I dok domaća gastronomska scena unazad nekoliko godina doživljava procvat, moja prva asocijacija na ispijanje piva i dalje su nastupi "kockastih" na europskim i svjetskim prvenstvima. Piše Tea Tomić na portalu Buro247.
Svake dvije godine dokažu nam koliko volimo piti pivo, iako je izbor istog donedavno bio sveden isključivo na tvorničku masovnu proizvodnju. No, i ta se slika polako mijenja, velikim dijelom zahvaljujući upravo dvojici Belgijaca sa zagrebačkom adresom i njihovom brendu craft piva Visibaba. Axel Deshayes i Yves Taquet pokrenuli su prošle godine proizvodnju u maloj craft pivovari u Sopotu, da bi nedavno ostvarili suradnju s craft pivovarom Kabinet Brewery iz sela Nemenikuće u Srbiji. Zajednička im je bila ideja da na tržištu ponude nefiltrirano i nepasterizirano pivo od najkvalitetnijih sastojaka, raznolikih, inovativnih okusa. Tako se za proizvodnju Visibaba piva koristi belgijski slad, slovenski i američki hmelj te izvorska voda, uz dodatak lokalnih namirnica poput limuna s Visa ili gorkih naranči iz Opuzena koje pivu daju specifičnu aromu.
Ipak, ono čime su privukli zanimanje pivskog amatera poput mene, iako su i od velikih pivopija dobili odlične ocjene, je umjetnički pečat koji nosi svaka boca Visibaba i Kabinet piva.
Visibaba Brew Crew dizajn etiketa svoje prve tri pive povjerio je grafičkoj dizajnerici i ilustratorici Maji Maar. Zajednički su osmislili vizualni identitet koji se temelji na drugoj velikoj ljubavi partnera Alexa i Yvesa - glazbi. Imena piva "Janis Hoplin" (hop na engleskom znači hmelj), "John Lemon" (aroma sušene kore limuna i gorkih naranči) i "Bob Barley" (barley je ime ječma koji pivu daje tamnu boju) zabavno je poigravanje imenima poznatih glazbenika i specifičnog sastojka koji pojedinom pivu daje karakter.
S druge strane, specifičnost Kabinetova koncepta je da je etiketu za svako od 15 piva dizajnirao drugi umjetnik, što predstavlja jedinstvenu platformu u svijetu craft piva. Bračni par Kosara i Branimir Melentijević, vlasnici Kabinet Breweryja, od samog početka u svoj tim su pozvali dizajnerski studio Lorem Ipsum koji je bio zadužen za postavljanje koncepta brenda, a što je uključivalo osmišljavanje imena, te oblikovanje logotipa i six pack pakiranja. Poseban izazov bio je ostvariti prepoznatljivost brenda, unatoč različitim autorskim rukopisima u dizajnu etiketa. To je postignuto definiranjem unificiranog okvira unutar kojega je svakom umjetniku prepušten prostor za kreativni izričaj.
Ovakav promišljen pristup rezultirao je i nagradom na nedavno održanoj konferenciji "Packtivity". Kabinet Brewery osvojio je Grand Prix za najbolji dizajn ambalaže proizvoda u Srbiji za proteklu godinu, jedinstven po tome što su nagrađena sva rješenja. S kreativcima koji iza njih stoje upoznat ćemo vas u nastavku teksta, dok upoznavanje s nekim od IPA, stout ili pale aleova Kabinet Breweryja s aromom agruma, cimeta, čokolade, jabuke, meda... Prepuštamo vama, jer su, zahvaljujući Visibaba Brew Crewu stigli i na naše tržište.
PORTER, DIZAJN NEMANJA JEHLIČKA, LOREM IPSUM
Iako je ilustracija markantnog crnog muškarca prvotno rađena za drugo pivo od kojeg se u procesu rada odustalo, jako se dopala vlasnicima pa su je odlučiti iskoristiti za porter, kompleksno pivo punih okusa koji su utjelovljeni u dvoličnom i prevrtljivom karakteru lika.
PLAVO, DIZAJN JOVAN MIKONJIĆ - BISKOTEKA
Grafički dizajner Jovan Mikonjić, poznatiji kao DJ Biskoteka nezavisni je vizualni umjetnik, kreativni direktor Biskoteke, te osnivač modnog brenda "Volim Sijetl". Ideja etikete za pivo Plavo bila je stvoriti što manje prepoznatljivu formu za koju je inspiracija bila fizika ispijanja piva.
BRRKAAA, DIZAJN BRATISLAV MILENKOVIĆ
Bratislav Milenković je ilustrator i freelance grafički dizajner, te zajedno s Nemanjom Jehličkom i Nikolom Zmajevićem jedan od osnivača Lorem Ipsum Studia. Njegov portfolio uključuje projekte za New York Times, Wired magazin, Financial Times, Computer Art magazin i Moritz Eis. Bratislavova želja bila je etiketom ispričati priču o sadržaju boce pri čemu se, s obzirom na to da BrrKaaa pripada APA tipu piva, poigrao sa stereotipima vezanim uz kulturu SAD-a, te stvorio lik simpatičnog Brke. Brkin portret čine lake, jednostavne forme s puno bjeline oko sebe, koje komuniciraju svježinu okusa samog piva.
CITRA PALE ALE, DIZAJN ALEKSANDAR MILIVOJEVIĆ - ANGEL
Tattoo i street art umjetnik, Aleksandar Milivojević - Angel, inspiraciju za dizajn etikete ovog pale alea pronašao je u jednostavnoj, ali pomalo neobičnoj ideji - u trenutku dok je ispijao pivo poželio je da ono progleda i svojim pogledom pozove potencijalnog degustatora. Sam naziv Pale Ale asocirao ga je na sliku ala (mitska bića slična zmaju) koje svojim plamenom griju kotao piva. Odatle i suptilan motiv krljušti na samoj etiketi.
SUPER NOVA, DIZAJN DAVOR GROMILOVIĆ
Davor Gromilović, vizualni umjetnik orijentiran na suvremeno slikarstvo i crtanje pobjednik je natječaja za dizajn etikete za SuperNova pivo. Motiv etikete oslanja se na sam naziv "SuperNova" - kao eksplozija širi se iz centra u svim pravcima. Točke koje trepere oko figura predstavljaju invertirani svemir čime nagovješćuju naziv piva, dok bilje upućuje na arome koje se kriju u flaši.
VERTIGO, DIZAJN SLAVIMIR STOJANOVIĆ - FUTRO
Slavimir Stojanović - Futro dobitnik je više od 200 međunarodnih nagrada, a radovi su mu ušli u kolekcije nekoliko muzeja. Ideja etikete za Vertigo pivo bila je kroz grafičku interpretaciju prenijeti snagu i kvalitetu, te vizualno nedvosmisleno ilustrirati sam naziv piva. Kao inspiracija je poslužila optička iluzija kao sinonim za vrtoglavicu, ali stilizirana na suvremen i za pivsku industriju likovno neočekivan način, do te mjere da bi uvećana mogla visiti i na zidu neke galerije.
BASTARDO, DIZAJN STUDIO METAKLINIKA
Metakliniku čine međunarodno nagrađeni likovni umjetnici Nenad Trifunović i Lazar Bodroža. Polje djelovanja ovog nezavisnog kreativnog studija je grafički dizajn, fotografija, branding, ilustracija i animacija. Njihovo rješenje u jednu je ruku uvjetovano tajmingom -radili su ga u jeku Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu, pri čemu ih je dominantna aroma piva - menta i trava, također asocirala na nogometne travnjake. I naziv piva povezali su s tankom granicom između veličanja igrača i kolokvijalnog nazivanja istih kučkinim sinovima. Sve to rezultiralo je likom Bastarda, prokletnika, istovremeno agresivnog i simpatičnog, koji izaziva oprečne emocije.
MOZAIK, VESNA PEŠIĆ - BECHA
Becha je umjetničko ime Vesne Pešić, grafičke dizajnerice i ilustratorice koja u svom radu koristi specifičnu kolaž tehniku. Ovaj rad njen je pokušaj da vizualno dočara kako okus preko čula djeluje na mozak i stvara sveukupni doživljaj u glavi. Od imena Mozaik, što je vrsta hmelja koji se koristi u proizvodnji ovog piva, potekla je ideja da ilustracija bude sastavljena iz više dijelova koji čine jednu skladnu cjelinu, baš kakav je i okus piva.
MIKKELLER VISTA, DIZAJN KEITH SHORE
Još jedna zanimljivost ove male pivovare je suradnja s jednom od najpoznatijih svjetskih "gypsy brewer" pivovara, danskim Mikkellerom, a koja je rezultirala pivama Mikkeller Vista, Mikkeller Milk Stout i Mikkeller Vista#2. Etikete za Mikkeller piva obilježio je prepoznatljiv stil art direktora Mikkellera, Keith Shorea i njegovi prepoznatljivi likovi Henry i Sally. Oko prve etikete serijala za pivo Vista stvorila se mala kontroverza po pitanju njenog sadržaja, odnosno pitanja prikazuje li ona ljubav ili nasilje. Rasplet priče donijele su naredne etikete, za Mikkeller Milk Stout i Mikkeller Vista#2.
WIT, DIZAJN K2ABINET
Osmerokraka morska zvijezda inspirirala je amatersku fotografkinju Kosaru Dangić Melentijević za etiketu piva čiji je radni naziv bio "Club Med", prema lancu ljetovališta koje je 1950. godine pokrenuo belgijski vaterpolist Gérard Blitz. Riječ je, naime, o pšeničnom pivu s dodatkom korice limuna s Visa, čija je svježina i neobičan okus, koji u misli priziva ljeto, uobličena u fotografiji ovog rijetkog oblika morske zvijezde.
CASSIUS, DIZAJN STUDIO INSOMNIA
RAD STANISLAVA MIRKOVIĆA, OSNIVAČA STUDIJA INSOMNIA
Ideja Stanislava Mirkovića, osnivača studija Insomnia, za etiketu Cassius Stouta bila je apstraktno prikazati jako crno pivo, te uspostaviti finu vezu s imenom i likom Cassiusa Claya. Sam naziv definirao je kolorit i tip dizajna, dok je Cassius Clay, kao atipična zvijezda svog doba, poslužio kao inspiracija za ovu oštru i tamnu zvijezdu među pivima, s jedinstvenim pristupom, filozofijom i kombinacijom aroma.
Izvor: Buro247
Autorica: Tea Tomić
Nakon diplome na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, Tea je svoju karijeru započela sudjelovanjem na nekoliko javnih natječaja, a danas radi u arhitektonskom uredu Tim Studio u Zagrebu.