U Americi sa šesnaest godina možeš dobiti vozačku dozvolu i, recimo, pregaziti nekoga, s osamnaest ti daju pušku i pošalju u rat, ali da bi popio pivo, moraš imati dvadeset i jednu, kaže jedna crnohumorna mudrolija. A kako to da je granica legalnog konzumiranja alkohola postavljena tako visoko, opisuje jedan stari članak.
U najkraćem, završili smo s 21 godinom, kao životnom dobi za legalnu konzumaciju alkohola zbog Zakona o minimalnoj starosti za pijenje (National Minimum Drinking Age Act) iz 1984. godine. Ustvari, ovaj je zakon državama ostavio mogućnost ili da utvrde 21 godinu života, kao dob za legalnu konzumaciju alkohola ili da se odreknu i do deset posto svog dijela od naknade za auto ceste. Budući da se radi o velikim novcima sve su se države hitro svrstale u red onih s propisanom dobnom granicom, piše Ethan Trex na portalu Mental Floss. Zanimljivo je i to da ovaj zakon ne brani mlađima od 21 godine konzumaciju alkohola kao takvu; on samo sugerira državama da stave izvan zakona kupovanje i posjedovanje alkohola u javnosti od strane mlađih od 21 godine. Izuzetak je posjedovanje (i pretpostavljena konzumacija) u religijskim obredima, u društvu roditelja, supružnika ili skrbnika starijih od 21 godine, u medicinske svrhe i u svrhu obavljanja posla.
To objašnjava zašto je 21 godina životna dob u kojoj se može legalno piti, ali još uvijek ne znamo što je opredijelilo zakonodavca baš za tu granicu.
Je li taj broj zakonodavac tek tako izvukao iz šešira, želeći možda da studenti do diplome najprije nauče nijanse kulture barova. Pa, baš i ne. Koncept po kojem osoba postaje u punom smislu odrasla u 21. godini potječe stoljećima unazad iz engleskog običajnog prava. Dvadeset i jedna godina je naime životna dob u kojoj osoba može, pored ostaloga, glasovati i postati vitezom. Ako je osoba s dvadeset i jednom godinom službeno odrasla, onda ima smisla da to bude i dobna granica za legalno pijenje, zar ne.
Tko je onda u jednom dijelu 20. stoljeća dobnu granicu legalne konzumacije alkohola spustio na 18 godina?
Vjerovali ili ne, Franklin Roosevelt pomogao je u toj promjeni i to na prilično zaobilazan način. FDR je, naime, odobrio spuštanje granice konzumacije alkohola s 21 godine na 18 za vojnike tijekom Drugog svjetskog rata. Kada je postala aktualna tema Vijetnama, ljudi su razumljivo bili ljuti, što su osamnaestogodišnjaci bili dovoljno odrasli za rat, a nisu bili dovoljno odrasli za glasovanje na izborima. Tako su 1971. godine američke države ratificirale amandman 26 koji je dob za glasovanje spustio na 18 godina, a po logici, počeo se ovaj princip primjenjivati i na konzumaciju alkohola. Činile su to sve države redom, ponaosob, jer je amandmanom 21 na njih prenesena ovlast utvrđivanje dobne granice za konzumaciju alkohola.
Kritičari ove promjene ukazivali su na dramatičan rast broja osoba u dobi od 18 do 20 godina smrtno stradalih u prometnim nesrećama uzrokovanih alkoholom u državama koje su spustile dob legalne konzumacije. Doista, stvorena je krvava granica, koja je dijelila zemlje koje su spustile dob legalnog pijenja od onih koje nisu. Tinejdžeri iz država s restriktivnijim propisom vozili su se u susjedne države s liberalnijom odredbom o konzumaciji alkohola, kupovali piće, i onda se vozili kući, stvarajući tako savršene uvjete za fatalne događaje u prometu. Čak i ako ne uzimamo u obzir da tinejdžeri slabije prolaze pri vožnji u pijanom stanju od starijih odraslih osoba, oni moraju voziti na duge udaljenosti, dok oni stariji, koji su navršili dob u kojoj mogu legalno piti, trebaju samo sići do kvartovskog dućana i kupiti bocu ili six-pack. Što više prijeđenih kilometara, to veća mogućnost za nesreću pod utjecajem alkohola.
Tko je vodio pokret povratka na granicu od 21 godine?
Udruge poput Majki protiv vožnje u pijanom stanju, počele su agitirati za uvođenje jedinstvene dobne granice za legalnu konzumaciju alkohola od 21 godine, zalažući se za „brisanje krvave granice i uzimanje alkohola iz ruku nezrelih osamnaestogodišnjaka." Rezultat kampanje: predsjednik Ronald Reagan potpisao je 1984. godine spomenuti zakon o minimalnoj dobi za legalnu konzumaciju alkohola (National Minimum Drinking Age Act). Kao argument navođeni su podaci nacionalne uprave za promet, koji pokazuju da bi dizanje dobne granice na 21 godinu spasilo godišnje 900 života. Prometni izvještaji pokazuju da su od 1982. godine smrtni slučajevi tinejdžera u nesrećama koje je skrivio alkohol smanjeni za 62 posto. Sirove brojke pokazuju da je broj smrtnih slučajeva uslijed vožnje u pijanom stanju značajno smanjen osamdesetih godina, unatoč značajnom povećanju prijeđene kilometraže od čak 88 posto - godine 2007 stradalo je čak osam tisuća osoba manje nego 1982.
Istina, očito je da nije riječ samo o alkoholu. Naime, u promatranom je razdoblju smanjen i broj stradalih u prometnim nesrećama koje nije uzrokovao alkohol, a razlozi su mnogi, od povećanja korištenja sigurnosnih pojaseva, preko zračnih jastuka, do čitavog niza drugih sigurnosnih poboljšanja u novim automobilima, pa onda edukacije o posljedicama prometnih nesreća, oštrijih kaznenih odredaba i stigmatizacije vožnje u pijanom stanju.
Predsjednički kolegij, koji je podržao inicijativu Amethyst - pokret pokrenut 2008. godine s ciljem preispitivanja dobne granice od 21 godine za legalno pijenje alkohola - priznao je da je vožnja u pijanom stanju ozbiljan problem, ali ističe da to nije jedina klopka za mlade konzumente alkohola. Smatraju da bi se snižavanjem dobne granice omogućilo školama i fakultetima da u edukaciju uvedu alkohol učeći studente odgovornoj konzumaciji. Takva bi edukacija mogla pomoći u preveniranju trovanja alkoholom i počinjenju kaznenih djela pod utjecajem alkohola, kao i alkoholizma općenito.
Zanimljivo zrnce trivijalnog
Grupa Amethyst uzela je ime iz grčke mitologije. Amethyt je bila djevojka koja je odbila pijanog Dionisa, pa ju je on pretvorio u bijeli kamen. Kad je shvatio što je učinio, izlio je na kamen vino i promijenio mu boju u ljubičastu, po kojoj danas prepoznajemo ametist. Stari Grci nosili su taj mineral kao zaštitu od pijanstva.
Postoji li mjesto u SAD u kojoj osamnaestogodišnjaci mogu eskivirati zakon o životnoj dobi za legalno pijenje?
U jednom trenutku Louisiana je bila eldorado za žedne tinejdžere. U skladu s odredbama Zakona o životnoj dobi za legalnu konzumaciju alkohola, ta je država doduše donijela zakon po kojem je bilo zabranjeno kupovati alkohol osobama mlađim od 21 godine, ali taj je zakon imao veliku rupu, jer nije branio prodaju alkohola tim istim osobama, a ta je greška u koracima ispravljena 1995. godine. Nacionalni institut za zdravlje naglašava da indijanski rezervati ne podliježu pod savezni zakon o propisanoj životnoj dobi za pijenje, ali također navodi i podatak da je više od 200 indijanskih plemena donijelo svoje vlastite zakone protiv konzumacije alkohola za osobe ispod 21.
Autor: Ethan Trex
Izvor: Mental Floss, 25. kolovoza2008.
Preveo Mato Pejić
Pregled životne dobi za legalnu konzumaciju alkohola po državama možete pogledati na Wikipediji.