Ova gospoda što potežu iz svojih krigla su prijatelji Pabla Picassa, a sve ih je, uključujući i sebe, skicirao za budući plakat pivovare i pivnice Els quatre gats (Četiri mačke) u Barceloni. Pivo je dakle u istaknutoj ulozi. No, hoćete li se iznenaditi, kad kažemo da je pivo bilo prilično čest motiv na platnima velikog Picassa?
Plakat je na kraju izgledao potpuno drugačije od ove skice nastale 1902. godine, a na njemu - dakako - opet svi koji sjede za stolovima lokala piju pivo. Ta, ipak se radi o pivnici i pivovari, zar ne? Skica je crtana tušem, formata je 31 sa 34 centimetra, i danas se nalazi u privatnoj zbirci u kanadskom Ontariju. Na crtežu se nalaze Romeau, Picasso, Roquerol, Fontbona, Angel Fernandez de Soto i Sabartes. Ovu posljednju dvojicu naći ćete i na dva poznata Picassova platna - oba uz čašu pića, s tim da dok Sabartes na slici Le Bock ili Čaša piva, grli krigl zlaćanoga soka, slika Angel de Fernandez zove se još i Čovjek koji pije apsint.
Apsint i pivo bila su dva silno moderna pića u Parizu krajem 19. stoljeća, a malo je slavnih impresionista koji nisu slikali prizore iz kavana i pivnica s čašama omiljenih pića. Eduard Manet, Claude Monet, Edgar Degas, Pierre August Renoire, samo su najslavniji među njima.
U svom tekstu o pivu na platnima francuskih impresionista, američki pivopisac Gregg Smith ovako opisuje okolnosti u kojima pivo postaje „in": „Dugo smatrano začinom života, pivo se kasnih 1800-tih godina promiče u nešto još više. Postaje moderno. Ono što je dovelo do toga probitka svakako je savršenstvo kuhanja lager piva, spojeno s uvođenjem jeftine staklene ambalaže. Izum lager piva donio je potrošačima jasno, bistro, sjajno, atraktivno pivo bogatih zlatnih nijansi. Gotovo preko noći, kuhanje lager piva oslobodilo je pivo iz njegovih skrovišta u zemljanim vrčevima, drvenim peharima i kožnim mješinama. Pivo je bilo spremno postati predmetom divljenja. U savršenom tajmingu, zahvaljujući poboljšanim metodama proizvodnje, ponuđen je običnom puku luksuz stakla na stolu. Servirano u čaši, lager pivo zasjalo je u punoj raskoši i piva je odjednom bilo posvuda. Lager pivo i impresionizam dobili su puni zamah 1870-tih godina."
Pablo Picasso rodio se tek par godina kasnije - 1881. godine, no taj „genij dvadesetog stoljeća" još u adolescentskoj dobi, kao čudo od djeteta, zadivio je umjetničke krugove, a već s devetnaest godina dolazi i u Pariz, gdje se ponajviše divi majstorstvu Henrija de Toulousea-Lautreca, te upoznaje slike Paula Cezannea, Edgara Degasa i Pierrea Bonnarda. Kako je još iz pubertetskog razdoblja oduševljenja svijetom umjetnosti u Barceloni i Madridu, podlegao čarima društvenog života u kavanama, pariška posvemašnja sloboda bila je za njega eldorado. Stoga nipošto ne čudi da se pivo, a u jednom razdoblju boravka u Francuskoj naročito apsint, često vidi na njegovim djelima. Ima ga u svim fazama stvaralaštva, počevši od spomenutog plakata za barcelonsku pivnicu 4 Gats, u kojoj je 1899. upoznao mnoge španjolske umjetnike, među ostalim braću de Soto i pjesnika Sabartesa, koji će kasnije postati njegov osobni tajnik. Kada 1901. godine po drugi put odlazi u Pariz slika Čašu apsinta, koja je ujedno najava njegove plave faze, za koje te iste godine nastaje i Sabartesov portret s kriglom piva. I u svojoj najslavnijoj stvaralačkoj fazi, ono kubističkoj Picasso slika pivo. U glavnoj ulozi sada je boca (engleskog) piva Bass, koje je - prisjetimo se! - ovjekovječeno i na famoznom platnu Eduarda Maneta Bar u Folies-Bergereu. Među ostalim 1914. godine nastaju platna s imenima „Lula, čaša, as tref, boca Bass piva, gitara, kockica," „Boca Bass piva i klarinet," „Čaša i boca Bass piva" i „Lula, boca Bass piva i kockica."