Ako postoji grad u Hrvatskoj za koji je prvi sinonim „pivo", onda je to, neka se nitko ne ljuti, zaista Daruvar. Tamošnja Daruvarska pivovara najstarija je u Hrvatskoj, osnovana 1840. godine novcem grofa Jankovića, ne toliko zbog češke zajednice koliko zbog potreba osvježavanja vlastitog ljudstva, da bi kroz ovih 170 godina nekoliko puta mijenjala vlasnike i danas se našla u vlasništvu Kufner grupe.
Svaki je ljubitelj piva u Hrvata barem čuo za Staročeško ako ga nije probao, a radi se o brendu iz 1893. koji tradicija nosi i dan danas. Međutim, prošle smo se godine osvjedočili novoj ambiciji u ovoj poznatoj pivovari, želji da se napravi nešto drugo. I napravili su upravo ono što sam zaista želio, jer u ovoj našoj maloj craft revoluciji ipak se priča u pravilu svodila na Pale Ale. Taj je pivski stil jedan logičan početak za svaku ambiciozniju pivovaru, pa ne možemo zamjeriti što je ponuda sada tako jaka, ali u razgovoru s prijateljima i drugim ljudima koji traže u pivi nešto novo, prijelaz je s tradicionalnog lagera na gorči Pale Ale ipak koji puta malo zahtjevan. Rješenje je stiglo, zove se 5th element, proizvod je Daruvarske pivovare, a nije Pale Ale već American Blonde Ale.
Taj je stil upravo to, tranzicija s prosječnog piva prema intenzivnijim okusima crafta, stvorili su ga baš američki pivari. Kako već ime kaže, zlatno je žute boje, dakle „blonde" s uobičajenim postotkom alkohola između 4,2 i 6 posto. Peti element ima 5,3 posto, dakle s te strane prosječni konzument s aspiracijama prema craftu neće osjetiti razliku u odnosu na lager. Daruvarski je proizvod nefiltriran i nepasteriziran, zaista ugodne arome a s dovoljno gorčine i dovoljno tijela pa je doista postignut jedan vrlo, vrlo dobar balans.
To je bilo to što smo čekali, obožavatelja neće nedostajati. Zanimljivo je kako je proizvođač dao truda da oko ABA 5th elementa izgradi i priču. Dakle, doista kao i u filmu, i ovdje je riječ o vodi, vatri, zemlji, zraku pa onda i ljubavi (prema pivu, već kako na etiketi i piše). Boca je NRW, starinskog oblika, s duguljastim vratom, kao da ste negdje u 50-tima pa daruvarska ABA zapravo postaje cijelim doživljajem. I o web stranici se mislilo pa je na njoj doista pregršt informacija, pa i interesantan citat majstora pivara Kreše Marića u kojem se navodi kako ovo pivo ne slijedi modu kraft pivarstva u smislu žestokog hmeljenja i snažnih aroma. Zato je i odabran stil „blonde" koji i terminološki treba asocirati na blažu, light varijantu američkog alea. Potvrda, dakle, onoga što sam naveo ranije.
Pakira se u pola litre, inteligentno ukoliko se doista cilja na populaciju koja bi rado s lagera prešla na nešto malo ozbiljnije a nije se još navikla na 0.33. Na Ratebeeru je do sada ocijenjena osam puta (što se čeka!?), dakle bez konačne ocjene a s trenutnim prosjekom 2.93 gdje mislim da zaslužuje bolje u što vjerujem da će i postići. Neću ga uspoređivati s bilo čim drugim jer nisam do sada čuo za sličan proizvod u nas. U zagrebačkom Magic Beer Roomu gdje Peti element nabavljam stoji 12 kuna. U redu, no mislim da ne bi bilo dobro da ovaj zaista dobar proizvod drugdje košta više od 16 kuna. Jednostavno zato jer ima veliku šansu da osvoji znatan dio lageraškog terena a s višom cijenom znatno će si otežati posao. Ovo pivo doista ima mogućnost razuvjeriti i one najskeptičnije prema craftu pa zato nemam što drugo reći nego - trk do prvog punkta, kupi i podupri ovaj domaći proizvod!
Prenosimo s autorova bloga na portalu Večernjeg lista