Ususret Oktoberfestu

  Oktoberfest         Putovnica.net         15.09.2013.
Ususret Oktoberfestu



Oktoberfest, najveći sajam na svijetu, svake godine održava se u bavarskoj prijestolnici, Münchenu, a u 16 dana trajanja posjeti ga gotovo sedam milijuna ljudi iz cijeloga svijeta. Iako se mnogi pitaju zašto se zove po listopadu, kad je najveći dio festivala u rujnu, razlog je povijesni. Naime, prva ''fešta'' održana je 12. listopada 1810. godine, na ceremoniji vjenčanja princa Ludwiga I. i princeze Terezije od Bavarske, u čiju su čast organizirane konjske utrke.

Zato se i prostor od 42 hektara, na kojem se danas održava sajam, zove Theresienwiese - Terezijine livade, a često se koristi i skraćeni naziv - d'Wiesn. Mjesto održavanja Oktoberfesta nosi ime u čast istoimene princeze, a prije spomenute konjske utrke očuvale su tradiciju sve do šezdesetih godina prošlog stoljeća.

U prvih sto godina postojanja Oktoberfest nije se održavao svake godine, zbog brojnih povijesnih razloga. Od početka pa do danas, otkazan je čak 24 puta, ali se lokalno stanovništvo maksimalno trudilo zadržati tradiciju, što im je, srećom, i uspjelo.

Piva su simbol festivala, a Oktoberfest-piva su ona koja se na tom mjestu serviraju još od 1818. godine i koja dostavlja šest pivovara, poznatih i kao 'Velika šestorka'. To su Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner i Spaten. Većina piva su tzv. lageri, do šest posto alkohola, koja od ožujka preko ljetnih mjeseci fermentiraju do vremena festivala, kada se poslužuju u milijunima krigli. Iako su sva piva originalno bila tamna, od 1872. počela su se točiti i svijetla, a 1892. godine posluženo je i prvo pivo u staklenim kriglama.

Osim piva, serviraju se i vina te bezalkoholna pića, a poslužuje se i tradicionalna hrana, poput kobasica, piletine, njoki, pa do štrudli od jabuka i pereca (Weisswurst, Spätzle itd.).

1835. godine održana je prva parada u narodnim nošnjama, od Maximilianstrasse do Oktoberfesta, a 15 godina kasnije postala je svakogodišnji događaj, u isto vrijeme kad je iznad Terezijinih livada postavljena i 18,5 metara visoka brončana statua 'božice' Bavarske.

1913. godine sagrađen je pak najveći šator ikada, Bräurosl, koji je tada imao 12.000 mjesta, dok ih danas ima 8400 te više nije ni među pet najvećih po broju sjedećih mjesta. Ukupno postoji 14 velikih šatora koji se sastavljaju i služe jedino u svrhu festivala, od kojih je najveći Winzerer Fähndl, s pivima pivovare Paulaner i ukupno 10.900 sjedećih mjesta (8450 iznutra i 2450 izvana). Tu su i manji šatori s po nekoliko stotina mjesta, od kojih neki u ponudi uopće nemaju pivo, nego su namjenjeni odmoru od gužve i buke Oktoberfesta. U nastavku donosimo pregled svih šatora, s pripadajućim pivovarama čija se piva toče u njima (neki šatori nemaju ekskluzivne ugovore, pa toče piva više dobavljača).

 Od 1950. postoji danas poznato tradicionalno otvaranje sajma, kada gradonačelnik točno u podne, nabijanjem pipe u prvu bačvu piva, izgovara: "O'zapft is!" (u slobodnom prijevodu: 'Bačva je otvorena!'). Prvi koji je to učinio bio je Thomas Wimmer. Desetak godina kasnije, festival počinje dobivati svjetski značaj i publicitet, a muškarci u lederhosenima (tradicionalne kožne kratke hlače) i djevojke u dirndlu (tradicionalna ženska haljina s pregačom) postaju prepoznatljiva slika ovog događaja.

Zanimljivosti i praktične informacije o Oktoberfestu

Evo i nekoliko zanimljivosti i savjeta u vezi Oktoberfesta: najbolji način za doći do Livada jest podzemnom željeznicom (U-Bahn), koja u noći s petka na subotu i sa subote na nedjelju vozi do 2:00 sata, a inače do 1:00, s polascima u razmaku od po 10 minuta. Postaja Teresienwiese nalazi se točno uza sajam, na linijama U4 i U5. Cijene javnog prijevoza možete provjeriti u članku Prijevoz u Münchenu. Savjetujemo vam da se ne 'švercate', jer su kontrole vrlo česte, a kazne daleko više od cijene karata!

Tijekom svih dana slavlja popije se sedam milijuna litara piva, zbog čega i postoji više od 1.500 zahoda, ali i šator s hitnom pomoći u kojemu pomažu onima koji su se previše 'zanijeli'. :) Pojede se više od pola milijuna pilića, 140.000 pari kobasica, a u cjelokupnom zanosu izgubi na tisuće stvari, najčešće naočale i mobiteli, pa čak i vjenčano prstenje!

Pivo se toči od 10 ujutro (vikendom od 9 ujutro) do 22:30, dok se šatori zatvaraju sat vremena kasnije, oko 23:30. Iznimke su 'Käfer Wiesn-Schänke' i 'Weinzelt', koji su otvoreni sat vremena dulje od ostalih. Do 18:00 sati u šatorima je uglavnom tiha glazba, s ciljem da se očuva 'prijateljska' atmosfera za starije posjetitelje i obitelji, ali zato nakon toga počinje velika zabava, na kojoj ćete nerijetko vidjeti cijeli šator kako skupa pjeva neku od lokalnih pjesama i udara kriglama o stolove.

Cijena piva za 2013. godinu iznosi od 9,40 do 9,85 eura po litri.

Prijevoz do Münchena

München je iz Hrvatske lako dostupan i na raspolaganju vam stoji mnoštvo poveznica. Posebno je atraktivna i povoljna nova Autotransova linija Zagreb - München, koja košta manje od 500 kuna za povratnu kartu. Neka od ostalih odredišta iz kojih u München možete izravno autobusom jesu Osijek, Vukovar, Split, Šibenik, Zadar i Rijeka. Postoji i više zračnih poveznica, a više o svim poveznicama možete saznati u članku Prijevoz do Münchena ili pod Prijevoz - München. Planirate li pak do Münchena vlastitim prijevozom, provjerite udaljenost, cijene benzina i upute za vožnju na našem planeru putovanja.

Izvor: putovnica.net

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Bolje je popiti i loše pivo, nego provesti dan bez piva.
Murphyjev zakonik, Matukov pivski zakon


ArhivNacrtaj mi krigl

Manfres Sommer - Frank Cappa (Dobrodosli-Zbogom)_A
Manfres Sommer - Frank Cappa (Dobrodosli-Zbogom)_A

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Oktoberfest




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće