REPORTAŽA

Jama

  Slovačka         Jindřich Krous         13.12.2017.
 Jama

Ako je tko od vas posjetio „Dolňáke", to jest južni dio Slovačke, zacijelo ga je u nekim selima u okolici Bratislave iznenadilo često pojavljivanje prezimena s nastavkom ič. Primjerice, u Šenkvicama ćete naći obitelji kao Šubič, Stankovič, Dugovič,, Augustinič, Fabiankovič, Vavrovič, Kupkovič a i djed aktualnog načelnika zvao se Zmajkovič. Ostatak je to hrvatske kolonizacije.



U drugoj polovici 16. stoljeća u ovu su oblast doselili Hrvati, koji su pobjegli iz svojih domova pred navalom Osmanlija. Baš iz toga razdoblja, kad se u tim krajevima vjerojatno govorilo samo hrvatski, potječe i crkva svete Ane, koju su hrvatski kolonisti izgradili na mjestu prethodne crkve iz 14. stoljeća koja je izgorjela u požaru, i koju su kasnije postupno dograđivali. Godine 1666. dolazi do radikalne pregradnje u kojoj crkva dobiva današnji izgled. U toj pregradnji crkva je dobila i bedem za obranu od Turaka, koji zatvara veliki portal koji nosi oznaku godine 1682.

U okolici je niz drugih sela koja su osnivali izbjegli Hrvati. Jedno od njih je, primjerice, nedaleki Chorvatský Grob (Hrvatski Grob), gdje je od 1634. do 1780. živjelo čisto hrvatsko stanovništvo a hrvatski je jezik nestao tek početkom 20. stoljeća s raspadom Austro-Ugarske. Ipak još i danas nekoliko ljudi tamo govori hrvatski.

Zbog čega bi međutim ta općina s više od četiri tisuće stanovnika bila zanimljiva ljubiteljima piva? Zbog pivovare Jama, koju je 2011. godine utemeljio Martin Lučko, a od 2014. godine nalazi se u dijelu Hrvatskog Groba zvanog Čierna voda. U neupadljivoj zgradi nalazi se pivovara i pivski bar. Vlasnik i majstor pivar Martin Lučko je doduše diplomirani ekonomist, ali niz godina prije toga radio je kao pivar i raznim pivovarama. A onda se odlučio za svoj vlastiti put pivara. Nekoliko godina je pivo kuhala i njegova žena Jana. Prvi slog njezina imena kumovao je i imenu pivovare JAMA.

Pivovara se usredotočuje prvenstveno na piva gornjeg vrenja i moram primijetiti da joj to ide od ruke. Za dobrim pivom ovamo ne idu samo mještani, nego i pivopije iz nedalekoga Pezinka i Senice, uostalom i iz glavnog grada Bratislave.

Za našeg posljednjeg posjeta kušali smo direktno na točioniku četiri sjajna piva. Prije svega valja spomenuti i preporučiti Splatter IPA 14°, izvrsno gorko i jako pivo, koja smo na kraju popili dva. Za dlaku je na drugom mjestu završila Session IPA 12° Kozy von, kod koje također nismo ostali samo na jednom. Vrlo dobra, lakša, citrusna i gorka IPA. Svakako je vrijedna spomena i 12° Jane ale i 13° APA smell of chmell. Od flaširanih piva kušali smo Kyslý Úsmev 11°, jedanaesticu gornjeg vrenja s dahom rabarbare ili 3 kocky 16°, sjajni tamni ale.

Sada, na izmaku godine možete sami sebe obradovati izvrsnim pivima poput  pšenične IPE sa sedam vrsta hmelja Snehulienka 14°, red alea Mrázik sa smrznutim hmeljem Cryo hop Simcoe ili jaka i gruba Popoluška 17°,, ale s dimljenim sladom.

Definitivno, ako ste istinski hrvatski ljubitelj dobrog piva, kad se zaputite u glavni grad Slovačke, Bratislavu, ne zaboravite na ovu pivovaru hrvatskih korijena i sjajnog piva.

Tagovi

Pivo   Češka   Slovačka   Jama   Jindřich Krous  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Nakon desetog čokanja premijer mi je čisto simpatičan.
Murphyjev zakonik, Čabov zakon


ArhivNacrtaj mi krigl

Homer Beer
Homer Beer

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Slovačka




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće