Kriza izazvana koronavirusom uz ugostitelje pogodila je i proizvođače piva. Rok trajanja mu je kratak, od 3 do 6 mjeseci, a kako su ugostiteljski objekti zatvoreni više od mjesec dana - za velik dio piva je - pet do dvanaest. Piše HRT na svojoj web stranici.
Matej Jurčić zanatski je pivar iz Zagreba. Većinu prihoda svoje tvrtke ostvarivao je prodajući pivo u bačvama ugostiteljima.
- Nikakvo pivo ne idu u kafiće ili restorane gdje nam se bazira 90 do 95% cijele prodaje. Bit svega je da moramo formulirati svoj posao kao firma prema krajnjem korisniku skroz drugačije, govori.
Kako su pubovi i kafići u kojima je teklo i 10-ak tisuća litara njihova piva mjesečno zatvorili točionike, kao i mnogi drugi okrenuli su se dostavi.
- Primarno nam je fokus Grad Zagreb, tu su se pokazali i prijatelji i od prijatelja prijatelji, i društvene mreže, znači kanali raznorazni da bi ti prodao to pivo, dodaje.
I dok pivari prihod i dalje ostvaruju - doduše upola manji, ugostitelji koji su točeno pivo prodavali - ne mogu te se nadaju popuštanju mjera.
- Već smo više od mjesec dana zatvoreni, čujemo da se najavljuju da bi se mjere mogle popustiti, da bi se omogućilo da rade barem terase, da se možemo koliko-toliko pokriti u nekim stvarima, a i na skladištima imamo dosta velike količine robe kojima može isteći rok, rekao je ugostitelj Hrvatin Bantić.
Rok trajanja piva u prosjeku ne prelazi 6 mjeseci, pa će - ako mjere uskoro ne popuste, umjesto u čašama hektolitri piva završiti - u odvodima.
Pročitajte članak na web stranici HRT, gdje možete vidjeti i video prilog