Veliku pozornost javnosti izazvao je ovih dana mladi bavarski mali pivar Hans-Günter Wirth iz Adelsdorfa, nedaleko Nürnberga, kad je napravio monstrum gajbu sa 120 boca piva, a to je iskoristio da ukaže na tešku situaciju u kojoj su se našli mali nezavisni pivari. Kada je njegova objava u gigantskoj gajbi preplavila društvene mreže, sjatili su se i veliki mediji.
Svi su objavili vijest o pivskoj nosiljci za 120 boca, pa je tako Wirth dobio mogućnost da se požali, kako je mali tradicionalni obiteljski biznis izvisio i ostao bez pomoći države, iako je bavarski vicepremijer Hubert Aiwanger obećao da će se to riješiti još u studenom prošle godine. Naime, upozorava Wirth, tradicionalne male obiteljske pivovare, koje su za Bavarsku karakteristične i postoje praktično u svakom selu, ne mogu preživjeti lockdown bez pomoći, a ona je izostala, dok je dobiva, na primjer McDonalds.
Miješana društva, dakle ona koja stoje na više stupova, dobivaju pomoć iz pokrajinskog proračuna i iz državne blagajne samo ako je prodaja smanjena za 80 posto. Pivovara obitelji Wirth Zum Löwenbräu (mala gostioničarska pivovara s hotelom, s tradicijom od čak 270 godina) prešla je taj limit, i ne dobiva ništa. Ni za pivovaru, ni za pivnicu, ni za hotel, ni za obiteljsko gospodarstvo. Istovremeno Starbucks, McDonald’s & Co, dakle firme koje i inače prodaju na ulici na šalteru, dobivaju 75 posto prometa iz prethodnih mjeseci, iako zapravo i dalje mogu raditi neometano i pomoć im ustvari nije ni potrebna.
Male pivovare mogu, objašnjava vlast, kuhati pivo i flaširati ga, te prodavati boce, a na račun toga se Hans-Günter Wirth i našalio napravivši predimenzioniranu nosiljku. „Istina je da pivo u boci sada ide dosta dobro, ali to ne donosi dobit,“ kaže Wirth za minhenski dnevnik Tageszeitung. Tradicionalna bavarska gostioničarska pivovara uspješan je poslovni model samo ako kuha pivo na zanatski način i toči ga u vlastitoj pivnici, terasi ili na festivalima.
Samo u studenom i prosincu firma je ostvarila gubitak od 200 tisuća eura, a o njenom funkcioniranju ovise, ne samo Wirthova obitelj (roditelji, supruga i troje djece), nego i radnici još triju poduzeća i cijela seoska zajednica Adelsdorfa. „Još nismo umrli, ali teško se borimo za opstanak,“ kaže Wirth i dodaje da je svjestan da ima i firmi kojima je teže, i da oni kao srednje veliko obiteljsko poduzeće još nekako krpaju kraj s krajem.
Inače, ovakva obiteljska poduzeća esencija su bavarske kulture, a u posljednjem desetljeću doživjela su pravu renesansu, kada su novi naraštaji preuzeli obiteljski posao i unijela mnoge novosti, kao što je moderna kuhinja i nove vrste piva koje se sada traže. Primjerice Sebastian Jakob napravio je odličan posao sa svojim bezalkoholnim pivom u stilu IPA nazvanim Le Schauffeur, koje vrlo uspješno prodaje u Italiji i Francuskoj. No, taman kad je najbolje krenulo, došla je epidemija koronavirusa i sve je stalo, te nitko ne zna kako dalje. Uz ostalo, taj je zamah mnoge osokolio na investicije, pa je tako i pivovara Zum Löwenbräu uložila milijun i pol eura u obnovu. Srećom su bavarski pivari jako pronicljivi, pa je za prvog zatvaranja ugostiteljskih objekata Hans-Günter Wirth došao na ideju monstrum-gajbe. Kako je sve bilo zatvoreno imao je višak vremena, pa je izradio dvije drvene gajbe za po 120 boca. Odmah je dodao da ideja nije nova i da su neke pivovare već radile divovske gajbe, no Wirth ima veliko iskustvo s medijima i zna ih iskoristiti. I stvarno je izazvao veliku pozornost javnosti i sada je divovska gajba u njihovoj redovnoj ponudi, a namijenjena je za evente, proslave i za zabavu.
Gajba stoji 390 eura, a uključuje 120 boca piva pivovare Zum Löwenbräu po vlastitom izboru, kauciju za gajbu i dvije stilske zimske kape s logom pivovare. Ako netko umjesto zimskih kapa želi tradicionalne bavarske kape, onda je cijena okruglih 400 eura.