Čehe bije glas najvećih pivopija na svijetu, ali i okorjelih tradicionalista, koji se slijepo drže svijetlog lagera. međutim, to se mijenja. Kako je i taj dio globusa zahvatila pomama za craft pivom, tako i piva gornjeg vrenja postaju uobičajena stvar, a osim mini pivovara, okreću im se i one industrijske. Evo, na primjer, Bernard iz Humpolca.
Valja dodati da pivovara Primátor iz Náchoda također kuha dobar ale, a također i to da se radi o pivovari, koja se, iako je industrijska, specijalizirala za naročite pivske poslastice i nudi dvocifren broj vrhunskih specijaliteta na opću radost pivskih fajnšmekera. Dakle, ako neka industrijska pivovara ima pravo kuhati specijalne vrste piva gornjeg vrenja, onda je to svakako náchodski Primátor, a kad je riječ o obiteljskoj pivovari bernard iz moravskog Humpolca, da i njemu prirodno pripada to pravo vjerojatno će posvjedočiti i mnogi hrvatski pivopija, jer su piva ove pivovare u nas već duže vrijeme prisutna i vrlo popularna.
Stanislav Bernard svoje je pivo gornjeg vrenja nazvao Bernard Bohemian Ale, a tom uvarku s visokih 16 posto slada i 8,2 posto alkohola, finih voćnih i cvjetnih aroma, s dahom korijandera prilikom punjenja dodaje još jednu dozu kvasca, pa pivo naknadno fermentira u bocama. Stručnjaci u pivu prepoznaju arome kajsije i naranče, opisuju ga kao pivo izbalansirane gorčine, fine karbonizacije i srednjeg tijela, a preporučuju ga uz jela izrazitog okusa, pečenu govedinu, janjetinu, te uz roštilj.
Proizvođač svome pivu tema da je to „šampanjac među pivima" pa ga osim u obične puni i u šampanjske boce, a hvali se da su ga prepoznale prvenstveno žene, te ga i reklamira kao pivo namijenjeno nježnijem spolu. Sad, pivo s 8,2 posto alkohola baš da je za žene... ne znam baš, ali kad Stanislav kaže...