Belgijsko je pivo čuveno zbog svoje iznimne kvalitete i raznovrsnosti, ali jednako tako čuvene su i belgijske čaše, odnosno njihova tradicija da svako pivo poslužuju u posebnoj čaši. Te čaše su također meta mnogobrojnih turista, koji ih masovno kraju, odnosno uzimaju kao suvenire.
Belgijski se ugostitelji s tim bore na različite načine, kako koji zna i umije, a jedan primjer zaokupio je svekoliku pozornost šire javnosti.
U Bruggeu na primjer, postoji lokal Bruges Beerwall café, koji nudi nekoliko vrsta belgijskog piva. Nalazi se na obali kanala koji protječe središtem grada, a njegov je šef poduzeo sve što mu je palo na pamet ne bi li spriječio krađu čaša. Instalirao je alarmni sistem vrijedan četiri tisuće eura - u nožici svake čaše ugrađen je sitni kod, a na izlaznim vratima je skener.
Neki su gostioničari otišli i korak dalje, Na primjer u gradu Ghentu, u pivnici Dulle Griet, koja na pivskoj karti ima nevjerojatnih 500 vrsta piva, a većina ih se poslužuje u specijalnim čašama. Njihov sistem obrane od krađe je jednostavan - da biste dobili pivo, morate konobaru predati jednu cipelu. „Cipele stavimo u koš, koji podignemo do stropa, tako da nitko sam ne može uzeti svoju cipelu," objašnjava voditelj povelikog objekta Alex Devriendt za belgijski dnevnik Nieuwsblad. Koš je ujedno velika atrakcija.
Onaj tko je pio belgijsko pivo zna o čemu se radi. Piti iz odgovarajuće čaše užitak je kako osjetilni, tako i estetski. Belgijske čaše za pivo izrađuju se posebno za pojedinu pivovaru i rade se s posebnom pažnjom. Obično su to čaše na brušenoj nožici, nižoj ili višoj, ponekad je cijela čaša brušena, rade se u raznim oblicima, na primjer i u obliku ruže, a logo pivovare se, dakako, podrazumijeva.
Mnogi turisti koji posjećuju belgijske pivovare i pivnice imaju dojam da ako kupe (ne jeftino) pivo da im pripada i suvenir u vidu čaše za pivo. Tako neke pivovare godišnje ostanu i bez 4000 čaša.