U najmnogoljudnijoj zemlji Afrike, Nigeriji, multinacionalne pivarske kompanije zapodjenule su bespoštedni boj za to neiskorišteno tržište s ogromnim potencijalom – više od polovice od 190 milijuna stanovnika mlađe je od 30 godina. Polovica Nigerijaca su muslimani, pa je prosječna godišnja potrošnja piva per capita skromnih devet litara.
Istovremeno u Južnoj Africi popije se godišnje 57 litara piv a po glavi stanovnika, navodi studija Euromonitora International.
Na lokalnom tržištu dominaciju su dugo imali Nigerian Breweries sa svojim brendovima Gulder i Star, te svjetski poznati Heineken. No, ta su vremena prošla otkako je nedavno na tržište ušao belgijski gigant Anheuser-Busch InBev, koji je uzdrmao tu gotovo monopolističku situaciju. Otvorili su ovdje svoju podružnicu i na tržište plasirali Budweiser, koji bi trebao konkurirati Heinekenu i privući mlade Nigerijce.
Dvije velike kompanije ratuju sponzoriranjem raznih akcija poput koncerata, tjedana mode ili priredbama na brodovima, kao i agresivnim reklamnim kampanjama. „Horizontom nad Lagosom, dvadeset-milijunskom ekonomskom metropolom zapadne Afrike, dominiraju jumbo plakati pivarskih divova, a njihovi trgovački putnici obilaze vlasnike restauracija i klubova nudeći im povoljnije uvjete,“ piše češki portal Tyden.
„Velike ribe počinju shvaćati da je novi šerif u gradu,“ ironizira Tony Agah, šef mjesne podružnice AB InBev. „Ovo je rat za pivo.“ Njegov pogon za proizvodnju piva najveći je u zapadnoj Africi. IZgrađen je usred bujne vegetacije u novoj industrijskoj zoni. Zelene boce piva Trophy i smeđe boce Budweisera defiliraju tekućom vrpcom u gigantskom čeličnom labirintu.
Da bi izgradila pogon, grupa AB InBev morala je popraviti ceste i instalirati šest generatora od po 12 megawata, kako bi se osigurala od problema uslijed čestih nestanaka električne energije. „Drugdje prozvodim samo pivo, a ovdje moram proizvoditi i struju,“ smije se Agah.
No, manjkava infrastruktura nije najveći problem s kojima se ovdje susreću investitori., Najgora je nestabilna gospodarska politika. Prije dvije godina zapala je Nigerija u najtežu recesiju u povijesti, uzrokovanu ponajprije padom cijene nafte, koja čini veliku većinu izvoza zemlje. Za to vrijeme bilo je multinacionalnim kompanijama teško uvoziti sirovine, a intervencionistička državna politika još im je otežavala.
Obećavajuće nigerijsko tržište s desecima milijuna potrošača mami pivovare bez obzira na prepreke. „To je dugoročna investicija s velikim prednostima,“ objašnjava direktor Nigerian Breweries Emmanuel Oriakhi. „Mnogi ovdje još proizvode alkohol po kućama na tradicionalni način.“ A što se tiče konkurencije AB InBeva, kaže da su dobrodošli, jer to posao čini zanimljivijim. „Spremni smo se okušati u svakom srazu,“ veli Oriakhi.
Izvor: Tyden.cz