Prije nekih tisuću godina postojalo je u Peruu carstvo Huari. Većina Europljana nije doduše uza njega nikad čula, ali radilo se o neizmjerno uspješnoj civilizaciji. Na svom vrhuncu bila je velika kao cijela istočna obala SAD. Najzanimljivije je da je trajala petsto godina, što je neobično za velike civilizacije, a uspjela je to zahvaljujući pivu.
Carstvo Huari počelo se razvijati oko 500. godine a nestalo je oko godine 1100. Niz socijalnih, kulturnih i tehnoloških elemenata od njega su preuzele druge kulture, među kojima i slavne Inke. Kakvo je značajno carstvo bila kultura Huarija potvrđuje i veličina njihove metropole, u kojoj je živjelo 40 tisuća stanovnika.
„Naša studija pomaže nam da shvatimo kako je pivo pomagalo u stvaranju kompleksnih političkih organizacija,“ izjavio je Ryan Williams, antropolog, koji je glavni autor rada objavljenog u stručnom časopisu Sustainability. „Morali smo upotrijebiti mnoge nove tehnologije da bismo dobili informacije o tome kako se proizvodilo starodavno pivo i kakav je utjecaj u prošlosti imalo na društvo,“ dodao je.
Proučavanje artefakata temeljilo se na primjer na laserskom mjerenju krhotina koje su ostale od vrčeva. „Ova studija je sjajna jer smo istraživali na razini atoma. Brojimo atome u porama keramike i nastojimo rekonstruirati količinu molekula u izvornim napicima, koje su pili iz tih vrčeva,“ kaže profesor Williams.
Istraživanje je počelo prije dvadeset godina, kad je njegov tim na arheološkom lokalitetu Cerro Baúl na jugu Perua otkrio staru pivovaru, koja potječe upravo iz kulture Huari. „U biti je ta pivovara u mnogom pogledu nalikovala na današnje minipivovare. Pivo se tamo samo proizvodilo, ali gostionica u kojoj se pivo pilo, također je morala biti nedaleko,“ opisuje znanstvenik. Iz pronalazaka na tom mjestu uspjeli su naime zaključiti da je piće, koje se zvalo chicha imalo trajnost od približno tjedan dana, što znači da se nije moglo daleko transportirati, nego se pilo u neposrednoj blizini pivovare. Pivo se pilo na proslavama na kojima se okupljao velik broj gostiju. Uglavnom je to bilo sto ili dvjesto pripadnika elite, koji su pili iz zajedničke keramičke posude visoke gotovo pola metra i bogato ukrašene likovima božanstava i junaka.
Te su proslave bile ključne za funkcioniranje carstva, tvrdi Williams. Elite iz raznih dijelova carstva ovdje su se sretale i očito su im tu donosili poklone – cijeli sistem je dobro funkcionirao, jer su se važne ličnosti uz pivo sprijateljile i održavale stalne odnose.
Zahvaljujući detaljnom proučavanju pivovare znanstvenici su uspjeli rekonstruirati kompletan proces kuhanja tog starodavnog pivca. „Riječ je o složenom postupku, koji zahtjeva kako znanjem, tako i praksu. Ovaj eksperiment nas je naučio mnogo toga o proizvodnji piva.“
Pivo se tada kuhalo od dostupnih sirovina, koje su se mogle nabaviti i kada je suša snizila urod kukuruza. Znanstvenici smatraju da je redovito snabdijevanje pivom bilo b+moćan stabilizacijski faktor; carstvo Huari bilo je naime sastavljeno od velikog broja plemena i „naroda“, a zajedničko pijenje piva bilo je ritual, koji je spajao sve slojeve društva. „Ovo istraživanje važno je za shvaćanje procesa u kojem institucije stvaraju veze koje društvo drže zajedno,“ navode autori studije. „Bez tih veza se veliki politički entiteti počinju raspadati na mnogo manje dijelove.“
Recept za proizvodnju piva, koji su rekonstruirali znanstvenici zainteresirao je čikašku pivovaru Off Color Brewing, koja je skuhala pivo po imenu Wari, što je engleski naziv za kulturu Huari. Ovo pivo s 4 % alkohola radi se s pils i medenim sladom, te peruanskim ljubičastim kukuruzom, uz Green Kind hmelj.
Izvor: ct24