Koji je glavni sastojak dobre craft pive? entuzijazam i ljubav prema onome što radiš, kažu Andi Mošnja i Andrej Lui, dvojac koji stoji iza Vodnjanske fabrike bire, novog imena na hrvatskoj craft sceni, za Glas Istre, koji donosi veliku priču o pivovari iz pera Tee Tidić.
Danima smo smišljali razna imena, te je jedno jutro moja supruga na našu zajedničku viber grupu predložila Fabrika bire - i to je bilo to! Andrej nadodaje: "Pitali su nas zašto se zove fabrika a ne tvornica… pa kod nas u Istri se uvijek govorilo fabrika!
Jedan je dobro znani snimatelj HTV-a, a drugi knjigovođa. No čim imaju slobodan dan ili barem popodne - postaju "kuhari" piva. Oni su dugogodišnji prijatelji Andi Mošnja i Andrej Lui, dvojac koji stoji iza tek pokrenute ali već poprilično znane vodnjanske Fabrike bire, novog imena na istarskoj craft sceni.
U njihovom slučaju definitivno vrijedi uzrečica dobar glas daleko se čuje, jer od premijere nije prošlo niti pola godine, nisu se nimalo reklamirali, ali opet ljubitelji piva iz Pule i Vodnjana itekako dobro znaju za njih. To je bio i više no dovoljan razlog da se zaputimo put Vodnjana i posjetimo Fabriku bire u Trgovačkoj ulici. U proizvodnom pogonu ove craft pivovare dočekali su nas dobro raspoloženi i nasmijani Andi i Andrej i rado su s nama podijelili kako je krenula ova lijepa i kreativna priča. Saznali smo neke male tajne velikih majstora pivske kuhinje.
- Fabrika bire smo nas dvoje i naše supruge, Mirna i Tajana – sve radimo sami – kuhamo, peremo, dostavljamo, onda opet peremo, opet kuhamo, opet punimo boce, pa opet sve iznova…, kažu Andi i Andrej.
Vratimo se na početak - kako saznajemo, Andi je u svijet kuhanja craft piva krenuo u vlastitoj kuhinji.
- Godinama sam želio probati sam napraviti svoje pivo i svaki put kad bi tražio po internetu naišao bi na riječi poput "ukomljavanje", "sparganje", "pitchanje"… sve to izgledalo je užasno komplicirano. Dok jednog dana prijatelj nije rekao da je napravio pivo kod kuće i objeručke sam prihvatio njegov poziv da isprobam s njim kako se to radi.
Oduševio sam se cijelim tim procesom, i kad sam došao kući, rekao sam supruzi: "Kupit ću si stroj i radit ću pivo doma u kuhinji". Supruga je podržala tu ideju, malo je "proguglala" i našla stroj koji sam na kraju i kupio. Prvo "home made" pivo ispalo je super, kaže Andi, koji i dan danas, neovisno o pivovari i dalje u kućnoj radinosti kuha "šaržu" po 30-ak litara i smišlja nove recepte.
- Pojednostavljeno rečeno – kupi se slad, a to je zapravo ječam, koji se u trenutku kad počne klijati stavlja u velike peći i proces klijanja se zaustavlja. Što se više grije ječam, on je tamniji – a tamni slad se koristi za tamnija piva i obratno. Slad je pun škroba, i kad se stavi u vodu na određenu temperaturu, kroz sat vremena se taj škrob pretvara u šećer, i to je ukomljavanje. Nakon sat vremena, ta voda, koja je postala sladovina, prebacuje se u drugi kotao i tu se kuha, i kad zakuha, dodaje se hmelj po recepturi. Zatim se brzo hladi na 20-ak stupnjeva, prebacuje u fermentor, dodaje se kvasac, fermentacija kreće i tad u biti nastaje pivo, otkriva nam Andi.
Fabrika bire proizvodi dvije vrste piva – Pulski Grand Ale, koji spada u vrstu "brown ale" i smećkaste je boje, dok je druga koju proizvode Ipa 52, koja ima puno citrusne arome i hmelja, puno više gorčine i veći postotak alkohola. Zanimalo nas je - koliko je vremena trebalo da se dođe do idealne recepture?
- Bilo je to, može se reći, lavovski posao. Proučavanje svega što je dostupno na internetu, čitanje razno raznih hrvatskih i stranih foruma, uspostavljanje kontakata s drugim craft pivarima koji su nesebično dijelili svoja iskustva i savjete. Bilo bi nezahvalno izdvojiti nekoga pa i ovom prilikom bi zahvalio svima koji su nam na bilo koji način pomogli. Srećom pokojim dobrim savjetom smo se uspjeli "odužiti" a sigurno ćemo kroz iskustvo imati još pokoju "caku" za one koji se ohrabre upustiti u proizvodnju pive. U svakom slučaju nakon istraživanja nastala je i ta prva Ipa, dok je Pulski Grand Ale zapravo receptura koja se desila slučajno, odnosno bolje reći neopterećenom kombinacijom sastojaka koji su dakako obećavali. Nosili smo je na kušanje sucima na više natjecanja i svugdje je ocjena bila izvrsna. Jedan mi je rekao: "Da popijem ovo pivo u kafiću, sigurno bi naručio još jedno isto", i to je bila najbolja preporuka da nastavimo raditi Pulski Grand Ale.
Recepture su prvo isprobavane kod mene doma, a kad bi radili u Fabriki bire, u velikim kotlovima i s kvalitetnijim fermentorima, ispalo bi još bolje, ističe Andi. Svaki laik se sigurno pita - koliko vremena treba da se napravi bira?
- Sve ovisi o receptu, no otprilike 27 dana – samo u fermentoru treba stajati 15-ak dana, a potom u boci, gdje se radi sekundarna fermentacija, još 10 i više dana, pojašnjava Andi.
Cijeli članak pročitajte na web stranici Glasa Istre