Moja kuća je tiha krčmica, moja sreća je čaša puna... taj staropraški šlager mogu i danas zapjevati stanovnici glavnog grada Češke, koji zađu u neku od pivnica u centru. U kakvu su stanju danas legendarne i druge praške pivnice u središtu grada? Pita se češki portal Praški patriot.
U Pinkasů
Nipošto nije najjeftinija, ali svakako i običnom Pražaninu dostupna legendarna pivnica U Pinkasů, koja se nalazi na Jungmannovom trgu. Tu toče plzenjsko pivo, veliko za 45 kruna. Na meniju je uz opstalo domaća „svičková", što će reći pisana pečenica, svinjska koljenica, pečena pileća krilca ili rebra. Ili specijaliteti koji se slažu s pivom, poput namaza od čvaraka, marinirani sir, švargl s octom i mnogo sličnih stvari.
Pivnica ima dugu tradiciju - još 1843. godine dovezli su krojaču Jakubu Pinkasu dva vjedra plzenjskog piva. Ponudio je njime sugrađane i fijakeriste koji su baš na Jungmannovom trgu imali postaju, te je ubrzo napustio krojački zanat i otvorio pivnicu. Gostionica je više puta mijenjala ime, ali neprekidno radi na istom mjestu.
Kod zlatnog tigra živi na nakon Bohumila Hrabala
Pivnica Kod zlatnog tigra (U Zlatého tygra) u Husovoj ulici zauvijek će ostati vezana uz ime pisca Bohumila Hrabala. Danas tamo možete naručiti kriglu Prazdroja za 40 kruna, dva deci rinfuznog vina za 28, 150 grama gulaša iz kotlića za 80. Za centar grada to su vrlo prijateljske cijene.
K tomu, tu je neponovljiva atmosfera, to je mjesto kojim je prošla historija. pivnica je tu bila još 1816. godine. Nakon Drugog svjetskog rata tu su zalazili na primjer i Jan Werich, Zdeněk Štěpánek ili Bohuš Záhorský. Za Hrabala, pisca čije su knjige prevedene na 29 jezika, bila je ta pivnica i stvaralačka radionica.
Crni vol je spašen, nudi švargl za 30 kruna
Pivnici Kod crnog vola (U Černého vola) na Loretanskom trgu. S ciljem spašavanja pivnice potpisivana je i peticija (o čemu je Pivnica, dakako, pisala, op.ur.) i Crni vol je spašen. Radilo se naime o tome da je lokal u najam trebao dobiti bolji ponuđač od udruge građana koja je jamčila zadržavanje tradicionalne pivnice, „posljednje autentične češke gostionice u četvrti Malá strana, odnosno Hradčani".
Veliko Plzenjsko tu stoji 35 kruna, švargl 30, „utopenec" 35 kruna, porcija knedli s jajima i krastavcem 45. Na tom se mjestu pivo toči od 1726. godine, a oko 1905. godine pivnicu je vodio glasoviti gospodin Brinda, koji je nudio Smichovsko pivo, plzenjski Prazdroj i biljar.
Plzenjsko se toči i u restoranu i pivnici Kod dviju mačaka (U dvou koček) na Tržnici uglja. Možete tu i dobro pojesti - podnevni meni se mijenja, a ako je na njemu recimo svinjski jezik i pire krumpir, stajat će vas 85 kruna, a tri deci točenog malinovog soka stoji 15 kruna. Stalno je na jelovniku goveđa juha s jetrenim knedlima za 29 kruna. Gostionica postoji od 1678. godine i nudi tradicionalna češka jela. Svaku večer tu svira harmonikar. Tu se pivo može popiti i stoječki.
U Schnellů nude dvanaest vrsta piva, a ručak za stotku
U Tomaškoj ulici nalazi se pivnica U Schnellů u sastavu istoimenog hotela. Običnim danom ručak će vas ovdje doći 95 kruna (na primjer segedinski gulaš), odnosno 115 (na primjer svinjski odrezak s krumpir salatom i krastavcem). Nude dvanaest vrsta piva.
Objekt je 1787. godine kupio Tomáš Schnell, po kojem se i danas zove. proslavljena staropraška restauracija tamo je od pamtivijeka. „Svojedobno je ovdje sjedio i mnoge viržinije ispušio i knez češke scene, glumac Narodnog kazališta u Pragu Eduard Vojan," stoji na web stranici pivnice.
Ugodno je i u restauraciji U parlamentu, koja se nalazi u Valentinskoj ulici (na križanju s Kaprovom) u blizini stanice podzemne željeznice Staroměstská. Otvorena je svakodnevno do 23 sata, a ima prihvatljive cijene za centar grada, na primjer krigla plzenjskog piva stoji 38 kruna. U ponudi su specijaliteti češke i njemačke kuhinje i pivske delicije.
U Fleků je atrakcija prije svega za turiste
Među najpoznatije i najposjećenije praške pivovare spada gostionica U Fleků, u koju zalaze prije svega turisti. Pivnica nudi i kulturni program - kabaret show. Cijene nisu baš najniže. Organiziraju se i razgledanja tamošnje pivovare, a imaju i pivovarski muzej.
Prvi pismeni trag o pivnici potječe iz 1499. godine. Tada je kuću kupio pivar Vit Křemenec. Hvale se da je U Fleků jedina pivovara u Srednjoj Europi, u kojoj se pivo kuha neprekidno više od 500 godina. Pivnica ima niz dvorana, od najpoznatije Akademije, u kojoj su se u prošlog stoljeću sastajale poznate ličnosti češke kulture, preko Václavke s vitražima u boji do Sale vitezova uređene u romantičkom stilu.
U Rudolfina U Hrocha, U Kocoura ili U Medvídků...
U centru Praga nalaze se i druge pivnice, koje nude zanimljivu atmosferu i prihvatljive cijene. U Křižovnickoj ulici je vrlo posjećena pivnica U Rudolfina, u Thunovskoj (par koraka od zastupničke sabornice) je pivnica U hrocha (Kod nilskog konja), još uvijek je u funkciji - danas renovirana - Malostranska pivnica na Malostranskom trgu. Tipična pivska gostionica za pušače, gdje ćete naći i štogod za pod zub je pivnica U kocoura (Kod mačka) u Nerudinoj ulici.
U Spaljenoj ulici, kod stanice metroa Národní, možete posjetiti pivnicu U Brejšků, gdje možete razgledati fotografije iz života Jaroslava Hašeka, u ulici Na Perštýně još radi Pivovarski hotel U Medvídků, u ulici Skořepka pak istoimena pivnica Skořepka, u ulici Na Bojišti Hostinec U Kalicha, poznat iz Hašekova romana o dobrom vojaku Švejku. U ulici Ječná naći ćete Pivovarnický dům s mnogo vrsta piva, u Jindřišskoj je pučka gostionica U Jindřišské věže (Kod Jindřiškog tornja). Jedna od traženijih pivnica, koja ima svoje štamgaste je Jelínkova Plzeňská Pivnice u Charvatovoj ulici nedaleko stanice podzemne željeznice Národní.
Prošlost Na Čečeličce, sadašnjost u Sedam vijećnika
Nekad ugostiteljski objekti nažalost zvrje prazni, a moglo bi ih se dobro iskoristiti. Takav primjer je tradicionalna „četvorka" (ugostiteljski objekt četvrtog razreda) Hospůdka Na Čečeličce, koja se nalazi na uglu istoimene ulice i plzenjske u četvrti Smichov. Kuća u kojoj se nalazi gostionica propada, a lokal je zatvoren. O njegovoj prošlosti govori tek cimer. Druge tradicionalne pivnice u okolici još rade - na primjer U Michálků na uglu Černokostelecke i Limuzske ulice ili mnoge krčme u gradskim četvrtima Karlin, Holešovice, Vysočany ili Žižkov.
Za kraj tri savjeta: ako dobijete goste, bilo domaće, ili strance i želite ih pogostiti u pivnici u centru mjesta, a ne previše potrošiti, dovoljno je da odete u pivnicu Sedm konšelů (Sedam vijećnika) u Žatečkoj ulici nedaleko Staroměskog trga. Tu se toči Staropramen iz tanka, a češko jelo - na primjer pečenu patku sa zeljem i knedlima, ili svinjsku pisanicu možete dobiti za sto kruna.
Gdje piti do zore, a gdje od zore
Zanimljiv je lokal Tlustá Koala (Debela koala) u Senovažnoj ulici, uređena u stilu britanskog puba. Njegova zanimjivost nije u cijenama, koje ne spadaju baš u najniže (ali su ipak prijateljske), nego u tome da se tamo može popiti i pojesti i kad je svugdje drugdje zatvoreno. Rade naime do dva sata ujutro. Još duže, do pet ujutro, radi pivnica U Kotvy u Spaljenoj ulici.
S druge strane, zanimljiv je i rani točionik u Lidickoj ulici na Smichovu, gdje otvaraju u 6.15 i odmah počinju točiti Gambrinus.
Izvor: prazskypatriot
Autorica: Anna Skálová
Preveo: Mato Pejić