Naravno, žene to mogu. Kada je riječ o kuhanju piva, na ovoj stranici o tome nema nikakve sumnje, ali nije nam teško ponoviti koliko god puta treba - pivo nije (samo) muška stvar, nego je itekako i ženska. Žene iz pivovare Santa Cruz Mountain Brewing dokazuju to akcijom All Women Brew u sklopu Tjedna piva u San Francisku.
Strong Women brew strong beer - Jake žene kuhaju jako pivo, tako se zove ova manifestacija, koja se održava drugu godinu za redom. Tema ovogodišnjeg dana ženskog pivarstva bilo je belgijsko pšenično pivo, a priređena je i demonstracija hobističkog kuhanja piva, koju je vodila Nicole Beatie. Nije izostala ni kušaonica piva, sljubljivanje piva i sira i tribina na kojoj su kuharice piva odgovarale na pitanje posjetitelja. Bilo je riječi o karijeri u komercijalnom pivarstvu, ali i o kućnom kuhanju piva. „Želimo ohrabriti žene da se okrenu kuhanju piva, jer u povijesti je često kuhanje piva bilo ženski posao," rekla je Emily Thomas.
Sve to zapravo je potpuno notorno, i kao takvo ne bi zavrijedilo spominjanje na ovoj stranici. Ono što nas je posebno zaintrigiralo je plakat ove manifestacije. Vjerujem da su mnogi već primijetili da se radi o parafrazi glasovitog plakata Howarda Millera, koji je 1942. godine izradio seriju plakata za Westinghouesovu kompaniju War Production Coordinating Committee. Radi se o tada već poznatom liku po imenu Rosie the Riveter, o mladoj ženi u plavom radnom kombinezonu, koja zavrće rukav i pokazuje mišiće, a plakat je sadržavao i parolu We can do it - Mi to možemo.
Rosie the Riveter ikona je američke kulture, simbolizira američku ženu koja je tijekom Drugog svjetskog rata radila u tvornicama oružja, dok su muškarci bili na frontu. Ime Rosie the Riveter prvi je puta upotrijebljeno u jednoj pjesmi 1942. godine. Napisali su je Redd Evans i Jacob Loeb. Pjesmu su snimili brojni izvođači, uključujući i Kaya Kysera, i postala je nacionalni hit.
Plakat s parolom We can do it vrlo brzo dobio je također ime Rosie the Riveter i danas je poznat po tom nazivu. Nastao je prema fotografiji agencije United Press, snimljenoj u Lansingu u Michiganu, a na slici je tvornička radnica Geraldine Doyle. Autor plakata Howard Miller je početkom osamdesetih godina izvadio svoj poster iz naftalina i obnovio zanimanje za njega. pa je on u svom drugom životu doživio mnogobrojne reinterpretacije, parafraze, oponašanja, citate...
Dakako, bilo je toga i prije. Šezdesetih godina holivudska je glumica Jane Withers postigla golemu popularnost glumeći vodoinstalaterku Josephine u seriji reklama za tvrtku Comet, oponašajući lik Rosie the Riveter. U video igrici BioShock pojavljuje se lik po imenu Rosie, a Rosie the Riveter je i ime lika u stripovima DC-ja. U nizu glazbenih spotova također se pojavljuje lika Rosie the Riveter, među ostalim u Candymanu Christine Aguilere, onda kod Beyonce i Pink, a još prije njih kao Rosie slikala se Emma Jacob za omot svog albuma Strong Like Me. I tako dalje, i tako dalje, puno je toga, kao Rosie pojavljivala se i Marge Simpson, a feministički pokreti i kampanje za žensku ravnopravnost diljem svijeta koristile su motiv glasovitog Millerova plakata.
Ni pivari nisu propustili tu priliku. Mnogo puta žene su pokazivale mišiće muškim pivopijama, a Rosie the Riveter našla se i na platnu s likovnog natječaja za pivo Pabst blue ribbon, gdje je dobila tekst We can drink it (Mi to možemo popiti). Sada je to iskoristila akcija Strong Women Brew Strong Beer, na što možemo reći samo: We can brew it (Mi možemo skuhati to pivo!).