Fred i Barney su pili Anheuser Busch

  Nacrtaj mi krigl         Jay Brooks         28.03.2010.
Fred i Barney su pili Anheuser Busch

Oduševljeni sam ljubitelj animacije i zato se uvijek naježim na neo-prohibicioniste, koji se neprestano žale na korištenje crtanih filmova u reklami za pivo. Oni to uvijek argumentiraju tvrdnjom da su crtići namijenjeni isključivo djeci, no očito ne žele znati da ih i odrasli vole. mnogi od najpoznatijih crtića izvorno su i rađeni za odrasle



i bili su namijenjeni za prikazivanje u kinima, prije početka projekcije filma (žurnal, op.p.) u vrijeme dok nije bilo televizije. I tvrdim da dok se nije pojavila televizija, nije bilo razdora među crtićima za djecu i za odrasle. Bilo kako bilo, potražio sam i našao piratski DVD sa starim Quisp&Quake-reklamama, koji je kreirao Jay Ward, autor i producent crtanih filmova, čuven po serijalu Rocky & Bullwinkle i mnogim drugim. Da, stvarno sam tako veliki poštovatelj animacije. Elem, na istoj web stranici na kojoj sam našao ovaj DVD otkrio sam i nešto za što prije nisam ni znao da postoji: Hanna i Barbera (William Hanna i Joseph Barbera, op. p.) napravili su 1967. godine crtić Obitelj Kremenko (The Flinstones) za promociju distributera pivovare Anheuser-Busch. Odmah sam ga naručio.

Traje malo više od 19 minuta, sadrži neke radijske i televizijske spotove za Busch Bavarian Beer, koji su se prikazivali u redovitom programu, a sve je povezano u mini priču s obitelji Kremenko. Priča počinje tako što Fred i Barney gube posao u kamenolomu i idu u bar, gdje piju Busch pivo. Taj uradak namijenjen je distributerima, a zacijelo i trgovcima u maloprodaji i pokazuje kako je te 1967. godine reklama mogla pružiti potporu jednom brendu, pomažući njegovu uspjehu. Klasično marketinško sredstvo korišteno u filmu je narator koji „izvještava o masovnoj sljedbi Busch piva", ili šapat kada se najavljuju novosti. Teoretičari marketinga to zovu „ciljanom reklamom". Moj omiljeni citat iz filma je ovaj: „Upotrebljavamo riječi koje pivopije razumiju." To me je natjerali da se grohotom nasmijem. Koje su to riječi koje pivopije razumiju? Jesu li to male riječi? jednostavne? One s malim brojem slogova?

Nakon nekoliko minuta priče o Kremenku u kojoj oni odlaze u bar, potom kući, dečki se ponovo vraćaju u gostionicu. Lokal se zapravo zove Tavern-Type Inn Bar Grill Lounge Pub Saloon, što valjda treba sugerirati da se Busch pivo može dobiti u svim vrstama ugostiteljskih objekata (op.p.). Fred i Barney naruče Busch i u lokalu gledaju video, koji govori o pivovari i njenim planovima u toj 1967. godini. Slogan koji je pivovara koristila prethodne godine glasio je Busch je najbolja riječ za pivo, a naslijedio ga je slogan Kad ste za pivo, onda ste za Busch. Nakon  videa u bar dolazi šef kamenoloma i vraća Freda i Barneyja na posao.

Crtić je duhovit, i svakako će oduševiti pivopije. Mogu samo nagađati koliko je ovakav uradak koštao, s obzirom na to da je studio Hanna-Barbera u ono vrijeme bio najtraženiji filmski studio uopće. Na sreću, vi danas ne morati kupovati ovaj film ako vam se sviđa. Dovoljno je otići na you-tube, gdje je podijeljen u dva dijela, i pogledati ga. Uživajte:

Prvi dio:

Drugi dio:

Izvor Brookston Beer Bulletin

Preveo Mato Pejić

 

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Kad ne bi postojalo pivo, muškarci ne bi imali zašto sjediti u pivnici.
Murphyjev zakonik, Fenomen piva


ArhivNacrtaj mi krigl

Zabranjeno pusenje
Zabranjeno pusenje

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Nacrtaj mi krigl




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće