Ono što naše starije generacije pamte pod imenom Laku noć djeco, to jest televizijski program sastavljen od bajki, priča, igranih ili animiranih, namijenjenih djeci pred odlazak na spavanje, Česi znaju po nazivu Večerníček, a jedan od junaka tih desetominutnih emisija je pas Maxipes Fik. Samo, kakve to ima veze s pivom?
Evo kakve: Maxipes Fik je pas, koji je u obitelj djevojčice Aje dospio kao malo štene i svojom umiljatošću na mah osvojio srca svih ukućana. No, na njihovo pregolemo iznenađenje, pas je rastao zapanjujućom brzinom i nije prestajao rasti. Već u drugoj epizodi je i progovorio, a glava obitelji, Ajin otac, odlučio je iskoristiti tu neobičnu situaciju, pa ga je poslao u gostionicu po pivo. Grdosija od psa svakome je pak ulijevala strah u kosti, pa i gostioničaru, koji nije mogao znati da je pas strašno dobroćudan, te se sakrio u podrum. Fik je onda odlučio da se sam posluži pivom i uzeo - cijelu bačvu. Kad je otac vidio što je učinio rekao mu je neka je on sam popije. Fik, ne časeći časa, digne bačvu i strusi je u sebe, te sve oblizujući se, teturajući i štucajući ode u svoju kućicu. No, to nisu bile jedine posljedice ispijanja bačve piva - Fik je prestao rasti i do kraja serijala ostao na istoj veličini.
E, sad, pošto se radi o emisiji za djecu, vjerojatno bi u današnje vrijeme poruka toga događaja bila: djeco, ne pijte pivo, jer ćete prestati rasti. Međutim, u ovom slučaju prestanak rasta je sretno rješenje ogromnog problema i uopće ima samo pozitivne konotacije. Te 1975. godine, kada je nastao serijal o Maxipesu Fiku, to je bilo sasvim normalno, kao što je bilo posve uobičajeno i da otac obitelji šalje mlađe ukućane s bokalom po pivu u birtiju. Danas takve poruke zacijelo ne bi mogle proći, ali prije četiri desetljeća, i još u Češkoj...
Maxipesa Fika smislio je Rudolf Čechura, glas mu je posudio glumac Josef Dvořák, crtež potpisuje Jiří Šalamoun , a glazbu je napisao Petr Skoumal. Obitelj djevojčice Aje živi u selu Ahnikov nedaleko Kadanja, gradića u Ustečkom regionu (Usti nad Labem, sjeverozapadni dio Češke). Snimljeno je ukupno trinaest epizoda, te isto toliko epizoda serijala Divlji snovi Maxipesa Fika. Godine 1978. snimljen je silvestarski specijal, a kasnije je Rudolf Čechura napisao nekoliko knjiga o Fikovim pustolovinama. Od 2005. godine je grad Kadaň domaćin dječje manifestacije kojom se obilježava rođendan Maxipesa Fika. Sam Ahnikov, gdje se zapravo odigrava radnja crtića više ne postoji - zbog ugljenokopa je selo sravnjeno sa zemljom. Inače, radnja je smještena baš u to selo, jer je u njemu Rudolf Čechura radio kao seoski učitelj.
Večerníček, desetominutni nedjeljni program u okviru kojeg je prikazivan crtić o psu Fiku, nastao je 1965. godine, nastavljajući dvije godine ranije pokrenutu emisiju Stříbrné zrcátko (Srebrno ogledalo). U tom programu emitiraju se emisije, koje su postale popularne ne samo u Češkoj, nego i drugdje po svijetu, poput Krtka, vile Amalke. razbojnika Rumcajsa, ili famoznih šeprtlji Pata i Mata, iz i kod nas rado gledanog serijala A je to. To je emisija koja je prva u Češkoj imala stalnu špicu, a junak te animirane špice, istoimeni dječak Večerníček, poznat po kapi od novina, postao je tako popularan da je po njemu nazvan asteroid 33377 Večerníček, koji je 12. veljače 1999. otkrio Petr Pravec iz zvjezdarnice Ondřejov. Čak je i Google svoje korisnike podsjetio na prvo emitiranje dječje emisije Večerníček, pa se 2. siječnja 2011. dječak iz špice emisije našao na Google Doodleu.