Snaga nezavisnosti

  Festivali i sajmovi         PR objava         20.08.2018.
Snaga nezavisnosti

Na  'Danu nezavisnosti', festivalu malih nezavisnih pivara, koji je održan u sklopu daruvarskih Dana piva, okupilo se 36 malih nezavisnih pivovara zanatskog piva iz Hrvatske. Među 50 različitih piva predstavljenih na festivalu, domaćin  Pivovara Daruvar predstavila je svoja dva nova piva iz linije Peti Element, pivo s kanabisom - GREEN POWER i kiselo pivo sa malinom - WEISSBERY.



Grad Daruvar, polako, ali sigurno, postaje centralno mjesto pivskih odnosno crafterskih zbivanja u Hrvatskoj. U samom centru ovog grada već se 178 godina kontinuirano proizvodi pivo, pa nije ni čudno da se jednom godišnje na tamošnjim Danima piva, koji su ove godine održani 17. i 18. kolovoza, okupljaju ljubitelji i poznavatelji piva - osobito onog iz malih nezavisnih pivovara.

U sklopu Dana piva održan je i treći 'Dan nezavisnosti' - festival malih nezavisnih proizvođača zanatskog piva u Hrvatskoj. U intimnom okruženju dvorca grofa Jankovića okupilo se 36 malih nezavisnih pivovara, a među 50 različitih piva predstavljenih na festivalu, domaćin  Pivovara Daruvar predstavila je svoja dva nova piva iz linije Peti Element, pivo s kanabisom - GREEN POWER i kiselo pivo sa malinom - WEISSBERY.

GREEN POWER je svijetlo lager pivo sa dodatkom ekstrakta cvijeta industrijske konoplje (Cannabis Sativa) koji mu daje potpuno novu aromu kanabisa. Pivo od kanabisa, stila Cannabeer, prepoznatljive je zelenkaste boje odakle mu i naziv GREEN POWER, jer podsjeća na ''zelene moći prirode". WEISSBERY je potpuni novitet u ponudi linije Peti Element jer se radi o kiselom pivu obogaćenom koncentriranim sokom maline. GREEN POWER i WEISSBERY, kao i ostala piva iz linije Peti element dolaze iz radionice majstora pivara Kreše Marića, koji svojim inovativnim pristupom proizvodnji piva, te dugogodišnjem proučavanju i eksperimentiranjem s pivskim stilovima uvijek iznova oduševljava pivsku scenu novim uzbudljivim proizvodima. Krešo Marić ujedno je i voditelj Grupacije malih nezavisnih pivara Hrvatske te domaćin 'Dana nezavisnosti', koji je, osim po predstavljanju pivskih noviteta, poznat i po nezaboravnim druženjima domaćih malih nezavisnih pivara.

Prošle godine u sklopu ovog Festivala najavljeno je osnivanje Grupacije malih nezavisnih pivovara Hrvatske, a ove godine na istom mjestu održana je i njihova konferencija pod motom „Nezavisnost kao imperativ“. Razgovaralo se o tržišnoj poziciji malih nezavisnih pivovara u Hrvatskoj, a usuglasili su i o potrebi inicijative kreiranja znaka kvalitete i prepoznavanja piva malih nezavisnih pivovara odnosno brendiranja hrvatskog crafta. Najvažnije, zajednički je stav nezavisnih proizvođača zanatskog piva da je nezavisnost malih proizvođača piva njihova snaga i ujedno imperativ. Na tržištu se naime sve češće pojavljuje i pivo proizvedeno u malim proizvodnim pogonima iza kojih stoje veliki sustavi i korporacije, a nezavisni proizvođači smatraju kako je ovu razliku potrebno naglasiti te podići svijest kod potrošača, ugostitelja i trgovaca u ovom pogledu.

Nakon konferencije kratko smo razgovarali s voditeljem Grupacije malih i nezavisnih pivovara, daruvarskim majstorom pivarom Krešom Marićem

Koji je zaključak Konferencije malih nezavisnih pivara Hrvatske?

Formalni zaključak nije donesen, ali je postignut konsenzus da je neophodno kroz zajedničke aktivnosti i nastupe naglašavati nezavisnost kao prednost te kroz zajednički znak kvalitete komunicirati posebnost malih nezavisnih pivovara i njihovih piva.

Dogovoreno je da se nastavi sa projektom znaka kvalitete male nezavisne pivovare, odnosno izradom pravilnika po kojem bi se oznaka dodjeljivala. Naglasak će uz nezavisnost pivovare biti kvaliteta proizvoda koja će se kontrolirati u neovisnom laboratoriju. Ostaje da se dogovorimo oko vizualnog izgleda znaka i tvrtke kojoj će se prepustiti upravljanje znakom.

Koji su daljnji planovi Grupacije malih nezavisnih pivara?

Nakon uspješno dovršenih pregovora sa pravnom službom HGK učesnicima konferencije su prezentirane teze Poslovnika Udruženja proizvođača piva, slada i hmelja HGK. Očekuje nas sada izrada Poslovnika na osnovu usvojenih teza i reorganizacija Udruženja proizvođača piva, slada i hmelja sukladno dogovorenom. Stoga je plan Grupacije MNP da nastavi  radom na ostvarivanju zajedničkih interesa kroz uključivanje još više članova u operativni rad kroz odbore Udruženja.

Kako ste došli na ideju napraviti prvo hrvatsko pivo s ekstraktom kanabisa?

Mogu reći da je ovo pivo u izradi već godinu dana, točnije od prošlogodišnjeg Dana nezavisnosti kada mi je pristupio proizvođač industrijske konoplje iz okolice Grđevca i donio stabljike konoplje i peletiranu konoplju. Od tih sam uzoraka napravio „drycann“, odnosno dodao osušeni cvijet u gotovo pivo. To sam pivo točio na druženju Križevačke udruge pivara Oktobertest pod nazivom Cannipal (Cannabis Pele Ale). Zanimljivo iskustvo! Kako uvijek pokušavam razmišljati lokalno, a konoplja je sa polja u blizini Daruvara, razveselilo me kada sam u proljeće ove godine dobio uzorak ekstrakta industrijske konoplje sa tih polja pa je finalna faza testiranja mogla započeti. Testiranja su završila s gotovim proizvodom, pivom pod nazivom Green Power u kolaboraciji Cannabeer i 5thELEMENT.

Što je to kiselo pivo i kako ste došli na ideju sjediniti ga sa sokon od maline?

Kiselo pivo, u ovom slučaju Berliner Weisse, je pivski stil koji potječe iz Berlina. U ovom se stilu slatkoća slada i alkohola umjesto gorčinom hmelja, balansira mliječnom kiselinom nastalom u sekundarnoj fermentaciji pomoću mliječnih bakterija roda lactobacillus. Temeljni je slad za proizvodnju ovog piva pšenični, a karakterizira ga niži alkohol, svijetla boja i ugodna aroma i kiselost mliječne kiseline koja se često nadopunjava dodatkom soka maline ili limuna.

I u ovom slučaju zbog veličine naših kapaciteta odvojili smo manji dio standardnog pšeničnog piva GERWEISS i „zagadili“ ga bakterijama mliječne kiseline. Nakon 4 mjeseca odležavanja na sobnoj temperaturi pivo je pomiješano sa koncentriranim sokom maline i napunjeno u bocu kao WEISSBERRY, novo pivo u liniji 5thELEMENT. Ovo je pivo naš najveći odmak do sada jer kisela piva u Hrvatskoj još nisu našla svoj put do potrošača pa smatramo svojom obavezom da ima približimo i ovaj pivski stil.

ZNAČAJAN RAST STAROČEŠKOG

Tijekom daruvarskih Dana piva posjetitelji su osim u hrvatskom craftu uživali i u Staročeškom pivu s novom etiketom i poboljšanom kvalietom na šanku dugačkom 30 metara. Pivovara Daruvar još od davne 1840. godine proizvodi svoje prepoznatljivo i omiljeno svjetlo lager pivo, Staročeško. Ovo pivo stoga ima posebno mjesto u hrvatskoj pivarskoj tradiciji, a iz godine u godinu stječe sve veći krug poklonika.

„Staročeško je u prvih šest mjeseci 2018. godine ostvarilo porast prodaje od čak 25 posto, pa je, među ostalim, i zbog toga zaslužilo i novi izgled odnosno novu etiketu. Staročeško svijetlo, Crveno i Bock pivo odnedavno imaju posebno dizajniranu etiketu s ilustracijom ždrala, zaštitnog znaka grada Daruvara i Pivovare Daruvar“, izjavio je Siniša Lukač, direktor Pivovare Daruvar. Za dizajn etikete zaslužna je kreativna agencija Pakeraj koja se pobrinula da daruvarski ždral na etiketi Staročeškog dobije zasluženo dominantno mjesto, ali i vrlo osebujan karakter. Pakeraj je ove godine za etiketu Peti element osvojio nagradu Cropak, dok je Peti element  u prvih šest mjeseci ove godine ostvario rast na tržištu za 30 posto.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Sve su žene lijepe, samo mi premalo pijemo.
Murphyjev zakonik, Matukovo uvjerenje


ArhivNacrtaj mi krigl

Rosinski-Van Hamme - Western 51-B
Rosinski-Van Hamme - Western 51-B

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Festivali i sajmovi




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće