Sisak uglavnom ne doživljavamo kao grad piva. Samo gradski kroničari i eventualno stariji građani znaju da je do Drugog svjetskog rata u Sisku bila industrijska pivovara koja je u jednom trenutku bila među najvećima u državi, no onda je nastupilo dugo razdoblje suše. Sada se to mijenja a renesansu sisačkog pivarstva pokrenula je 2016. godine pivovara Hrvačić sa svojim brendom Old Charlie.
Sada u Sisku i okolici ima još craft pivovara, no Hrvačići su krenuli prvi i to s pivom odličnog okusa i neobičnog imena i dizajna etikete. Naime, etikete koje krase ovo pivo čovjek bi prije očekivao u delti Mississippija, nego na početku plovnog toka Save. Kakva je to pivska priča – zašto takav izbor dizajna i imena? Ima li to veze sa sisačkom glazbenom tradicijom ili klupskom scenom, ili s osobnim glazbenim ukusom i preferencijama vlasnika pivovare? Odgovore na ova pitanja potražili smo na licu mjesta, u pivovari Hrvačić.
„Brend koji smo odabrali za naša piva ne predstavlja prepoznatljive simbole grada Siska ni naše županije, ali to je iz razloga što prvenstveno imamo viziju našim proizvodima promovirati jazz i blues glazbu,“ govori Darko Hrvačić, koji vodi pivovaru sa suprugom Luanom i bratom Krešimirom. „Old Charlie ne predstavlja neku određenu osobu iz svijeta jazz i blues glazbe. Fotografija je skinuta s internet portala. U pozadini etikete također se nalaze svirači, tako da eto slika govori više od riječi…“
„Trenutno u ponudi imamo svijetlo pivo Pale ale 0,5 l i Dark ale 0,5 l. Pivo se može kupiti na adresi pivovare u Sisku, Stupno 37, a distribuira se po kafićima i restoranima u Sisku i šire,“ kaže Darko i nastavlja: „Tim pivovare činimo brat i ja. Započeli smo eksperimentirajući kod kuće, a za pokretanje proizvodnje i gradnju pogona podigli smo kod agencije HAMAG BICRO kredit od 240 tisuća kuna. Kapacitet nam je 2000 l i zadovoljava trenutne potrebe. Sirovinu za kuhanje nabavljamo djelomično u Sloveniji, a djelomično u Hrvatskoj.“
„Nismo jedini koji nudimo craft pivo na području Sisačko-moslavačke županije, ali smo prva mala craft pivovara i na to smo ponosni. Na sisačkom području zastupljena su sva hrvatska, kako komercijalna tako i craft piva.“
Pivovara Hrvačić ne spominje stariju pivsku povijest grada Siska, iako bi i na nju mogli biti ponosni, i oni i svi građani Siska. U svojim javnim istupima Hrvačići rado spominju godinu 1929. kao godinu kada je u Sisku svirao američki jazz orkestar i na to se referira i njihov pivski brend, a te je godine Sisak imao veliku i slavnu pivovaru, koja je djelovala u sastavu Zagrebačke pivovare i kuhala uz ostalo i Ožujsko pivo, koje je kasnije postalo perjanica proizvodnog portfolija nacionalnog pivarskog broja jedan.
Sisačku je pivovaru je 1850. godine osnovao doseljeni Čeh Novak. U analima je zapisano da je vrt te pivovare na bivšem trgu svake nedjelje bio pun gostiju i točilo se iz hektolitarske bačve. Godine 1909. Sisačka je pivovara uz Zagrebačku i Novogradišku pivovaru bila među najvećima u Hrvatskoj. Već 1912. godine ove će tri pivovare biti povezane. Sisačka pivovara, koja je bila u vlasništvu obitelji Alexander, krenula je početkom stoljeća u osvajanje zagrebačkog tržišta. Bili su vlasnici čak četiri pivnice u Sisku i Zagrebu. Po pisanim podacima i u vrijeme velike krize 30-tih pivovara je i dalje postojala. Vodeću upravljačku funkciju i utjecaj imao je industrijalac Samuel David Alexander, čija je obitelj, uz Hrvatsku eskomptnu banku, do početka Drugog svjetskog rata posjedovala većinu udjela u Pivovari. Alexander je do 1928. godine stvorio snažan koncern, uključivši Sisačku, Karlovačku i Novogradišku pivovaru u sastav zagrebačkog poduzeća, povezavši ga i s ostalim tvrtkama u kojima je imao većinski utjecaj. Još prije Drugog svjetskog rata prestala je proizvodnja piva u Sisku i Novoj Gradiški i tu počinje dugo razdoblje u kojem u tom kraju nije bilo proizvodnje piva.
Sve do 2016. kada braća Hrvačić osnivaju pivovaru, no proći će još neko vrijeme do kuhanja prvog piva, koje su točili uz ostalo na kestenijadi u Hrvatskoj Kostajnici, restoranu Tradicije Čigoč u selu Čigoč u Parku prirode Lonjsko polje, na Međunarodnom blues festivalu i jazz festivalu u Petrinji…
„Potom smo polako ulazili u kafiće i restorane u Sisku i okolici kao i u trgovinu Pun ceker u Sisku, Kutini i Novskoj. Ušli smo i u Vrutak u Zagrebu, no prvim zatvaranjem ugostiteljskih objekata, famoznim lockdownom uslijed pandemije koronavirusa u proljeće 2020. prekinuli smo s distribucijom,“ govori Darko.
Novi šok za poslovanje pivovare bio je razorni potres, koji je zaprijetio egzistenciji pivovare, a onda su kolege mali pivari pokazali velko srce i pomogli pivovari Hrvačić da preživi. prvi se javio Medvedgrad koji je ponudio da preko svoga web shopa prodaje pivo old Charlie, a uključili su se i drugi kolege, a poziv svima koji mogu pomoći uputili smo i mi sa stranica portala Pivnica.net. „Potpora kolega pivara, ali i pojedinačnih kupaca širom Hrvatske poslije potresa zaista nas je zatekla. Pivovara Medvedgrad nudila je dio našeg asortimana putem svog web shopa koji nam je u to vrijeme kada nisu radili ugostiteljski objekti, bio jedini način distribucije,“ pojašnjava Darko.
I sada sigurnim korakom Hrvačići idu dalje – imaju dobar proizvod, imaju dobru priču i zato samouvjereno poručuju:
„Old Charlie Pale Ale i Dark Ale piva, proizvode se isključivo od najsvježijih i najkvalitetnijih sastojaka te prirodne vode iz Hrvatske. Naše pivo nudi jedinstven, bogati okus koji izvrsno pristaje uz sve prigode i jednostavno svakog pivokusca obara svojom čari već na prvi gutljaj. Naš asortiman i cijene su fleksibilne a naš Charlie će vas zasigurno natjerati da se vratite po još!“