STROGA PRAVILA FESTIVALA

Giesinger hoće ići na Oktoberfest

  Oktoberfest         P. N.         30.09.2024.
Giesinger hoće ići na Oktoberfest

Dobro je poznato da se na münchenskom Oktoberfestu u znamenite litrene vrčeve toči samo jedna vrsta piva, koje obično nazivaju Oktoberfestbier ili skraćeno Festbier, a riječ je o stilu märzen, pivu jantarne boje, s većim udjelom slada i alkohola. Također je znano i to da točiti može samo šest gradskih pivovara i da svaka za tu prigodu kuha svoje festivalsko pivo. Poznato je i to da u glavnom gradu Bavarske postoji niz malih nezavisnih pivovara, kao i to da one na Wiesn ne mogu ni primirisati. Zašto?

Još davno, prije craft pokreta, na Oktoberfest se pokušao ugurati Kaltenberg, ali to, naravno, nije išlo, iako se pivovara nalazi u Fürstenbrucku, koji spada u münchensku regiju, a sada uporno i glasno ba vrata festivala kuca pivovara Giesinger, koja tvrdi da kao sedma gradska pivovara treba dobiti pravo točenja piva u festivalskom šatoru na Theresienwiese.

„Osnivač i vlasnik pivovare Giesinger Steffen Marx očito uživa u svojoj ulozi revolucionara protiv Oktoberfesta. Govori nam kako se sprema ponovno poći na Oktoberfest i fotografirati sve prazne boce Giesingera ispred festivalskog prostora,“ piše Süddeutsche Zeitung, objašnjavajući da budući da njegovo pivo nije dostupno na Oktoberfestu, posjetitelji piju Giesinger na putu do Wiesna.

Marx dolazi iz Thüringena, odrastao je u Mecklenburg-Vorpommernu i došavši u München postigao je nešto što su mnogi mislili da je nemoguće: osnovao je sedmu pivovaru u gradu u kojem ih je oduvijek bilo šest – Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbräuhaus, Löwenbräu, Paulaner i Spaten. I točka.

S obzirom na to da pivovara Giesinger već nekoliko godina ima vlastitu duboku bušotinu na sjeveru Münchena i stoga može kuhati s izvornom münhenskom vodom, Giesinger se već nekoliko godina može i službeno nazivati ​​münhenskom pivovarom.

I budući da je to tako, Marx želi učiniti ono što je dopušteno i drugim münchenskim pivovarama: prodavati na Oktoberfestu svoje festivalsko pivo i tako doprijeti do milijunske publike sa svojim brendom. On želi dio tog velikog kolača. „Planiramo biti na Oktoberfestu za tri do pet godina“, kaže. Ali birokratske, a vjerojatno i političke prepreke su visoke.  

„Odobravanje pivovara propisano je poslovnikom o Oktoberfestu“, kažu u nadležnom gradskom odjelu za rad i gospodarstvo. Stavak 51. ovih pravila kaže: „Oktoberfest je tradicionalna münchenska pučka fešta s münchenskim gostoprimstvom i münchenskim pivom. Ova tradicija se mora održati. Posjetitelji Oktoberfesta stoga mogu piti pivo samo iz šest tradicionalnih münhenskih pivovara, koje kuhaju pivo u skladu s Münchenskim zakonom o čistoći iz 1487. i Njemačkim zakona o čistoći iz 1906.“

„Grad ne mora izdati nikakve nove propise da bi Giesinger bio primljen na Oktoberfest. Međutim, obrnuto, pivovara bi morala ispunjavati uvjete operativnih propisa“, rekao je glasnogovornik odjela. Šef Wiesna Clemens Baumgärtner, gradonačelnik Dieter Reiter i glasnogovornik gostioničara Wiesna nisu htjeli komentirati slučaj pivovare Giesinger i njezine želje da svoje pivo toči na Oktoberfestu. No, Steffen Marx je uporan i tvrdoglav, konzultirao je pravnika koji tvrdi da je takva odluka protiv zakona o suzbijanju monopola i svoj zahtjev šalje klubovima vijećnika u gradskoj skupštini. Martin Leibhard, predsjednik münchenske udruge pivovara u kojoj je šest pivovara koje imaju ekskluzivno pravo točenja piva na Oktoberfestu naglašava da ne postoje samo prava nego i obveze kada je ulazak na Oktoberfest u pitanju i dodaje da osobno nije protiv sedme pivovare.

 U međuvremenu gradi se i osma – Kindl, koja također već planira tražiti pravo točenja na Oktoberfestu, a ni one male, craft pivovare ne mire se s monopolom velike šestorke. Tako pivovara Munich Brew Mafia, poznata i našim pivoljupcima po kolaboraciji s Varionicom (Dolce vita), tvrdi da udruga šest gradskih pivovara djeluje po modelu mafije, dijeleći između sebe gradske rajone, te dodaje da su se zato i nazvali tako kako se zovu : „nama je to ime, a njima modus vivendi,“ kažu.

Inače, Giesinger Bräu je mlada pivovara u srcu Münchena, vođena i podržana od strane ljubitelja bavarske pivarske kulture. Pivovara koju je 2006. godine osnovao Steffen Marx proizvodi samo svježa, nefiltrirana i nepasterizirana piva, koja su mutna jer sadrže ostatke kvasca. Jedina je pivovara u Münchenu koja koristi otvorene spremnike za fermentaciju. Proizvodi svijetli lager, pšenično pivo, tamno pivo, Märzen i razna bock piva, plus više sezonskih specijala i liniju craft piva.

Osnivanje Giesinger Bräu bila je prekretnica za München: bila je to prva pivovara koja je osnovana u gradu nakon mnogo desetljeća. „U početku su postojale jedinstvene kreacije poput piva s voćem i začinima i brzo smo stekli ime u gradu. Zbog sve veće potražnje, ubrzo smo ponudili i klasična piva, poput svijetlog lagera i pšeničnog piva”, opisuje Steffen Marx početke Giesinger Bräua.

U međuvremenu se Untergiesinger Erhellung nametnuo kao glavna sorta i perjanica pivovare. Godine 2011. prvi je put dosegnuta magična granica od 1000 hektolitara a od kraja 2014. pivovara se nalazi na adresi Martin-Luther-Straße 2 i ima kapacitet od 12.000 hektolitara godišnje.  

Foto: ©Licht und Meer / Giesinger Bräu

Tagovi

Pivo   Oktoberfest   München   Giesinger  


Najnovije iz kategorije Oktoberfest




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće