Baada ya kazi

  Svijet         Mato Pejić         24.12.2013.
Baada ya kazi



Kad se spomene pivo među asocijacijama koje naviru prosječnom pivopiji mnoge će biti povezane s njemačkim, češkim, belgijskim, američkim i štatijaznam geografskim širinama, a teško da će itko pomisliti na Afriku. No, i tako bi se čovjek imao čime osvježiti i osladiti, ali toga postane svjestan tek kad mu se žena vrati s trotjedne ekskurzije u Keniji.

Istina, oni koji nešto znaju o podjeli svjetskog pivarskog kolača u imenu SAB Miller prepoznaju akronim za South African Brewries, pa znaju da još od kraja devedesetih godina taj pivarski moloh pod svojom kapom drži i Plzenjski prazdroj, češku kompaniju, koja u nekoliko pivovara godišnje skuha pregolemih deset milijuna hektolitara zlatnog soka, a onomad su je preuzeli od japanskog bankarskog giganta Nomure. Uostalom i u toj Južnoj Africi godišnje se po glavi stanovnika popije 59,2 litre piva, a to je lijepa cifra kojima se ne mogu pohvaliti ni mnoge europske zemlje.

Dakle, Južnoafričke pivovare, spojene s američkom monster-firmom Miller danas drmaju svjetskim tržištem piva - druga je to pivarska velesila na svijetu, odmah iza neprikosnovenog AB InBeva. Ali, ima u Africi još velikana u oblasti proizvodnje i prometa piva. Easr African Breweries je kompanija koja drži sto ili gotovo sto posto pivskog tržišta istočnoafričkih zemalja Kenije, Tanzanije i Ugande. A u Keniji, eto nas napokon na poanti, marka broj jedan je Tusker, lager koji se reklamira sloganom Bia yangu, Nchi yangu što na svahiliju znači Moje pivo, moja zemlja. Stvarno, to su u neku ruku sinonimi, jer Tusker je kenijsko pivo broj jedan, neka vrsta tamošnje Žuje. Drži trećinu tuzemskog tržišta piva s produkcijom od oko 700 tisuća hektolitara godišnje. To svijetlo pivo s 4,2 posto alkohola bljedunjavo je i nekako transparentno, ali ono što ostavlja najsnažniji dojam pri konzumaciji jeste izrazit nedostatak gorčine i slatkast, doduše ugodan okus, ali netipičan za svijetle lagere.

Nešto je bliži našoj predodžbi svijetlih lagera Tusker Premium lager (Malt lager) s pet posto alkohola, a meni još za nijansu privlačniji lager iz iste pivovare, opet s 4,2 posto alkohola po imenu White Cap i sa siluetom Kilimandžara na etiketi. Naravno, Kilimandžaro niej u Keniji, nego u Tanzaniji, ali se iz područja kenijsko - tanzanijske granice sjajno vidi - baš kao na dotičnoj etiketi. A najbolje iz paketa, koji je gospođa supruga donijela iz bijelog svijeta crne boje dolazi upravo iz Tanzanije - Castle milk stout, iz pivovare koja pripada carstvu narečenog SAB Millera. No, milk stout je, naravno, jedan drugi pivski svijet, uostalom crna poput crnog kontinenta.   

Tusker - da se mi vratimo na temu - ime je  nadjenuto prema nacionalnoj životinji, slonu, koja se zove Tusk. To je pivo najprodavanije ne samo u Keniji nego i u istočnoj Africi. Proizvodi se od 1922. godine, a odmah se iz Kenije, u čijem glavnom gradu Nairobiju stoluje uprava firme, proširilo na susjednu Tanzaniju i sve zemlje oko velikih jezera. Danas, kada se i tamo pivo prodaje glazbenim spotovima na you tubeu se bjesomučno vrti skladba Ni Wakati Wetu, odnosno It's Our Time, odnosno Ovo je naše vrijeme, a daljnji slogan kojim se ovo pivo nudi žednima glasi Baada ya kazi, što će reći - Poslije posla. O tome svjedoči i žarko crvena majica s ponosnim slonom na prednkoj i dotičnim sloganom na zadnjoj strani, koju ću rado ponijeti čim grane proljetno sunce. Kako mi je posvjedočila supruga, koja je trotjednu kenijsku avanturu proživjela u društvu četiriju prijateljica, taj slogan je istinit. Pivo se pije, a i odlično sjeda nakon rada. Doduše, one ga nisu puno pile, jer su većinu vremena provele nedaleko Mombase, turističkog raja na obali oceana, u pretežno muslimanskoj sredini, pa recimo na partiju sa zaposlenicima tamošnjeg resorta uopće nije bilo alkohola, ali ja bih rekao ovako: s obzirom na transparentnost dotičnog piva, slogan se može komotno promijeniti u Wakati wa kazi a to će pak reći - za vrijeme posla!

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Prijatelji dolaze i odlaze, a pivo je uvijek pivo.
Murphyjev zakonik, Janesov motto


ArhivNacrtaj mi krigl

Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium
Gosciny-Uderzo - Asterix in Belgium

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Svijet




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće