Ako ste jedan od onih koji smatra kako u vruće ljetne dane i noći nema ništa bolje od dobrog piva, onda vam je mjesto na 2.Crafting festu u okviru novogradiškog glazbenog ljeta, u gradskom parku u petak i subotu 19. i 20. kolovoza 2016. Prije toga, naučite nešto o napitku bogova, ali i najstarijem alkoholnom piću u povijesti civilizacije. I pivili!
Čini se kako su kroz povijest gotovo sve dobre stvari nastale slučajno. Ni „tekući kruh" nije izuzetak, a baš kao i kruh, gotovo je sigurno kako su za otkriće piva zaslužne žene. Ha?! Što sad kažete, frajeri? Uživajući u pivu, drevni su se Mezopotamci klanjali Ninkasi, božici napitka. Egipćani su, pak, uz pivo vezali božice Hathor i Tenenit, Finska legenda kaže kako su prvo pivo, ali i prvi pravi „ale" izmislile čak tri velike žene-Osmotor, Kapo i Kalevatar. Činjenice pak kažu kako nitko prije srednjeg vijeka za proizvodnju piva nije koristio hmelj. Stvari se opasno počinju mijenjati 1516. zahvaljujući Wiliamu IV, bavarskom vojvodi, tvorcu takozvanog Reinheitsgebot-a, zakona po kojem su za proizvodnju piva jedine dopuštene sirovine voda, hmelj i ječmeni slad.
I mada se danas proizvodi i pije diljem svijeta, znalci tvrde kako su najvažnije pivarske zemlje Češka, Njemačka i Belgija, pri čemu su Česi oni zaslužni za izum klasičnog zlatnog lagera, Nijemci za savršenstvo, a Belgijanci za kreativnost i pivske eksperimente. I mada nigdje tu nema Hrvata, a kamoli Novogradiščana, bome i mi svoj dio kolača, oprostite piva, itekako imamo. I to još od davne 1873. godine. Riječ je o Pivovari Lobe, vlasnika Požežanina Dragutina Lobe, industrijalca koji je 1851.stigao u Novu Gradišku i tu i ostao. Lobina pivovara ( smještena na mjestu današnje novogradiške Osnovne škole „Ljudevita Gaja") bila je prva hrvatska velebna pivovara na parni pogon. Početkom 20.stoljeća pivovaru preuzima Lobe mlađi, sin Miroslav i nastavlja iznimno uspješnu gospodarsku priču, a Lobino pivo poseban uspjeh postiže Ožujskim pivom, danas zaštitnim znakom Zagrebačke pivovare, koje se u Lobinoj pivovari kuhalo još od kraja 19.stoljeća.
Bio kriv Lobo ili neki drugi, poznati i nepoznati razlozi, evidentno je kako se pivo oduvijek osjeća dobrodošlo upravo u Slavoniji. Stoga nije čudno što će se i ove godine, po drugi puta, vratiti kući. Glavni krivci za to su Bošnjaci, obitelj koja živi od i za pivo, vlasnici prve ovdašnje kušaonice, razlog zašto sve ceste ne vode u Rim, nego u Sičice, ali i jedni od uspješnijih i sve brojnijih ( kada su počinjali scena je izgledala puno skromnija ) malih, nacionalnih craft pivara. Suvremeni su to Lobe koji napitak bogova kuhaju u vlastitim podrumima i kuhinjama, osmišljavajući recepte, kopajući po povijesnim zapisima, ali i You tube-u, iskušavajući vlastite, ali i okusne pupoljke prijatelja i rodbine, stvarajući tako priču koja Slavoniju polako, ali sigurno pretvara u središte craft scene.
Desetak njih, više ili manje poznatih i renomiranih, više ili manje uspješnih, okupit će se u petak, 19.kolovoza na 2.CRAFTING FESTU u okviru 21. Novogradiškog glazbenog ljeta. Naziv manifestacije je zapravo kovanica engleske riječi za vještinu„craft" ali i originalno umijeće pravljenja piva, sasvim drugačije od onoga kako se to radi u korporativnoj pivarskoj industriji, te oznake za Novu Gradišku. Sudionici manifestacije i gosti grada, svoje će tekuće zlato nuditi od 19 sati, podebljavši ga s pivskim kobasicama. Bit će to raj za nepce i okrjepa za dušu, ali i istinsko iskustvo za svakog pravog pivoljupca, jer, ponuda je i više nego zanimljiva i pivski, itekako kreativna. Osim toga, na 2.Crafting festu puno ćete toga i naučiti, između ostaloga i kako se pivo, ukoliko iza njega stoje znalci, može praviti gotovo od svega. I kako je, ako je vrhunsko i prave temperature, uistinu piće bogova. Prepuni novih pivskih spoznaja, zasigurno i žedni, ne preostaje vam ništa drugo nego navratiti u novogradiški park u petak, 19.kolovoza i ovlažiti grlo. Pivili!
Izvor: Slavonski.hr