Do otvaranja ovogodišnjeg Oktoberfesta u subotu točno u podne ostalo je uistinu tako malo vremena da možemo govoriti i o satima. Sada je zacijelo sve već potpuno spremno, no posljednjih nekoliko tjedana bio je prostor Terezijih polja (Theresienwiese) veliko gradilište. Valjalo je, naime, montirati goleme šatore (drvene paviljone), od kojih oni najveći primaju i po deset tisuća pivopija odjednom.
Kad se spomene Oktoberfest, razgovori uglavnom zapnu i završe na cijeni maza piva (litreni vrč). Zaista, prosjek od 8,60 eura, koliko će pivo koštati ove godine zvuči kao strašno velika skupoća, no nećemo je sada opravdavati, jer smo lani već pisali o tome kako to zapravo i nije tako skupo kako na prvi pogled izgleda. Htjeli bismo svratiti pozornost na jednu drugu stvar, o kojoj se malo razmišlja, a koja je blago rečeno frapantna. Oktoberfest je ogroman posao. Već sama činjenica da u dva tjedna tamo prodefilira sedam milijuna ljudi i popiju šest milijuna litara piva, jasno govori da je za takvo što potrebna monumentalna infrastruktura i logistika, pa svatko može lako shvatiti da se novci koji se vrte oko Wiesna računaju u milijardama.
Zanimljivu priču ispričao je svojedobno Richard Schlossbauer za publikaciju koja je 1995., dakle prije četrnaest godina pratila nastup pivovare Löwenbräu. On je tada već imao sedamnaestogodišnje iskustvo s montažom dvaju šatora na Oktoberfestu – Löwenbräu i Schützenzelt. To je, govoraše tada Richard, cjelogodišnji posao. Kada dva mjeseca prije početka Oktoberfesta počne montaža šatora, glavnina posla oko planiranja i priprema, već je odrađena. Cijeli uredi angažirani su na izradi velikih nacrta. Da bi sve štimalo valja potpisati pedeset ugovora s trideset različitih poduzeća, koja odrađuju određene poslove na podizanju šatora. Kad sredinom srpnja počne montaža, u početku na baušteli radi deset ljudi, a posljednjih mjesec dana zaposleno je pedeset do osamdeset radnika. Usporedno s montažom šđatora postavljaju se sve potrebne instalacije – struja. voda, plin, kanalizacija, telefon, pune ruke posla imaju soboslikari, ličioci, podopolagači i krovopokrivači, tesari, za grubu montažu konstrukcije koristi se kran… U to vrijeme samo su elektromonterski radovi stajali tristo tisuća tadašnjih njemačkih maraka, samo naknada za korištenje javne površine, koja se plaća gradu iznosi pola milijuna…
I tako dalje. Da se malo uživite u radnu atmosferu koja prethodi općem ludilu kada Oktoberfest počne, detalje s postavljanja šatora prenosimo sa službene stranice.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.