Pivo iz Čeških Budjejovica u Velikoj se Britaniji definitivno može prodavati pod nazivom Budweiser Budvar, glasi vijest koju danas prenose agencije, a mi preuzimamo s web stranice Češkog radija. Tako je još jedan članak u sudskoj trakavici između dvaju Budweisera - češkog i američkog pripao Europljanima.
U Britaniji je stvar završila na Vrhovnom sudu na tužbu američke kompanije Anheuser Busch InBev, koja proizvodi pivo marke Budweiser, i koja je tražila zabranu češkoj pivovari na tržištu Velike Britanije prodaje pivo pod imenom Budweiser, a upravo tako zove se češka marketinška perjanica - Budweiser Budvar. Slučaj je trajao godinama, a odluka Vrhovnog suda je konačna i pravomoćna. Američka kompanija Anheuser-Busch mora češkoj pivovari Budweiser iz Budjejovica nadoknaditi nastale troškove.
U Britaniji spor traje od 1984. godine, kada je sud dopustio da u prijelaznom razdoblju - do kraja stoljeća - obadva pivara mogu koristiti ime Budweiser. Sada je trebalo donijeti konačnu odluku i ona ide u korist Čeha. Britanija je inače jedna od najznačajnijih eksportnih destinacija češke pivovare i dugogodišnja koegzistencija s konkurentskim imenjakom s druge strane Velike bare značajno je štetila imidžu pivovare u Budjejovicama.
E sad - za one koji još ne kuće u čemu je stvar (a vjerujem da ima i onih koji su se sretali s različitim Budweiser pivima, a nisu ni shvatili da se radi o va različita piva, dapače s dva različita kontinenta - samo u naznakama: U Češkim Budějovicama proizvodi se pivo Budějovický Budvar, koje se pojavljuje i kao Budweiser Budvar, prema Budweis, njemačkom imenu toga grada na jugu Češke. U američkim Sjedinjenim državama, u gradu St Louis u državi Missouri, donedavno najveća tamošnja industrija piva Anheuser Busch, proizvodi pivo koje se također zove Budweiser, pa je još početkom prošloga stoljeća došla na udar češkog imenjaka zbog korištenja istog naziva za svoju robnu marku. Kako su Amerikanci ime zaštitili, moglo se reći da je stvar očita - Česi su kopirali američko pivo, krstili ga istim imenom, pa će spor biti lako riješen. Međutim, stvari stoje upravo suprotno - Budvar je prvo skuhan u Češkim Budějovicama, a ime su posudila gospoda njemački ekonomski egzilanti Eberhard Anheuser i Adolphus Busch. Češko i općenito europsko pivo bilo je u drugoj polovici 19. stoljeća veoma popularno u Americi, koja je uostalom, vrvjela europskim emigrantima....
To je početak te priče. Godinama, pa i desetljećima, nije to predstavljalo nikakav problem - Anheuser i Busch su u Americi neometano svoje pivo prodavali pod imenom Budweiser, a Česi također po Europi. Do problema dolazi kad Česi počinju svoje pivo izvoziti preko oceana na početku dvadesetog stoljeća, no započeti sudski sporovi opet brzo postaju bespredmetni, jer u americi nastupa prohibicija, nakon nje brzo počinje Drugi svjetski rat, tako da do najvećih problema dolazi u posljednjih šezdesetak godina, kada Česi značajno šire svoj izvoz na Ameriku, a Amerikanci na Europu. Slučaj je složen, a rješavaju ga nacionalni sudovi za svaku državu posebno, tako da se i sada vodi nekoliko desetaka sporova, a jednako toliko ih je već okončano, s različitim ishodom - negdje Česi svoje pivo smiju prodavati pod imenom Czechvar, a Amerikanci svoje kao Bud...i tako dalje.
Želite li ući u bit ovog Rata pivskih svjetova, pročitajte naš istoimeni članak, a možete se informirati i iz prve ruke, iz pera jednog od najkompetentnijih čeških pivskih autora Zdeněka Suse u njegovoj priči o tome Kako zapravo stoje stvari s budjejovičkom zaštićenom markom.
Izvor: Rozhlas.cz