Etiopski pivski preporod

  Svijet         P.N.         03.04.2015.
Etiopski pivski preporod



Multinacionalne pivarske kompanije rade na transformaciji etiopskog poslovnog okruženja. Bivša komunistička država pomalo rasprodaje svoju imovinu i otvara se strancima koji je pretvaraju u jednu od najbrže rastućih ekonomija Afrike. Heineken, Diageo i privatna nizozemska pivovara Bavaria vuku pretvorbu pivarstva.

U protekle su četiri godine kupili tamošnje pivovare ili izgradili nove, uveli na tržište nove brendove i konkuriraju najstarijoj etiopskoj pivovari St George, koja je od 1998. godine u vlasništvu francuske grupe Castel. Istočnoafričke države koje se prije nisu mogle ni prehraniti, sada privlače strane investitore koji osiguravaju prosperitet za 96 milijuna stanovnika ove zemlje. U priopćenju Diagea, londonske kompanije koja se bavi pićem stoji da u Etiopiji prepoznaju veliki poslovni potencijal. Oni su 2012. godine kupili pivovaru Meta Abo, koja je bila u državnom vlasništvu, davši za nju 225 milijuna dolara, utrostručili su proizvodni kapacitet i uveli nove marke, poput piva Zemen i bezalkoholnog napitka Malta Guiness. Heineken je 2011. godine kupio državne pivovare Bedele i Harar za 165 milijuna dolara i pokrenuo proizvodnju piva Walia, za koje barmeni u barovima u Adis Abebi kažu da sustiže St Georgea.

Prije nekoliko godina mali su kafići imali teške borbe da se domognu koje gajbe piva St George, jer bi ga uglavnom razgrabili hoteli i veliki restorani, no danas je Castel značajno povećao kapacitet, pa je pivo dostupno svima. I cijene su niže, uslijed konkurencije i pojednostavljene opskrbe.

Dohodak po stanovniku u tom dijelu Afrike i dalje doseže jedva 470 dolara godišnje, ali stopa gospodarskog rasta iznosi 8-9 posto, ekonomija je stabilna i privlačna stranim investitorima. Već četvrt stoljeća vlast obnaša Etiopska narodna revolucionarna demokratska fronta (EPRDF), koja bi prema očekivanjima trebala pomesti konkurenciju i na predstojećim svibanjskim izborima. „Etiopija je počela dobivati vrlo kvalitetne strane investitore," rekao je za Reuters ministar financija i državnog razvoja Abraham Tekeste. MMF predviđa da će strana ulaganja u tekućoj fiskalnoj godini dosegnuti 1,8 milijardi dolara, a u 2018. godini čak 4,3 milijarde.

Na ulazak u mnoga područja gospodarstva investitori će još morati pričekati, jer su ona u rukama države. Sektor pića ubrzano se otvara, dok u drugim granama vlada veći oprez. telekom na primjer ostaje državni monopol, dok kod banaka i maloprodajne mreže za strance nema ograničenja. Vlada to opravdava potrebom za novcem od telekoma za gradnju željezničkih pruga, cesta i brana. Dodaje, da neke grane trebaju zaštitu države, jer se ne mogu natjecati sa strancima, a kritičari vladi zamjeraju neučinkovitost, navodeći industriju pića kao dobar primjer kako strani kapital uvodi red i snižava cijene. Tako se, kažu ostvaruje veći profit, što kvalitetnije puni državnu blagajnu i generira otvaranje novih radnih mjesta.

Dolazak multinacionalnih pivovara smatra se dobrim za sve, a potvrđuju to i brojke. Kada je Castel kupio pivovaru St George 1998. godine potrošnja piva u Etiopiji iznosila je samo dvije litre po glavi stanovnika godišnje, danas je to već sedam litara per capita, a proda se sve što se može proizvesti.

Izvor: Reuters

Tagovi

Pivo   Etiopija  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Bolje trbuh od piva, nego grba od posla.
Murphyjev zakonik, Zakon pivskog trbuha


ArhivNacrtaj mi krigl

Jeff Smith_Bone1-108_D
Jeff Smith_Bone1-108_D

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Svijet




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće