Zimski specijal iz Daruvara

  Pivovara Daruvar         Goran Gazdek         22.11.2013.
Zimski specijal iz Daruvara

Suprotno uvriježenom stereotipu većine da je pivo ljetno piće kojim se gasi žeđ kad sunce sprži travu u srpnju i kolovozu, prave pivopije znaju da ono prija u svim vremenskim prilikama, a znalci istančanog okusa posebno cijene ono koje se kuha i u kojem se uživa zimi. Ove sezone zimsko pivo u Hrvatskoj na tržište je prva izbacila Pivovara Daruvar.



Bilo je to još u listopadu, zbog posve neuobičajene tople jeseni  nosili smo kratke rukave i promocija zimskog piva u Daruvaru na Miholjsko ljeto 2013. djelovala je nekako nestvarno. Na policama trgovina i u kafićima još nema zimskih specijala ostalih hrvatskih pivovara pa ćemo se ovdje sada baviti samo ovim daruvarskim.  Staročeško zimsko ove je godine skuhano po četvrti put, a poznavatelji pivske kapljice tvrde da je iz godinu u godinu sve bolje i bolje. Tajna ovosezonskog, potpuno novog okusa je češki hmelj. „Skuhali smo ga s dvije vrste originalnog hmelja iz Žateca, najpoznatijeg svjetskog proizvođača hmelja", kazao je na promociji Zimskog piva u daruvarskom Hrvatskom domu direktor pivovare Tomislav Horvat.

Zimska piva nazivaju su se još božićna ili blagdanska,  imaju visok udio slada i bogatija su alkoholom. Proizvodnja počinje u ranu jesen, nakon ljetene špice, pa imaju više vremena za odležavanje u tankovima,  često uz različite dodatke kako bi aroma bila drugačija od standardnih piva, a okus puniji.

Pivovara Daruvar svoje prvo zimskog pivo proizvela je 2010. godine sa željom da proširi asortiman nakon što je izašla iz stečaja. Bila je to nova poslovna filozofija novog vlasnika „Kufner grupe" iz Sirača i novog menadžmenta koja se već tada pokazala opravdanom - zimsko pivo iz Daruvara odmah su prigrlili svi istinski ljubitelji pivske kapljice. Proizvedeno je od četiri vrste slada - dvije vrste svijetlog slada, te karameliziranog i crnog prženog slada s dvjema vrstama hmelja. Imalo je 12 posto slada i  4,8 posto alkohola što je manje od uobičajenog za zimska piva. Od redovnog Staročeškog piva razlikovalo se punoćom okusa, sladnim mirisom i cvjetnom aromom hmelja te po tamnijoj, zagasitoj, jantarnoj boji.
Slijedeće godine skuhano je pivo sa 6,3 posto alkohola Odlikovao ga je ugodan sladni okus, blaga gorčina i pitkost. Proizvedeno je od tri vrste specijalnog slada, isključivo od prirodnih sastojaka i po tradicionalnoj češkoj recepturi.

Iako se nisu udaljavali od uobičajene recepture i lani je Zimsko pivo doživjelo određene promjene.  „Godinu prije eksperimentirali smo s novom vrstom kvasca, zbog čega smo dobili vrlo siromašnu pjenu, a sada smo koristili smo svoj kvasac, koji inače koristimo u Staročeškom pivu, pa je ovogodišnje Zimsko po karakteru veoma slično našem svijetlom pivu, koje potrošači i najviše vole", objasnio je portalu Pivnica.net, majstor pivar Pivovare Daruvar Krešo Marić.

Na ovogodišnjoj promociji točilo se nepasterizirano pivo što je dodatno istaklo sve dobre osobine Zimskog, a predstavljeni su i pivski slani štapići Beer saltas, tvornice Koestlin i Bjelovara.

Kuhanjem Zimskog piva Pivovara Daruvar nastavlja tradiciju započetu 1893. godine, kada je naziv Staročeško prvi put upotrijebljen upravo za Staročeško Zimsko pivo. Točilo iz drvene bačve, a proizvodilo se prema recepturi čeških doseljenika u daruvarski kraj.
Nažalost, ne postoje pisani tragovi o recepturi tog prvog zimskog piva.  Kasnije se ime Staročeško koristilo i za ostale tipove piva iz ove pivovare, a već smo pisali da je Staročeško najstariji pivski brend u Hrvatskoj.

Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 326 od 20. studenoga 2013.



Najnovije iz kategorije Pivovara Daruvar




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće