Ako izgleda kao pivo, miriši kao pivo i ima okus kao pivo, onda je to – pivo. Tako, parafrazirajući onu znanu s patkom, svoj novi proizvod objašnjava njemačka pivovara Neuzeller Klosterbrauerei. A proizvod je pivo odgovarajuće boje, mirisa, okusa i pjene ali napravljeno tako da je u vodu dodan – prah.
Nakon gotovo dvije godine istraživanja Klosterbrauerei Neuzelle, zajedno s tehnološkim partnerima, razvio je pivo u prahu koje se u ovom obliku već može plasirati u malim količinama, ali će se testirati na tržištu do sredine 2023. Projekt je, kažu u pivovari, još u razvoju pa to pivo za sada nema alkohola, a računaju da će uskoro započeti masovnu proizvodnju.
Ovo je pivo bogato dekstrinom koje je specijalno proizvedeno u samostanskoj pivovari konvencionalnom tehnologijom, a koje je prerađeno i pripremljeno u pivski prah/granulat topiv uz vodi.
„Sazrelo je vrijeme da klasičnu proizvodnju piva i logistiku stavimo na kušnju s obzirom na način na koji se odnosimo prema našem okolišu“, komentirao je revolucionarni projekt dioničar samostanske pivovare Neuzelle Helmut Fritsche, piše pivovara Neuzelle na svojoj službenoj web stranici „Milijarde litara vode transportiraju se do potrošača diljem svijeta, jer se pivo sastoji od čak 90 posto vode. S ekološkog gledišta, već štedimo na transportu, ali još ne na korištenju resursa i troškovima proizvodnje.“
Zato je ovaj pivski prah tek prvi korak. Samostanski pivari žele dalje razvijati proizvodni proces osnovnog proizvoda za pivski prah na način da tradicionalni proces proizvodnje piva bude komprimiran i tehnološki transformiran te stoga više nije potreban. Time se želi maksimalno uštedjeti na troškovima i resursima u procesu proizvodnje osnovnog proizvoda (sirovine, radna snaga, energija itd.). U sljedećem koraku, pivski prah trebao bi sadržavati i alkohol.
„Također znamo da će ljubitelji klasičnog pilsa i svi ljubitelji craft piva, posebno u Njemačkoj, isprva biti skeptični prema našem proizvodu“, dodaje direktor samostanske pivovare Stefan Fritsche. „Ne radi se samo o iznošenju novog proizvoda na tržište, već o narušavanju poslovnog modela piva. Stoga svoju temeljnu ciljnu skupinu ne vidimo kao primarno klasičnog njemačkog krajnjeg potrošača, već globalne preprodavače, koji ne moraju nužno imati pivarsko znanje, ali mogu napraviti granule prikladne za primjenu krajnjeg potrošača. Geografski, s našim bezalkoholnim pivom u prahu ciljamo na izvozna tržišta s intenzivnim transportom, poput zemalja u Aziji i Africi. Naravno, pivski prah treba plasirati i u Europi i srednjoročno pretvoriti ovu nišu u neovisno tržište.“
Tu vijest ovih dana prenose mnogi mediji, pa i neki naši (Poslovni dnevnik, Novi list...) no nitko ne spominje da ovo nije prvi pokušaj proizvodnje instant piva, dakle piva koje se nosi u vrećici poput Cedevite i sipa u kriglu vode. O nekima smo i mi pisali prije više od deset godina, pa vam nudimo da pročitate i te članke. A što se tiče budućnosti ove ideje želimo joj da ona bude ista onakva kakvu su doživjeli prethodni pokušaji da se pivo pretvori u prah. I to sve zato što je u pivu 90 posto vode, pa da se tolika voda nepotrebno ne transportira tamo–vamo. SIC! Pa zar nužnost štednje energije i troškova može pokriti baš svaku budalaštinu? I što je onda sljedeće – voda u prahu, koju iz vrećice istresete u čašu vode i dobijete – vodu? Jer, vjerojatno ste i sami primijetili – samoposluge su prepune ogromnih brda boca s vodom, milijarde i milijarde litara vode se svakodnevno prevozi s jednog kraja zemlje na drugi...
Za one koji žele znati više: