Iz Sikstinske kapele bijeli je dim označio da imamo papu. Habemus papam. To je sedamdeset-šestogodišnji argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio, nadbiskup Buenos Airesa. No, ono što nas zanima je - hoće li uz novog papu ići pivo, kao što je išlo uz Josepha Ratzingera, odnosno - habemus cervisia?
Kada je prije osam godina za papu izabran bavarski kardinal Joseph Alois Ratzinger, svima je bilo jasno da je samo pitanje vremena, kada će neka od mnogobrojnih bavarskih pivovara skuhati pivo posvećeno Svetom Ocu. Točnije: pitanje sata. Naime, samo devetnaest (brojkom: 19) sati od trenutka kada je 19. travnja 2005. godine bijeli dim označio da je novi papa izabran, natočio je Fritz Weideneder u Marktlu, papinom rodnom mjestu, prvi krigl Papinskog piva (Papst Bier).
Pivo se zapravo proizvodi u Tannu, par kilometara udaljenom od mjesta Marktl am Inn, a u međuvremenu je završilo i u Vatikanu, pa je Sveti Otac i osobno upoznat sa svojim pivom, te nazdravljao njime. U Tannu kuhanje Papinskog piva smatraju svojom svetom dužnošću prema najvećem sinu svoga kraja.
I druga pivska velesila, Češka, smatrala je da Papi treba priuštiti vrhunsku kapljicu njegova omiljenog napitka, pa je preklani ustanovljen običaj da se u Vatikan pošalje poseban kontingent najpoznatijeg češkog piva, Pilsner Urquella. Preklani 2011, a lani 2012 boca plzenjskog piva, skuhanog po posebnom receptu blagoslovio je plzenjski biskup František Radkovský, nakon čega je pošiljka otpremljena put Rima.
Novi papa Jorge Mario Bergoglio, koji će svoj pontifikat odraditi pod imenom Franjo Prvi i koji je već dobio članak na Wikipediji, mogao bi također biti pivopija, sudeći po njegovom životopisu koji govori o skromnosti i borbi za siromašne, jer u tu priču se uklapa i pivo, barem sudeći po općeprisutnim predrasudama, no on dolazi iz Argentine, a to nije baš neka pivska velesila.