Još je samo nekoliko sati ostalo do početka Oktoberfesta, najvažnijeg svjetskog festivala piva. Sutra točno u podne manifestaciju će otvoriti minhenski gradonačelnik Christian Ude, koji će po tradiciji zabiti pipu u prvu bačvu piva i natočiti prvi vrč, te proglasiti da je bačva načeta, riječima: O zapft is!
Ovo je 179. puta da se održava Oktoberfest, a od prvog izdanja prošlo je više od dva stoljeća, točno 202 godine. I ovoga puta za ugošćavanje oko šest i pl milijuna posjetitelja iz čitava svijeta pipremljeno je sedam milijuna litara piva, stotinjak volova i mnogo stotina tisuća pilića i svinjskih koljenica, što će biti ispečeni na ražnju.
Također je tradicija da feštu prati službeni plakat, a motiv s plakata naći će se na milijunima majica, pivskih vrčeva svih veličina i moru drugih suvenira, koje će gosti iz Münchena ponijeti kao uspomenu.
Oktoberfest, ili - kako Bavarci od milja kažu: Wiesn, što dolazi od mjesta na kojem se održava, a koje se zove Theresiewiese - misli i na hendikepirane i na djecu i obitelji, a nostalgičare je prije dvije godine, u povodu okrugle dvjestote obljetnice početka manifestacije pokrenut takozvani Oide Wiesn, nostalgični Oktoberfest s prikazom piveske zabave karakteristične za početak prošlog stoljeća.
Oktoberfest traje šesnaest dana, od sutra do nedjelje 7. listopada, ujutro se radnim danom otvara u 10 sati, a vikendom, te u petak 3. listopada, kada Njemačka slavi Dan ujedinjenja, u 9 sati. Fajront je u 23.30. U isto vrijeme rade i štandovi. Utorkom od 12 doo 8 sati je obiteljski dan, kada svi nude posebne pogodnosti za oditelje s djecom. Djeca do šest godina poslije osam uvečer ne mogu u pivske šatore, a dječja kolica dopuštena su samo do 18. Subotom i nedjeljom zbog velikih gužvi iz sigurnosnih se razloga ječja kolica uopće ne mogu uvoziti u prostor Okoberfesta, odnosno moraju se ostaviti na glavnom ulazu.
Sve više lokala i klubova u bližoj i daljoj okolici Wiesna nude posjetiteljima takozvane Afterwiesn partyje u kojima zabava traje cijelu noć.