Varionica žanje uspjeh

  Craft         Mato Pejić         08.12.2020.
Varionica žanje uspjeh

Žetvu obično povezujemo s ljetnom vrućinom, uz koju ujedno vežemo i pivo kao osvježavajuće piće, no žetvu je, i to iznimno bogatu, imala craft pivovara Varionica i ovih dana, dakle usred studenog prosinca. I na to na polju na kojem ne žanje baš svatko – na prestižnom natjecanju European Beer Challange s kojeg se vraća s naramkom medalja.



Tako je jedna šugava godina, ispunjena restrikcijama, mjerama, ograničenjima i zabranama, dvojbama i strahom, u kojoj je epidemija pokvarila sve što se može pokvariti, ipak završila sa smiješkom i optimizmom. Pivari su i inače kroz epidemiološke nedaće koje traju od ranog proljeća brodili hrabro i uspješno pa je i Varionica unatoč nenormalnim uvjetima poslovanja skuhala niz respektabilnih piva, a sve to završava općom strkom u pivovari u kojoj jedva uspijevaju udovoljiti svim narudžbama.

„Zadnjih tjedan dana ne znamo gdje nam je glava, a gdje rep,“ govori nam Davor Simičić, jedan od osnivača pivovare, koji je temelje Varionice udario prije šest godina zajedno s Matijom Mrazekom. I evo, šest godina kasnije, njihov pale ale, perjanica portfolija, flagship Varioničina proizvodnog programa, osvaja u Londonu, na natjecanju European Beer Challange zlatnu medalju, ali ne običnu, nego dvostruku, Double Gold, kao najbolji među najboljima u svojoj kategoriji.

„Ovo je stvarno totalno neočekivano,“ govori Davor s iskrenim oduševljenjem. „Prijavili smo se prvenstveno zbog Chef’s Beera. Bili smo jako zadovoljni tim pivom, pa smo rekli – idemo njega poslati na natjecanje, a kako to obično biva, kad već šaljemo, poslali smo još dva piva i za sve dobijemo medalje. To je stvarno nevjerojatan uspjeh, jer ovdje se radi o međunarodnom natjecanju velike reputacije, u koje nema nikakvih sumnji, tako da smo baš presretni.“

Varionica je pionir hrvatske craft revolucije, ona je zajedno sa Zmajskom i Novom rundom prtila staze po bespućima pivske zbiljnosti i utabala put kojim danas kroči trocifren broj malih i nezavisnih pivovara. S jednom od tih pionirskih varionica piva, sa Zmajskom, kuhala je Varionica Chef’s Beer, drugi uvarak ovjenčan zlatom na londonskom natjecanju, i onaj koji je zapravo „krivac“ za ovu žetvu uspjeha o kojoj pričamo.

I ona gužva u pivovari ponajviše je uzrokovana jagmom za tim kolaboracijskim pivom. „To pivo će teško biti ponoviti,“ kaže Davor. „Ono je sad ovjenčano zlatnom medaljom, ali i inače je posebno, tu je i raritetna boca, a i skuhano je u vrlo ograničenoj količini, tako da svi koji žele kušati moraju požuriti s narudžbom. Ima tek nešto više od pet tisuća malih boca, te šesto i nešto velikih, a mi smo svoj kontingent velikih boca već rasprodali, a mislim da je i Zmajska na tom tragu. To pivo ima trajnost pet godina, to je kombinacija stilova Old Ale i Flanders Brown, koji imaju dug rok trajanja, tako da sam siguran da su oni koji znaju što to pivo je uzeli malo više boca za malo duže odležavanje, jer je riječ o pivu koje je za to veoma pogodno.“

Pa će, razvijamo mi dalje tu tezu, svake godine otvarati po jednu bocu za godinu dana stariju od one prethodne i – promatrati efekat od tog.

Dodajmo da je Chef’s Beer napravljen u suradnji ne samo sa Zmajskom pivovarom, nego i slovenskom pivovarom Barut Brewing and Blending, vinarijom Bibich i kuharom Matom Jankovićem ali o tome ste mogli čitati u prethodnom članku.

„Sa Chef’s Beer kolaboracijom ćemo svakako nastaviti i dalje, s zapravo je sjajno to što smo s dva piva koja su nastala u suradnji dob ili medalje,“ naglašava Davor Simičić. Da, Passion Sour, drugo pivo Varionice, koje je u Londonu osvojilo medalju – ovoga puta brončanu – također je kolaboracija i to s restoranom NOEL, jedinim zagrebačkim restoranom  s Michelinovom zvjezdicom. To  je svježe pivo na bazi gosea, tradicionalnog njemačkog stila piva slankasto kiselkastoga okusa rađenog uz dodatak korijandera. To je iznimno osvježavajuće pivo koje bi zahvaljujući tome što je obogaćeno pireom od marakuje moglo privući i one manje sklone drugačijim okusima u pivu, poručuje Varionica na svojoj web stranici, a chef i sommelier restorana NOEL  preporučuju ga uz školjke, rakove, svježu bijelu ribu, guščju jetru i perad.

Da je to potpuno uspjelo zorno svjedoči brončana medalja na londonskom natjecanju u konkurenciji više od tisuću piva iz 39 zemalja.

„Super je osjećaj da si dio tih nekih izvrsnih timova, a posebno nas veseli da je pale ale dobio baš ono najviše priznanje,“ kaže Davor, podsjećajući da je pale ale bio stil s kojim su tri prve hrvatske craft pivovare probijale led nudeći to klasično pivo gornjeg vrenja tradicionalnom domaćem pivopiji odraslom na lageru, dapače – industrijskom lageru. Te najavljuje nove poteze pivovare. Kao prvo, tu je rođendansko pivo, koje se već kuha, a bit će predstavljeno 6. veljače. Davor dodaje i to da je ovaj fenomenalni uspjeh ostvaren u finišu godine zasluga svih zaposlenih u pivovari, kojih je sada sedam, jer „bez dobrog podrumarenja i dobrog ambalažiranja ne možeš osvojiti medalju“. Dodaje i to da su im londonske medalje dale krila i uvrstile ih u europsku kartu, tako da već kreću u akciju kojoj je cilj ponuditi piva Varionice stranim distributerima. A na pitanje čemu se nadaju u slijedećoj godini, odgovara: „Čemu se nadamo? Cjepivu!“.

Foto: Šime Lugarov/Varionica.com  

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Gost s najmanjom narudžbom ima najveće zahtjeve.
Murphyjev zakonik, Drewov zakon zahtjeva u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31
Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Craft




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće