Iako umoran od šestodnevnog putešestviranja po pivskim bespućima glavnog bavarskog grada i prekasnog franačkog Bamberga, tek pristigao iz Njemačke, nisam previše dvojio o putu u Križevce. Tamo je draga ekipa pivskih drugara, iskrenih štovatelja zlatne tekućine, iskusnih homebrewera, dokazanih craftera i spretnih organizatora što uz ponudu najrazličitije palete kućnih uradaka šest udruga i nešto crafta jamči iskonsko uživanje, odličan provod i zanimljiv materijal za dobru reportažu. Na ruku je išao i poziv prijatelja Mire Novosela, suvlasnika i kuhara Pitomačke pivovare.
- Buš išel z nama? Imam jedno mesto u autu i vozača koji neće piti.
Uvijek tako nađemo neku žrtvu. Misiju ako piješ ne vozi i kampanju odgovornog konzumiranja uglavnom poštujemo i provodimo; ne ostaje nam se bez dozvola, ne pada nam na pamet puniti državni proračun visokim kaznama. Za svaki slučaj, Križevačka udruga pivara za sve nas sa strane osigurala je i smještaj: Možete mirno kušati sve što smo vam pripremili!
I tako smo, uz već spomenutog Miru i vozača Maksa Botkovića, na Strossmayerovom trgu pod šatorom, nešto malo iza 17 sati, bili Daniel Saraja, Marko Botković i ja. Dočekao nas predsjednik Udruge Aleksandar Karre i odmah ponudio APU Pivan 81, što zdušno prihvatismo.
A tu, u samom gradskom središtu, početni muving nagovještavao je sjajnu atmosferu što se na kraju i obistinilo. Neću pretjerati ako kažem da je osjećaj pod križevačkim šatorom te subote bio na vlas jednak onome pod minhenskim večer prije, jer ugođaj stvaraju ljudi, a pivo ga samo oplemenjuje. Za stvoriti dobru volju sasvim je svejedno piješ li vrhunski oktoberfestovski lager ili odličnu IPU iz kućnog lonca, slušaš li veliki limeni orkestar ili te zabavlja lokalni DJ s miksom hitova koji tjeraju na plesni geg, jedeš li bijele kobasice spravljene po tradicionalnoj recepturi u nekoj bavarskoj mesnici ili kod Stručića u Križevcima.
Piva svojih članova točile su Udruga pivara Sjever, Panonski pivarski sindikat, Udruga pivara Brod, Udruga pivara Požega, Petrinjska udruga pivara i Križevačka udruga pivara i četiri slobodna pivara tri Zagrepčana i Krešo Marić iz Daruvara. Njegova piva Cannipal, Gessipa i Plumber nismo stigli probati (svi vele da su sjajna, pogotovo pšenično 5th Element i ono od kanabisa) jer smo se dugo zadržali kod kegova Udruge pivara Sjever. Tamo smo probali baš sve, i sve odlično, tako neodoljivo i uzbudljivo: IPA s domaćim hmeljem (američka sorta s češerima, mokro hmeljenje - 1 kg na 18 litara), Fruit beera malina, Strawberry potrter (jagoda), Gruit (pivo od trava - kamilica, bazga, pelin, majčina dušica, kadulja... nije ni čudo da vuče Kalodont), Pumpkin ale (bundeva) i na kraju vrh - pivo s vrganjima. Ukupno su istočili sedam kegova, odnosno 140 litara.
I svi ostali eksperimenti, svi ostali okusi, sva ostala piva također su vrijedna kušanja. Ali, želimo li doista uživati u njima, to je naprosto nemoguće. Uostalom, ovako će biti dovoljno za sve željne dobrog pivskog gutljaja. Na svakom točioniku, u svakom trenutku sve je vrijeme bila gužva i svi su strpljivo čekali dok nije istočena i zadnja kap od ukupno 700 litara piva.
Pivo se nije naplaćivalo, ali je svatko u staklenku, pod egidom 'Dobro je činiti dobro', mogao ubaciti donaciju koliko je imao i htio. Za lijepe majice Križevačke udruge pivara valjalo je izdvojiti 50 kuna što je također bila donacija, baš kao i 10 kuna za fotografiju s okvirom Oktobertesta i fora rekvizitima.
Osim spomenutog DJ-a, svojim nastupom u Glazbenom paviljonu kraj šatora briljirao je i Gradski puhački orkestar Križevci zaradivši aplauz na otvorenoj sceni. Orkestar djeluje od 1998. godine, izvodi obrade klasične glazbe, zabavne melodije, pop i rok standarde. Njihova predsjednica Andrea Višak ponosno ističe brojku od 50 članova od kojih su više od polovice djeca i mladi. Nastupaju na svim gradskim manifestacijama, imaju godišnji koncert, putuju na gostovanja, sudjeluju na natjecanjima u zemlji i inozemstvu. Bili su drugi na međunarodnom natjecanju u Velenju, a srebrnu plaketu ove su godine dobili i u Novom Vinodolskom.
Astronomska udruga Perzeidi uz šator je postavila teleskop pa su zainteresirani mogli promatrati mjesec. Križevačka udruga osnovala je 2011. godine grupica entuzijasta i zaljubljenika u astronomiju i oda tada čest u okivru društvenih zbivanja organiziraju javna promatranja. „Ovo je alternativa onome što se događa u šatoru. Promatramo mjesec jer je on jedini dovoljno svijetli objekt koji možemo promatrati pod gradskom rasvjetom", objašnjava nam član udruge Martin Vujić.
Nije suradnja križevačkih kulturnih udruga jedina sinergija na Okobertestu. Križevački pivari pokreću i lokalno gospodarstvo. Mesnica Stručić koja pripravlja polutrajne suhomesnate proizvode samo za ovu priliku izradila je 500 bijelih kobasica po originalnoj recepturi, oko 60 kilograma. Sve začine donirala je tvrtka za proizvodnju začina namijenjenih mesnoj industriji, Asistor iz Guščerovca, sela u okolici Križevaca. „Ima interesa pa ćemo bijele kobasice nakon Oktobertesta ponuditi i u našim trgovinama. Ako bude išlo, ostavit ćemo ih u stalnoj ponudi", kaže nam zaposlenik obrta Tomislav Stručić.
A na WC se išlo u obližnji restoran Križevačke pivovare koji je, treba i to naglasit, bio dupkom pun na svim florovima dok se prostorom širio fini miris pečenih rebarca i pizze.
Da sve pod tim šatorom i oko njega bude onako obiteljski kako to već zna biti tamo gdje se pivo toči i u njemu uživa, pobrinuo se mješanac Gric, prekasni crno-bijeli (s malo smeđeg) psić Ivanke i Mladena iz Križevaca. Nema tko ga nije podragao!
Prvi Oktobertest, prošle godine, održan je na istom trgu, u paviljonu. Ove godine zbog velikog interesa u tri do četiri puta većem šatoru, odmah kraj njega. Sudeći prema reakcijama sljedeći bi trebao dobiti još toliko prostora što će zahtijevati dodatni angažman, ali to ne bi trebao biti veći problem jer ideja i ljudi koji bi ih će ih provesti u djelo ne manjka. Križevci su, sada to već možemo slobodno zaključiti i jasno kazati, postali opće mjesto hrvatske pivske stvarnosti.