U Zagrebu će se 2. ožujka 2015. održati skupština Osječke pivovare d.d., prva nakon što je rješenjem osječkog Županijskog suda Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom povjereno upravljanje nad 47.662 dionice, koje čine 90 % vlasničkog udjela tog društva. Piše Glas Slavonije.
Tako će na skupštini biti i formalno omogućeno sudjelovanje predstavnika DUUDI-ja, odnosno za mjesto održavanja skupštine predloženo je upravo sjedište tog ureda. U predloženom nevelikom dnevnom redu skupštine su i opoziv članova Nadzornog odbora, pa potom i donošenje odluke o izboru novih članova.
Tako se predlaže opoziv dosadašnjih članova - Andreje i Ivice Komak, Joze Piškorjanca, Ivana Tatića i Andreja Kandere, a na njihova mjesta predlažu se novi članovi: Ana Protrka, Hrvoje Racan, Zoran Stamenić, Mirela Lozančić i Aida Lom.
Održavanje skupštine u prosincu prošle godine svojedobno je predložila i Uprava Pivovare, ali su nakon DUUDI-jeva protuprijedloga napravili opoziv. U njihovu prijedlogu trebalo se usvojiti godišnje financijsko izvješće društva za 2013. godinu te davanje razrješnice Upravi i članovima NO za istu godinu.
No, nakon što je Državni ured za upravljanje državnom imovinom u Narodnim novinama objavio poziv za održavanje glavne skupštine društva Osječka pivovara d.d., to je (već) u idućem broju učinilo i samo društvo Osječka pivovara. Prvi pozivaju na skupštinu 2. ožujka, drugi koji dan ranije - 28. veljače. I svatko sa svojim prijedlogom dnevnog reda.
U pozivu Osječke pivovare predlaže se usvajanje pokrića gubitka društva za poslovnu 2013. godinu. Odnosno, gubitak u iznosu od 31,6 milijuna kuna prenosi se u iduće razdoblje kao nepokriveni gubitak. Također predlaže se novi tročlani Nadzorni odbor, kandidati su Ivan Tatić, Andreja Komak i Andrej Kandera. Oni su, uz još dvoje, i sada članovi NO-a pivovare. Podsjetimo, u pozivu na Skupštinu od strane DUUDI-ja predlaže se samo promjena NO-a, s pet posve novih kandidata.
No čiji je poziv "jači", čija će skupština biti valjana? Pravni savjetnici koje smo kontaktirali kažu kako je ovo zanimljiv slučaj te da u ovom trenutku nema jednoznačnog odgovora.
No, znakovito je da ako vlasnik ima zabranu raspolaganja dionicama (Ditta trade), dakle vlasništvom, to ipak ne znači da mu je zabranjeno i upravljanje društvom. Hoće li dakle biti valjana ona skupština koja okupi kvorum, ili čiji će zapisnik prihvatiti nadležni sud? Ponovimo - u registru SKDD-a, 90 posto dionica je u vlasništvu slovenske tvrtke Ditta trade.
Izvor: Glas Slavonije