Uvijek se, a pogotovo u posljednje vrijeme, povlači pitanje definicije zanatskog pivara. Američko udruženje pivara gura svoja pravila koja svako toliko i promijene kako bi zadržali vrhunske craft brendove poput Boston Beera i Sierra Nevade. No, u igru će se umiješati država koja će stvar riješiti vrlo jednostavno – porezima. Naime, kako piše Jason Notte na MarketWatchu, 11. je lipnja demokratski senator Ron Wyden iz Oregona predložio Zakon o modernizaciji zanatskog pivarstva i porezne reforme koji ne samo da bi regulirao poreze nametnute pivarima nego bi se njima konačno odlučilo i tko je zanatski pivar a tko nije. Tekst predloženog zakona još nije javno dostupan ali lobistička grupa Beer Institute iz Washingtona, Nottea je uputila na tri glavne točke tog mogućeg novog zakona.
Dakle, smanjio bi se savezni porez na tri i pol dolara po barelu za prvih 60 tisuća barela koje u godini proizvede pivar koji godišnje proizvodi manje od dva milijuna barela. Zatim, smanjio bi se i savezni porez na 16 dolara po barelu za prvih šest milijuna barela za sve ostale pivare i uvoznike. Za sve one koji bi proizveli više od šest milijuna barela porez od 18 dolara po barelu ostao bi isti.
U čemu je kvaka? U tome da bi prema tom novom zakonu najbolje prošli oni pivari koji proizvode manje od 60 tisuća barela godišnje a to bi bili mali zanatski pivari kojih je u Americi daleko najviše. Tako će se oni plaćanjem bitno manjeg poreza znatno lakše moći izboriti za svoj prostor i sredstva za razvoj. Druga je stvar granica od dva milijuna barela jer bi se njome craft pivarima ponovno priznavali, recimo, Founders ili Redhook koji su izbačeni od strane američkog udruženja nakon što su prodali manjinske udjele velikim pivarima. Ali, Boston Beer bi recimo prestao biti craft pivar jer prelazi granicu od dva milijuna proizvedenih barela. Da ne bude sve tako loše po njih, uveo bi se naziv veliki craft pivar koji bi dakle bio negdje između ali u društvu velikih uvoznika čime je Boston Beerov status i bio upitan cijelo ovo vrijeme.
Također, Boston Beer raste po stopi od 20 posto godišnje pa bi se doista lako moglo dogoditi da za tri godine zaista i prijeđe granicu od šest milijuna barela čime bi se pridružio Heinekenu, MillerCoorsu te Anheuser-Busch InBevu. Ipak, šest milijuna barela dostatna je granica gdje svi ostali ne moraju više brinuti da će im netko dovesti status u pitanje. Sve to poraz je za američki Beer Association, dakle spomenutu udrugu, koja je gurala svoj način određivanja tko jest a tko nije no pobjedu, čini se, odnosi Beer Institute. Pali su na porezima jer nisu bili voljni da se i uvoznicima odobravaju bilo kakve olakšice dok je Beer Institute promovirao bolji tretman za sve.
Ali, Jason Notte izvlači jedan pametniji zaključak iz cijele priče. Obzirom na brzinu kojom craft revolucija raste u Americi gdje sada ima više od 3400 pivara, dodatni novac njima zapravo nije trebao. Novi bi porezni zakon bio zapravo obrana od sve jačeg ulaska velikih pivara na to tržište jer će se njime sada konačno povući jasna granica gdje zanatsko pivarstvo završava a počinje industrija.
Prenosimo s autorova bloga na portalu Večernjeg lista