Šest pivovara Oktoberfesta

  Oktoberfest         Goran Gazdek         06.10.2015.
Šest pivovara Oktoberfesta



U subotu, 19. rujna, otvoren je 182. po redu Oktoberfest, najveći pivski festival na svijetu. Otvorio ga je, točno u podne,  minhenski gradonačelnik Dieter Reiter zabijanjem pipe u dvjestolitarsku bačvu Spaten piva i tradicionalnim poklikom O'zapft is što bi u prijevodu na hrvatski značilo bure je načeto. U dva tjedna, do nedjelje 4. listopada kroz 14 minhenskih pivskih montažnih paviljona - šatora proći će više od šest milijuna gostiju, koji će popiti blizu sedam milijuna litara piva.

Samo šest pivovara ima pravo snabdijevati gostioničare specijalnim festivalskim pivom zvanim Oktoberfest. Riječ je o märzen bräu, odnosno ožujskom pivu s oko 14 posto slada i šest posto alkohola. Svih šest pivovara spravlja istu vrstu jakog piva, a razliku  može primijetiti samo veliki stručnjak. Pravilo da se na Wiesnu (kako Nijemci još nazivaju Oktoberfest po prostoru gdje se održava) toči samo jedna vrsta piva uvedeno je 1872. godine. Tada je majstor pivar iz Spatenove pivovare skuhao pivo po uzoru na bečki tip koje bilo jače za četiri grada. Uz to specijalno pivo, prema strogim odredbama ugovora, može se ponuditi još samo bezalkoholno pivo, i pivo od pšeničnog slada - weissbier.  Evo i koje pivovare imaju tu privilegiju. Onu najmanju, Hofbrähaus (HB) predstavio sam u prošloj Pivomaniji pa ću je ovdje samo spomenuti.

Pivovara Spaten čije ime u prijevodu znači 'pik', znak u kartama utemeljena je 1397. godine. Ime joj izvorno potječe od obitelji Späth.  Bila je središtu revolucije niskofermentiranog lager piva koja je potresla svijet tijekom 19. stoljeća. Započeli su proizvoditi tamna i jantarna piva 1830. godine, a kasnije su razvili i upotrebu rashlađivanja te snagu pare. Godine 1922. godine udružila se s pivovarom Franziskaner-Leistabräu. Danas spravljaju klasično pivo, pilsner, zlatni maibock, jaki Doppelbock, posebno su ponosni su na svoja sladna i tamna piva, a više od pola ukupne proizvodnje danas otpada na paletu piva marke Franziskaner.

Augustiner je najpopularnija pivovara u gradu jer proizvodi piva najvjernija sladnoj tradiciji bavarskog glavnog grada. Od 1328. do 1803. godine bila je redovnička. Glavna zgrada pivovare, sagrađena u 19. stoljeću, danas je zaštićeni spomenik kulture. U podrumima posjeduje vlastita postrojenja za proizvodnju slada, a u lokalnoj prodaji svoja piva dobavlja u tradicionalnim drvenim bačvama.

Hacker-Pschorr je bila prva pivovara koja je u 19 stoljeću izvozila točeno pivo u SAD. Krajem 18. stoljeća sagradili su u Müchenu ogromno podzemno spremište piva kako bi u svako doba godine bilo moguće spravljati pivo stalne kvalitete.

Paulaner je najveća minhenska pivovara. Utemeljena je 1634. godine kao samostanska pivovara u zajednici Sv. Franje u mjestu Paula. Postale je poznata po snažnom Lanten pivu. Kada su 1800. godine pivovaru preuzeli industrijalci pivu su dali ime Salvator što znači 'spasitelj'.

Löwenbräu je širom svijeta najpoznatija minhenska pivovara. U prijevodu znači "lavlje pivo". Spravljaju sladna piva, od Hell i Dunkel piva do hmeljnog Pilsnera.

Prenosimo iz dvotjednika Agroglas broj 374 od 30. rujna 2015.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Gost s najmanjom narudžbom ima najveće zahtjeve.
Murphyjev zakonik, Drewov zakon zahtjeva u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31
Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Oktoberfest




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće