Braggot

  Svijet         P.N.         27.03.2015.
Braggot



Kako kaže Urban Dictionary, braggot je osoba koja se ponaša kao da je superiorna u odnosu na druge i koja spominje imena slavnih ličnosti, da bi impresionirala auditorij, dakle ima negativne osobine, ali po ljubiteljima kraft piva, to je zapravo dobra stvar, starodavni pivski stil, zaboravljen, ali nikada potpuno iščezao, koji se polako vraća. Piše Eater.com.

Neki kažu da je Braggot (tijekom vremena u raznim kulturama zabilježene su i verzije bragot, bragaut, bracket i bragawd) pivo pomiješano s drugim drevnim fermentiranim pićem, medovinom, dok drugi drže da Braggot jeste medovina napravljena od žitarica i hmelja. Bilo kako bilo, riječ je o amalgamu medovine (ili medenog vina), alkoholnog pića, kod kojeg se koristi med kao izvor šećera za fermentaciju, i piva, dakle pića koje se proizvodi od žitnog slada kao izvora šećera, uz dodatak hmelja za uravnoteženje okusa gorčinom.

Povijest toga stila je diskutabilna, baš kao i gotovo čitava povijest piva. Neki kažu da riječ Braggot ima velški korijen i da „brag" znači slad, a „got" - „pčelinje saće", dok drugi kažu da se radi o irskom stilu, a treći da je Braggot engleska izmišljotina za vrijeme korizme. No, mnogi povjesničari vjeruju da nastanak Braggota valja smjestiti daleko u povijest, u prvo tisućljeće prije Krista, u vrijeme plemena Pikti, koje je željeznom rukom vladalo Škotskom do devetog stoljeća.

Braggot se tradicionalno proizvodi od pedeset posto meda i pedeset posto slada, iako o tome ne postoji čvrsto pravilo. Med se može dodati u pivo tijekom fermentacije, ili se može ubaciti u kotao za vrijeme kuhanja. Neki zastupaju tvrdnju da Bragget trebaju radili gostioničari, miješajući pivo, medovinu i začine na šanku. Radi produbljivanja okusa može se dodati razno bilje i začini, poput korijandera, muškatnog oraščića, anisa, borovnice i češnjaka. U konačnici, okus Braggota trebao bi biti uravnotežen između žitarica, cvjetnih osobina meda i začinskih tonova, gorki hmelj trebao bi anulirati svekoliku slatkoću.

Ali, kako ne postoji jasna predodžba o definiciji Braggota, postoje i različite varijacije toga pića. Vrste i okusi meda mogu značajno varirati, a isto je i s odnosom slada i meda. I vrsta piva koja se koristi može biti različita. Braggot tako može imati tonove prženja, karamela, čokolade i tamnog jantarnog meda ili može biti okarakterizirano blagim okusom slada i nježnog svijetlog meda. Mješavina okusa dodatno se može obogatiti dimljenim ladom, odležavanjem u bačvama ili divljim kvascima. Ovisno o vrsti slada, spektar boja kreće se od boje slame do potpuno crne. I udio alkohola kod ovog piva može značajno varirati - od 6 do čak 13 posto.

Izvor: eater.com

Tagovi

Pivo   Braggot  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Što manja čaša, to skuplje pivo.
Murphyjev zakonik, Borgov zakon


ArhivNacrtaj mi krigl

Bonin-Seiter - Fog 4-35-C
Bonin-Seiter - Fog 4-35-C

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Svijet




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće