Doktor znanosti Ivica Puljak je fizičar, redovni je profesor na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Još jedan doktor znanosti, Zdeslav Benzon, je liječnik, ginekolog i asistent na splitskom Medicinskom fakultetu. I što ih, osim zavičaja i znanstvenog rada, još povezuje? Pivo!
Razgovaramo nakon vašeg predavanja na daruvarskoj manifestaciji Deset dana astronomije, sračunate na popularizaciju znanosti i na početku (još uvijek) neslužbene predizborne kampanje uoči lokalnih izbora, ali ipak ne pitam vas ni o znanosti, ni o stranci Pametno, koja ima velike izborne ambicije, nego o - pivu. Je li vam to neobično i je li vam mrsko, profesore Puljak?
Neobično to jeste, ali nije iznenađujuće, zato što je meni Daruvar jedno od mjesta u Hrvatskoj koje me najviše podsjećaju na pivo. I to mi je jako drago. Ja dolazim u Daruvar već četiri, pet godina zaredom i prije nekoliko godina sam otkrio ovo ABA pivo, koje je meni ustvari najviše produbilo ljubav prema pivu. I sad svaki put kad dođem ovdje, uvijek kažem moram otići kupiti još ovog piva. Dakle, nije mi mrsko, nego mi je čak jako drago razgovarati o pivu, Pogotovo kad je ovdje sa mnom kolega Zdeslav Benzon, koji je još bolji poznavatelj piva od mene.
A kako je to kod vas počelo, kada ste otkrili pivo i kako?
Ja pivo uopće nisam pio negdje do 25., 26. godine. Onda sam počeo pomalo. I sad pijem pomalo, umjereno, onako kako i treba sa svakim alkoholom. Kad sam se počeo malo više interesirati za pivo, moram priznati da su mi sva piva bila ista. Kad sam počeo putovati vani, pa sam znao otići u pub gledati prijenos neke utakmice, shvatio sam da mi najviše pašu ona piva engleska tipa ale, pa kad sam prvi put došao u Daruvar i tu kušao ABU, to me podsjetilo na ono pivo koje je meni bilo najdraže. Ja i dan danas nisam neki ekspert za pivo, ali učim se. U zadnje vrijeme često putujem u Belgiju, u Bruxelles, i svaki put pijem drugo pivo... pa ih onda ne mogu uspoređivati.
Dugo ste boravili u Parizu, dakle u Francuskoj, te u Švicarskoj. To nisu pivske zemlje, ali i tamo se može naći dobrih piva.
Pa jeste, ali tamo sam najbolja, ili barem meni najdraža, piva ipak pivo u engleskim pubovima. Ipak, Francuzi imaju onaj 1664 Kronenbourg, a u zadnje vrijeme tamo rado pijem pivo koje se zove Grimbergen...
... to je pivo koje se radi po uzoru na belgijska samostanska piva, dodaje doktor Benzon, pokazujući da je uistinu pivski znalac. Grimbergen je, naime, izvorno belgijsko pivo iz istoimenog samostana, a danas se kuha u dvjema pivovarama u Belgiji i Francuskoj.
„Inače, kad dođem u novu sredinu, uvijek tražim pivo koje je specifično za taj kraj, jer želim probati lokalne specijalitete. S vremenom sam tako razvio sklonost ka kušanju različitih piva, a u Hrvatskoj mi najviše odgovara baš ova ABA u Daruvaru," dovršava profesor Puljak opis svoga stava prema zlatnoj tekućini.
A kod doktora Zdeslava Benzona iskustvo s pivom počelo je ranih devedesetih godina. Iz tog vremena sjeća se posvemašnje uniformiranosti industrijskih lagera iz velikih hrvatskih pivovara, koji su tada bili jedini dostupni.
„Da se ne zavaravamo, to nisu dobra piva ni u kom pogledu," kaže doktor Benzon „Ali tada je počeo uvoz i točno se sjećam kako se moglo kupiti češko pivo Pilsner Urquell i kada sam to probao, otvorio mi se svijet piva, pa sam nabavljao sva češka piva koja su bila dostupna. Onda sam 1996. godine otišao u Francusku i tamo sam u jednom dućanu našao belgijska piva, pa mi se otvorio novi pivski svijet. Godinu dana poslije išao sam u Češku, E, tamo sam otišao u dućan, uzeo prazan karton i natrpao 24 različite boce piva, odnio ih u Hrvatsku i tu isprobavao. Tako sam postao ljubitelj piva."
Češko pivo i Split imaju, dakako i jednu klasičnu i općepoznatu poveznicu, koja je prvi međaš u slavnoj povijesti nogometnog kluba Hajduk. Naime, kaže ta priča, splitski studenti u Pragu su 1911. godine u glasovitoj pivnici U Fleků osnovali nogometni klub Hajduk. Stoga nije nikakvo čudo da je u Splitu otvoren kafić po imenu Mali Flek, a tamo je dr. Benzon otkrio craft pivo. „Tu su dečki dovozili uglavnom češka piva, ali i dva engleska, zapravo škotska craft piva iz pivovare BrewDog, a jedno od njih bio je kultni brend Punk IPA. Stjecajem sretnih okolnosti uskoro sam putovao u Englesku i tamo sam, po Ivičinom receptu, isprobavao piva njihovih malih pivara i tu mi se otvorio treći svijet piva. Dakle, s jedne strane su bila sjajna belgijska piva, s druge strane male craft pivovare, a s treće strane lageri i pilsneri češkog tipa, koji mi se jako sviđaju," kaže dr. Benzon i dodaje da u spektar njegovih omiljenih piva spada i njemački weizen, belgijski wit, porter, stout, pale ale, blonde ale, naprosto mu sve paše.
Nije li i to malo neobično da vi kao Dalmatinci eto pijete pivo, a stereotipija kaže da biste trebali piti vino?
Nije to ništa neobično, a osim toga volim ja i vino. I Ivica isto tako. Mi uglavnom pijemo vino, a kad se nađemo skupa napravimo pivsku večer. Naročito kad se Ivica vrati iz Daruvara.
...Tako ćemo napraviti i sada, dodaje Ivica Puljak, te još jednom naglašava kako ne pije puno, jer se istinski uživati može samo ako se ne pretjeruje.
Vi doktore Benzon kao liječnik također zagovarate umjereno konzumaciju, zar ne?
Ja zdušno preporučujem svakome da svaki dan popije čašu crnog vina, najbolje jedan decilitar, a može i dva, jer ono ima dobar učinak na zdravlje, što je dokazano u mnogim znanstvenim radovima, a i pivo isto, koje je kao i crno vino dobar antioksidant, ima vitamina i niz drugih dobrih sastojaka, hmelj također ima svoje adute.
Vratimo se Dalmaciji i pivu. Kod vas pivo sve više zadobiva pravo građanstva.
„U Splitu imamo već etabliranu craft pivovaru LAB, koja proizvodi pivo Barba, u Zadru cure iz pivovare Brlog proizvode Plavušu, u Šibeniku je Mihovil, u Dubrovniku se isto radi pivo, na Visu se gradi pivovara za Prvo viško pivo, koje se za sada kuha u Norveškoj, na Hvaru kuha Anna Tuszynska, Poljakinja koja se udala na Hvar. Pio sam njezina piva i oduševljen sam, jer ih pravi malo drugačije, koristeći uz ostalo i lokalno bilje. Osobno jako volim Križevačko, koje se toči u jednom lokalu u Splitu, a iznimno cijenim piva Garden pivovare (njihova citrus IPA je vrh), Medvedgrad, Nova runda (C4 IPA mi je super, Varionica je odlična, a Zmajski pale ale je najbolji od svoje vrste...
I tako teče naš ugodni pivski razgovor u predvorju Hrvatskog doma u kojem se već osmu godinu zaredom održava sjajna priredba Deset dana astronomije, najduža te vrste u Europi, a možda i u svijetu, na kojoj nijedno od zvučnih imena hrvatskih znanstvenika, što se bave stvarima neba i svemira, naprosto ne želi izostati. A kad vam kažem da znanstvena predavanja svakodnevno prati sto, sto pedeset pa i preko dvjesto slušača, jasno je da se radi o izvanserijskom događaju... Dakle, teče tako razgovor, a teče i daruvarsko pivo, ABA, prvo iz serijala Peti element majstora pivara Kreše Marića, za koje se pobrinuo tajnik astronomskog društva Kumova slama Toni Boroš, alfa i omega ove jedinstvene manifestacije, i kako razgovor odmiče sve se više bistri nedoumica oko teme predavanja profesora Puljka Kako je (možda) sve započelo, a kako će (vjerojatno) završiti. A kada je profesor u neformalnom razgovoru rekao da su mu najdraža predavačka iskustva ona iz dječjih vrtića, onda se, uz malu pomoć nenadoknadivog daruvarskog American Blonde Alea kao ultimativni odgovor nametnuo citat iz stare knjige Olovka piše srcem (riječ je, za one mlađe koji to eventualno ne znaju, o genijalnoj antologiji dječjih misli), potvrđujući da i tako preteško sudbonosno pitanje o početku i kraju može zapravo biti i posve jednostavna stvar. Pa kaže: Početak je kad sam ja rođen, a kraja nema.