Skopsko pivo perjanica je portfolija skopske pivovare, odnosno tvrtke Pivara Skopje, koja posluje u sastavu grupe Heineken. Ujedno je to vodeći i najomiljeniji pivski brend u Makedoniji, pišu Ivana Pejčeva, Biljana Atanasova i Maja Giceva na portalu Skopje.de.
Da bi zadovoljilo zahtjeve potrošača, Skopsko pivo nastoji ispuniti dva temeljna uvjeta - držati konstantno visoku kvalitetu i biti stalno prisutno. Jedni ga piju zato što odlično gasi žeđ, drugi stoga što im se dopada njegov okus, tek Skopsko pokriva čak 75 posto piovskog tržišta u Makedoniji.
Tehnološke karakteristike Skopskog piva su da je to svijetlo pivo donjeg vrenja (Lager ili Pils), što znači da je proizvedeno dugim vrenjem ječmenog slada. Ima 11 posto ekstrakta, a udio alkohola iznosi 4,9 posto. Odlikuje se zlatno-žutom bojom, čvrstom bijelom pjenom i karakterističnim gorkim okusom, koji mu daje hmelj. Sadrži prirodno nastali ugljični dioksid i u njemu nema umjetnih konzervansa.
Pivovara Skopje utemeljena je 1922. godine, a osnovala su je dva Čeha, inženjer Viktor Cajs i bankar Karel Huštik. Do 1941. godine uz industrijski pogon u Skopju otvoren je pogon u Nišu, koji je bio manji i manjeg kapaciteta od onoga u Skopju. Ekonomski položaj i značaj Skopja u širem okruženju i makedonska klima, koja pogoduje visokoj ljetnog potrošnji piva, donijeli su procvat pivovari, koja je izgrađena na iznimno povoljnoj lokaciji - uz željezničku prugu Skopje - Niš, dva kilometra izvan grada, na parceli od gotovo 32 i pol tisuće kvadrata, od čega je nepunih šest tisuća kvadrata pod zgradama. Do Drugog svjetskog rata pivovara doseže kapacitet od 35 tisuća hektolitara piva, 720 tona slada i 1500 tona leda.
Okupacija pivovari nije donijela štete u poslovnom smislu, dapače. Proiozvodnja piva se od predratnih 23.298 hektolitara 1942. povećana za desetak tisuća hektolitara na 33.931 hektolitar, no godinu dana kasnije pao je na 20.428 hektolitara, odnosno dvanaest posto manje od predratnih količina. nakon rata dolazi do velikog rasta, pa 1951. godine pivovara kuha pedeset tisuća hektolitara piva.
Godine 1989. pivovara prolazi privatizaciju, koja je dovršena 1995. godine, a dobro poslovanje privuklo je i inozemne partnere. Godine 1991. počela je proizvodnja bezalkoholnih pića i ovlašteno punjenje Coca Cole. danas pivovara posluje na površini od preko 92 tisuće četvornih metara, zapošljava 420 radnika i proizvodi milijun i 100 tisuća hektolitara piva. Osim piva tu se proizvodi pet tisuća tona slada godišnje, milijun litara Coca Cole i šezdeset tisuća litara alkoholnog octa. Što se tiče piva, brendovi pivovare su Skopsko, Gorsko i Star Lisec, te Heineken i Amstel.
Izvor: Skopje.diplo.de