Ugodna večer u krcatoj vrtnoj pivnici uz sjajnu kulisu žive glazbe, vrhunska ponuda prve lige domaćeg craft pivarstva, susret malih pivara i objavljivanje inicijative za njihovo udruživanje, pivske izložbe i koncerti - to je rezime sedmih daruvarskih Dana piva. Bila su to dva dana koja će zadovoljiti i najizbirljivijeg pivskog fajnšmekera.
- Daruvar je najbolja hrvatska industrijska pivovara, govori srdačno, gotovo razdragano, Marko Filipin, dok se u krugu pivovare okupljaju ponajbolji hrvatski crafteri na radnom ručku i druženju po završetku još jednog iznimno uspješnog Dana nezavisnosti, festivala craft pivovara, što se od prošle godine održava u sklopu daruvarskih Dana piva.
Naravno, slažem se glatko, jer iako Marka, rođenog Daruvarčanina s mnogim sentimentalnim vezama s ovom sjajnom tvornicom, baš kao i mene, pere nostalgija i lokalpatriotizam, tu je tvrdnju veoma lako obraniti. Naročito danas, kada ova pivovara u čitavoj državi uživa status pivovare čija se piva odlikuju kvalitetom i raznovrsnošću. I ne samo to. Ne samo da majstor pivar Krešo Marić kuha dobra piva, koja podjednako cijeni i struka i svekoliki pivopijski puk, nego je širom otvorio vrata suradnji s malim i nezavisnim pivovarama. Zato svi tako rado dolaze u ovaj, da oprostite na izrazu - pitoreskni gradić na zapadnim obroncima Papuka, na krajnjem zapadu Slavonije, često ne žaleći truda, jer on, šćućuren u posvemašnjoj prometnoj izolaciji, nije baš lako dostupan.
- Prvi put sam u ovom prekrasnom gradu, i moram priznati da mi je to žao, priznaje i novinar i pivski bloger Zoran Vitas, koji je dolazak na Dane piva iskoristio i za snimanje posljednjih kadrova za željno očekivani dokumentarac o hrvatskoj craft revoluciji. Daruvar možda mnogi smatraju nebitnom provincijskom varoši, no kad dodamo da je pivovara, koja je stekla nepodijeljene simpatije i priznanja u pivovarskom svijetu, ujedno i najstarija u zemlji, da osim Marka Filipina i Miroslav Šuvak, njegov kompanjon u pokretanju Nove runde, jedne od najboljih malih pivovara u nas, također potječe odavde, te da tu u nizu obiteljskih kuća i garaža nastaju sjajni primjerci homebrewinga, onda vam mora biti jasno da je riječ o važnom punktu na pivskoj karti Hrvatske. Da nam je sad do razmetanja, dodali bismo i to kako ovdje živi i radi i vaš autor i urednik ovog nenadoknadivog pivskog portala, ali nije...
No, da krenem od početka. Dani piva u Daruvaru, prvi put održani 2011. godine pod imenom Dani Staročeškog piva, jer tada još nije bilo crafta i linije Peti element. zapravo su se nadovezali na veliku proslavu 170. obljetnice postojanja pivovare, koja je održana prethodne godine, iste one u kojoj je pivovara završila u stečaju i prodana Kufner grupi iz susjednog Sirača. Dani piva održavani su u dvorištu pivovare, prvo čak tri dana, a onda dva, a prije dvije godine dio sadržaja, onaj koji okuplja male i nezavisne pivovare, izmješten je na glavni gradski trg, i prošle godine nazvan Dan nezavisnosti. Ove godine sva su događanja dvodnevne manifestacije održana na trgu, a u organizaciju su se uključili grad Daruvar i turistička zajednice. Uključena je i PR agencija, pa su Dani piva dobili najave i u velikim medijima, a posjetili su ih i vodeći ljudi lokalne politike, uz pokojeg zamjenika i pomoćnika u ministarstvima. Dijelom je to bilo i zato što se toga dana proslavljao Dan hrvatskih dragovoljaca i obilježavala obljetnice početka Domovinskog rata, pa je tu bila sva politička i društvena krema. Gradonačelnik Damir Lneniček službeno je otvorio manifestaciju, a sve je štandove obišao i niz piva kušao župan Damir Bajs sa svojom svitom. Interesirao se i za inicijativu za osnivanje udruge malih i nezavisnih pivovara, koja je objavljena baš na daruvarskom susretu. Zbog te inicijative najtraženija osoba bio je Andrej Čapka, alfa i omega hrvatskog craft pokreta, koji je novinarima objašnjavao kako je „cilj Udruženja promocija craft piva i edukacija javnosti o kvaliteti craft piva i standardima". Goste je pozdravljao direktor pivovare Siniša Lukač a zadovoljni sjajnom atmosferom bili su i vlasnici pivovare, otac i sin Kufner, Zlatko i Slaven.
Jednako tražen je, dakako i domaćin Krešo Marić, majstor pivar daruvarske pivovare, koji čvrsto stoji iza Dana piva i drži sve konce u rukama. Vrlo je zadovoljan što je Dan nezavisnosti privukao veliko mnoštvo pivopija, koje su prepoznale kvalitetu i za par sati razgrabili sve bonove za piva koje je pivovara otkupila od gostujućih craftera. No, to ne znači da su gosti istočili i sve što su donijeli u Daruvar - ostalo je toga i za ručak i druženje u podrumu same pivovare, gdje je uz vizualnu kulisu moje izložbe Nacrtaj mi krigl društvo uživalo uz žestoku svirku grupe Gogs i Marka Štromajera i njegovih Prežderanih. Sjajan posao odradio je i Swing kvartet, svirajući u petak na večeri Petog elementa i u subotu dopodne na Danu nezavisnosti, a subotnji večernji koncert ponudio je Daruvarčanima i njihovim mnogobrojnim gostima Crvenu jabuku i, kao predgrupu Time out, uz točenje svih vrsta daruvarskog piva na šanku dugom 20 metara. Da ne zaboravim - na Danima piva posjetitelji su mogli vidjeti još jednu moju izložbu - izložbu fotografije Mojih 25 godina Oktoberfesta, kojim je, kao i prigodnim plakatom, najavljen i ovogodišnji virovitički Fra Ma Fu festival.
U službenom programu bile su i pivske igre - pivska milja na kojoj na četiri punkta valja popiti po čašu piva, kotrljanje bačve, slalom s čašom piva na poslužavniku i pivski snagatori, koji moraju u ruci ispruženoj ispred sebe držati kriglu punu piva. Igre je vodio kolega novinar Milan Peh, ujedno i pivski somelier, koju je usput primao i čestitke za svoje sjajne emisije na Yammat radiju.
Sve ostalo bilo je - pivo. I još piva. Onim mnogobrojnima koji su pitali za savjet, jer u mnoštvu ponude nisu se mogli odlučiti što kušati ili - što kušati prvo, i kojim redom, bilo je vrlo lako odgovoriti - hoćeš li s lijeva ili s desna, svejedno je, nema promašaja. Jedina sugestija za one koji već poznaju izvanrednu klasiku - Zmajsku, Novu rundu, Varionicu, Križevačku, bila je: ne propustite newcomere Pitka iz Pitomače, Dubrovačku pivovaru iz Dubrovnika i posebno Zeppelin iz Bjelovara, čiji se premijerni nastup posebno nestrpljivo očekivao.
A broj malih nezavisnih, zanatski pivovara i dalje će se povećavati, Za neke to znamo iz prve ruke.
- Ovo je moj prijatelj Richard, reče mi Milan Peh i predstavi Richarda Hučika, zagrebačkog Čeha, koji je najavio da se jedan bivši pogon na Trešnjevki preuređuje u pivovaru Positive Brewery, u kojoj je majstor pivar biti američki Irac Simon O'Keeffe, i da ćemo uskoro dobiti više informacija.
Uopće, svašta smo doznali, i da su gosti iz Češke, inače godinama redoviti na Danima piva, donijeli Kreši Mariću na dar uzorke hmelja iz njihova rodnog Žateca, i da Marko Filipin odmah nakon fešte ide u Baricu kod Sirača brati koprive za specijalno pivo koje je skuhao za koprivnički Renesansni festival, a bila je tu i još povelika hrpa koječega drugoga, jer satima se ugodno čavrljalo uz podugački popis piva koja su se točila ili birala iz velikog frižidera. Sve dok nas, u neko doba, Krešo nije pozvao na projekciju „najpivskijeg" filma ikada, češke komedije Striženo, skraćeno, koju je Jiří Menzel snimio po autobiografskom romanu Bohunila Hrabala, koji je djetinjstvo proveo u pivovari Nymburk.
-Ovo pivo nije dobro ohlađeno, čuje se sa zida zamračene dvorane, gdje upravitelj pivovare Francin ljutito viče na aljkavog gostioničara dok obilazi pivnice u okolici na motociklu marke Laurin & Klement...
-Ali je zato ovo savršeno, mrmljam ja sebi u bradu i opet gucnem malo onog ukusnog amber alea, kojim je Daniel Babić potvrdio da su sva ona velika očekivanja od bjelovarske pivovare Zeppelin bila itekako opravdana, a tako sam ujedno i zatvorio krug jednog vrlo dobrog dana, jer tim sam pivom i započeo jutarnju degustaciju. Pa, dok u polumraku dvorane koja je u vrijeme zlatnih dana Pivovara, ono kad je zapošljavala više od stotinu, pa i do sto pedeset radnika, bila restoran društvene prehrane, svako malo nečija umorna glava padne na rame a netko drugi krivudajući između stolica ide to točionika napuniti praznu čašu, i dok oni koji su film već gledati, ili im se ne da drijemati u toplini podruma, ili su pušači, na dvorištu uz šalu i smijeh i s kulisom glazbe što dopire s trga, bistre važne i nevažne pivarske i druge teme, a prve kapi kiše prijete da im razrijede dragocjenu tekućinu u čašama, pokušavam rezimirati. Osam pivovara, od kojih čak tri potpuno nove, čiji se staž još mjeri jednocifrenim brojem mjeseci, i od kojih je jedna potegla čak iz Dubrovnika, veliko zanimanje, koje su za priredbu pokazali lokalni političari i mediji, otkrivanje uske i kratke ulice kao mjesta izmišljenog za vrtnu pivnicu i iznimno dobro posjećen koncert Crvene jabuke, sve jasno i glasno govori kako je akcija potpuno uspjela. Izlazak iz tvorničkog kruga na glavni gradski trg, možda se čini kao mali korak za čovjeka, jer pivovara se praktično i nalazi na tom trgu, ali je, vjerujte, velik za čovječanstvo...
A piva što se tiče, bilo je tu dvadesetak dragulja koji se mogu nositi i s perjanicama kudikamo jačih pivskih kultura. Kažem dvadesetak, jer tko će sad biti posve siguran što se sve nudilo i popilo...ali svakako svijetli i tamni Pitko, pa C4 IPA i besprijekorna Hladovina session IPA Nove runde, pa neodoljivi Mari's bitter i Pozoj veteranske Zmajske, pa osvježavajući Siesta session, uz klasiku - pale ale iz još jednog veterana, Varionice, pa Križevačka s vrhunskim svijetlim lagerom i križevačkim Japom, onda još jedan novajlija, koji je ugodno iznenadio, Dubrovačka pivovara koja je od svoja dva piva donijela Fortunal, ali je ponudila i splitski LAB i onda Zeppelin s posljednje dvije perle u toj niski od bisera, u tom lancu bez ijedne slabe karike - s Merkat golden aleom i Flamingo american amber aleom. I, naravno, Pivovara Daruvar, koja koristi prednost domaćeg terena, pa toči četiri od svojih Pet elemenata - Abu, Barta, IIpu i Ger-weissa. A Krešo, koji ne može dočekati prijatelje pivare bez nečeg pripremljenog specijalno za tu prigodu, tijekom večernjeg druženja u „podrumu" pivovare na točionik je prikopčao keg s pivom koje je nazvao Zlatna desetka, zapravo redovnu „desetku" dakle slabo pivo s deset posto slada, koje je dodatno zahmeljio Goldingom...
Svi smo ga kušali i zadovoljno klimali glavom, a Milan Peh je, dugim gutljajem zalijevajući zalogaj janjetine, kratko izjavio:
-Nije loše.
Još fotografija u galeriji Jedan je Daruvar na našoj Facebook stranici