Dok europske zemlje uglavnom tek trebaju definirati craft pivarstvo, u Sjedinjenim Državama ta definicija već dugo postoji, a svakih nekoliko godina se na pivskoj sceni provjerava drži li ona vodu, te se prema potrebi mijenja. Prošlog je utorka objavljena nova, poprilično izmijenjena definicija američkog crafta.
Definiciju utvrđuje Brewers Association (BA), neprofitna trgovačka organizacija, koja se bavi malim i nezavisnim američkim pivarima, koja ujedno uređuje i portal CraftBeer.com. Svakih nekoliko godina Upravni odbor BA, sastavljen od predstavnika pivovara, ažurira definiciju, kako bi ona najbolje odgovarala interesima pivarske zajednice.
Upravni je odbor prošlog utorak objavio pismo s ažuriranom definicijom američkog crafta, u kojem stoji:
„Kako se industrija razvija, tako se mijenja i definicija. Proces pregleda i ažuriranja definicije započeli smo u ljeto 2018. godine utvrđivanjem što članovi našeg udruženja kuhaju ili bi mogli kuhati u budućnosti i na temelju toga je sastavljena predložena promjena.
Ažurirana definicija craft pivarstva ispustila je „tradicionalno“ kao jedan od dosadašnja tri uvjeta za definiranje malih i nezavisnih pivovara. Uvjet „tradicionalnog“ je izostavljen jer su craft pivari zanatlije, koji traže nove izvore prihoda, kako bi zadržale posao za svoje pivovarske kapacitete i zadovoljili zahtjeve tržišta, te stoga kreiraju nove proizvode, koji ne podliježu tradicionalnoj definiciji piva.“
Tako ažurirana definicija kaže: Američka craft pivovara je mala i nezavisna pivovara.
Pri tome mala znači godišnju proizvodnju od šest milijuna barela piva, ili manje (što odgovara tržišnom udjelu od 3 posto godišnje prodaje piva na američkom tržištu). Godišnja produkcija utvrđuje se prema pravilima izmjeničnog vlasništva. Nezavisna pak znači da manje od 25 posto craft pivovare posjeduje ili kontrolira član industrije alkoholnih pića, koji nije sami craft pivar. Craft pivar mora imati licencu TTB (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bereau).
Zašto se definira craft pivovara?
Brwers Association je prvi puta definirala craft pivovaru 2006. godine, a definicija je ažurirana 2007., 2010. i 2014. BA tvrdi da definiranje crafta ima dvije prednosti.
„Najvažnije od svega je to što definiranje crafta omogućava BA da radi statistiku o ovom rastućem segmentu gospodarstva, koji čini većinu svih pivovara u SAD,“ napisala je u jednom članku ranije ove godine Julia Herz, direktorica craft beer programa u BA. „Statistika služi kao važan alat u poslovnom planiranju samih pivovara, a iznimno je cijene i distributeri, trgovci. banke i mediji.“ J. Herz kao drugu pogodnost definicije crafta navodi da ona „naglašava kako su craft pivovare male poslovne zajednice kojima upravljaju poduzetnici, što ih razlikuje od mega-pivovara, kojima upravljaju globalni bankarski konglomerati.“
„Craft pivovare su napredovale, unatoč svim preprekama, inovirale su i proširile pivske stilove Starog svijeta miješajući ih sa zanatskim pivima Novog svijeta, te su tako pomogle da Sjedinjene Američke Države postanu najveća i najraznovrsnija scvjetska pivska destinacija,“ kaže J. Herz.
Upravni odbor za novu definiciju kaže da je više „inkluzivna i omogućava većem broju pivovara uvrštavanje na popis craft pivovara“.
Izvor: Craftbeer.com
Za one koji žele znati više:
Changes to craft brewer definition won’t greatly affect data set