Brew Free Or Die

  Svijet         P.N.         27.12.2011.
Brew Free Or Die

Već smo se puno puta uvjerili da je pivska etiketa izložbeni prostor likovnih umjetnika, jer uistinu se na njim nerijetko nađu vrhunska remek djela, a također i da ima pivovara, kojima je jednako stalo da njihovo pivo bude kvalitetno i da etiketa ima vrhunsku umjetničku vrijednost. Takva je i pivovara 21st Amendment Brewery.



Mini pivovara iz San Franciska u američkoj saveznoj državi Kalifornija za dizajn limenki za svoje pivo angažirala je britanskog ilustratora Joe Wilsona, koji se istakao sjajno odrađenim poslovima za svjetski poznate kompanije poput Adidasa, British Airways, De Beers, GQ, Random House i Wired. Ideja za ilustracije na limenkama piva pivovare 21. amandman bila je predstaviti niz američkih ikona, općih mjesta iz povijesti kontinenta, ali ih staviti u neobičan, uvrnut kontekst. Projekt je nazvan Regarding Bitter American. Joe Wilson je ilustracije crtao za piva koja su već imala svoja imena, a sve ostalo ostavljeno mu je potpuno na volju. Tako je za pivo Back in Black nacrtao Paula Reverea, glasovitog kujundžiju i patriota iz 18. stoljeća, koji se proslavio kao organizator u Američkom revolucionarnom ratu protiv Britanaca, no umjesto na konja, posjeo ga je na Harley Davidsona. Njujorška statua slobode odmara se sjedeći na Brooklynskom mostu na limenci piva Hell or High Watermelon, a za začinjeno zimsko pivo Fireside  Chat Wilson je nacrtao Frankina Delana Roosevelta, američkog predsjednika zaslužnog za donošenje amandmana 21. na američki ustav, kojim je 1933. godine ukinuta prohibicija. Pivo Bitter American, po kojem je nazvan i cijeli projekt dobilo je na limenci crtež čimpanze u svemiru, a na piksli piva Brew Free or Die nalazi se Abraham Lincoln sa svojim drugarima a Mount Rushmnorea.

U pivovari ističu kako su američkom pivskom i pivovarskom mainstreamu htjeli suprotstaviti nešto originalno, i evidentno su u tome uspjeli, i to ne samo ilustracijama i otkačenim nazivima piva, nego i njihovom selekcijom. Odreda su to sezonski specijali - Back in Black je India Black Ale, Brew Free or Die je India Pale Ale, Bitter American Session Ale, Fireside Chat Winter Spiced Ale, a Hell or High Watermelon Wheat Beer, odnosno pšenično pivo. I sve to savršeno se uklapa u cijelu priču o ovom nesvakidašnjoj pivovari.

Osnovali su je Nico Freccia i Shaun O'Sullivan 2000. godine nedaleko South Parka, a kada su kopali po povijesti San Franciska u potrazi za zgodnim imenom za svoju pivovaru, doznali su da je 1900. godine, dakle točno jedno stoljeće prije njihova pothvata, u San Francisku bilo 40 pivovara, a danas, kada grad ima točno dvostruko više stanovnika, ima ih samo osam. Dakako, prohibicija je učinila svoje, jer je poznata činjenica da se nakon ukidanja prohibicije samo polovica zatvorenih pivovara oporavila i obnovila proizvodnju, ali ovo je bilo daleko gore. Nekada su pivovare - zaključilo je ovaj pivarski dvojac, bile mjesto okupljanja društva iz susjedstva i bile su značajan faktor društvenog života. Kako je Amandman 21. bio osnova za vraćanje stanja na dobre stare temelje, odlučili su svoju pivovaru nazvati upravo tim imenom, želeći tako poručiti da bi pivnice s mini pivovarama trebalo poticati kako bi Amerikanci ponovo imali lijepa ugodna i udobna mjesta za prijateljska i obiteljska okupljanja i druženja.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Rezultat dvaju monologa u pivnici ne mora biti dijalog.
Murphyjev zakonik, De Neverov zakon o monolozima u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Jir iSliva - He s Masters Beer
Jir iSliva - He s Masters Beer

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Svijet




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće