Skandinavske zemlje odreda imaju vrlo restriktivnu regulaciju pristupa alkoholu, pa tako i Finska ima lanac državnih prodavaonica s isključivim pravom podaje alkoholnih pića, uključujući i piva s udjelom alkohola većim od 4,7 posto. Od 1. siječnja limit je podignut na 5,5 posto.
Prohibicija nije samo američki izum, niti ekskluzivnost, iako je ona američka zabrana proizvodnje, prodaje i javne konzumacije alkoholnih pića koja je trajala od 1920. do 1933. najpoznatija. Još 1914. godine zabrana alkohola uvedena je u Rusiji, gdje je trajala do 1925., na Islandu je prohibicija trajala od 1915. do 1922., a za pivo sve do 1989. godine, u Norveškoj od 1916. do 1927., a u Finskoj od 1919. do 1932. Na kanadskom otoku princa Edwarda trajala je prohibicija od 1901. sve do 1948. godine, a kraće vrijeme postojala je i u nizu drugih zemalja. Kako vidite proces prohibicije prošle su gotovo sve zemlje Skandinavije, odnosno krajnje sjevera Europe, a većinom je u tom dijelu svijeta i danas na snazi poprilično stroga restrikcija prodaje alkohola.
Finska je odlučila malo olabaviti stegu, pa se od Nove godine i izvan državnih monopolističkih dućana, lanca ALKO, sada može kupovati pivo do 5,5 posto alkohola. Do kraja prošle godine granica je bila na niskih 4,7 posto. Istovremeno, specijalizirane prodavaonice vina i žestokih pića dobile su duže radno vrijeme. Građane Finske ta je promjena obradovala, ali ministarstvo unutrašnjih poslova je na mukama. Policija se, naime, boji povećanja boja alkoholnih delikta, pa je broj policajaca povećan za 200.
U običnim supermarketima, kvartovskim dućanima i na benzinskim stanicama od sada se osim jačeg piva mogu kupiti i jači cideri i mješavine alkoholnih pića s pivom i sokom. Na svoje dolaze i mini pivovare koje sada mogu izravno prodavati svoja piva do 12 posto alkohola. U ožujku Fince čeka još jedna promjena - produženje radnog vremena barova i gostionica, koji će moći prodavati tvrdi alkohol sve do 4 sata ujutro. Barovi će također moći reklamirati akcijske cijene konzumacije alkohola. Liberalizaciju pristupa alkoholu prati povećanje poreza na ove proizvode. Veći porez pogađa prvenstveno pivo, vino i cidere. Veći porez bi, prema očekivanjima finskih zakonodavaca, trebao rezultirati smanjenom potrošnjom alkohola i manjim prometom lanca državnih monopolističkih prodavaonica Alko.