „Da bismo sačuvali izvornu recepturu projektirali smo varionicu s pet posuda. Najmanja ima zapreminu od trideset tri hektolitra, najveća pedeset pet. U stanju smo kuhati jednako kao da imamo varionicu od najmanje sto hektolitara. Samo što smo proces proizvodnje piva razdijelili na pojedine dijelove i kuhamo u manjim količinama. To nam osigurava visoku kvalitetu konačnog proizvoda," kaže Vávra. „Sad imamo varionicu, koja je najmodernija među minipivovarama u Europi, jednostavno pokazna varionica 21. stoljeća."
Nova tehnologija stajala je 45 milijuna kruna, građevinski radovi otprilike 15 milijuna.
Povećanje proizvodnje omogućit će zadovoljavanje potražnje za frýdlantskim pivom ne samo na području oko pivovarskog dimnjaka, kako se to kaže pivarskim rječnikom, dakle u Liberecu i okolici. Veliko zanimanje postoji u Pragu, a omiljeno je i u Brnu. Konačno i u južnoj Moravskoj, koja je prije svega vinska oblast, jako vole pivo iz pivovare Frýdlant. Novu će tehnologiju pivovara koristiti prije svega za proizvodnju kvalitetnih lagera, za kojima je potražnja najveća, a njihova proizvodnja traje dugo.
Iako Dvorska pivovara Frýdlant 2017. ulazi u tek četvrtu godinu svoga obnovljenog života, već među pivarima, pivskim znalcima i ljubiteljima dobrog piva ima status legende. Ona je istovremeno i ispunjenje sna njezina vlasnika Mareka Vávre. Ako u Češkoj poželite popiti uistinu dobro pivo, sjetite se ovog članka.
I za božićne blagdane pripremili su za nas frýdlandski pivari specijalni duet piva - 24° Morion imperial stout i 24° Pohutukawa imperial IPA. Dođite i kušajte ih točena! Oba su piva odlična za pijuckanje u zimskim danima.
Foto Petr Bíma
Za one koji žele znati više: