Predstavljeni rezultati ocjenjivanja kvalitete zanatskog piva

  Craft         Goran Gazdek         15.05.2021.
Predstavljeni rezultati ocjenjivanja kvalitete zanatskog piva

Šest zlatnih, osam srebrnih i trideset brončanih medalja rezultati su prvog ocjenjivanja zanatskih piva provedenog u organizaciji Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Osijek  i osječkog Prehrambeno-tehnološkog fakulteta. Medalje im je  u subotu, 15. svibnja,  uručio predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Osijek, Zoran Kovačević. 



Devetnaest pivovara dostavilo je 50 uzoraka, a najveći broj bodova za zlatnu medalju dobili su Beckers Craft Brewery iz Osijeka za Beckers Pale Ale (29 bodova) i tamni lager Mangulica (28),  Devetka Craft iz Zaboka za APU (28), Fabrika Bire iz Vodnjana za IPU 52 (28), Bura Brew iz Poreča za Redsand Amber Ale (27) i Međimurski lepi dečki za pivo Hyperbola (27).

„Zadovoljni smo brojem uzoraka, obzirom na doista teške uvjete rada koje je malim pivovarama nametnula korona kriza. Nekoliko pivara javilo nam se na poziv objašnjavajući da zapravo nemaju piva koje bi poslali na ocjenjivanje, jer ga nisu kuhali zbog zatvorenih ugostiteljskih objekata“, rekao je idejni začetnik ovog ocjenjivanja Igor Mikulić, viši stručni suradnik u HGK ŽK Osijek i predsjednik Organizacijskog odbora.

Organoleptičko ocjenjivanje provela je u dva dana komisija sastavljena od deset stručnih osoba senzoričara-znanstvenika i pivara. Vodio ih je dr. Iztok Jože Košir, istaknuti stručnjak s Instituta za hmeljarstvo i pivarstvo Slovenije.

Kako to obično biva kod dobrih piva prigodom ovakvih ocjenjivanja na konačni broj bodova odlučivale su nijanse. Nisu proglašavani pobjednici po pojedinim stilovima piva niti je proglašen ukupni pobjednik.

"Među ocjenjivanim uzorcima je bilo vrlo zanimljivih, ukusnih i piva koja se odlikuju zaokruženim i primjerenim aromama, okusom, mirisima, karbonizacijom, pjenom i gorčinom. Posebnu pozornost privuklo je pivo sa dodatkom anisa čiji su majstori za svoju ideju povratka krojenima pivarstva, u vrijeme kada se pored hmelja kao začin za pivo koristilo i razno ljekovito i aromatično bilje, ovom prilikom nagrađeni sa posebnom diplomom za originalnost", kazala je na proglašenju rezultata doc. dr. sc. Kristina Mastanjević s osječkog Prehrambeno-tehnološkog fakulteta.

Ocjenjivači su uočili i greške mirisa po diacetilu, merkaptanu što je moguće, objašnjavaju, kod nedovoljne higijene i sanitacije ili nakon autolize kvasca. DMS se osjetio također u nekoliko uzorak, vjerojatno zbog nedovoljno brzog hlađenja nakon kuhanja, ili nedovoljno dugog kuhanja sladovine.Greške okusa (slatko, vjerojatno zbog nezavršene fermentacije; po kvascu; kiselo) su greške koje se događaju tijekom procesa kuhanja ili fermentacije.

"Karbonizacija je bila zadovoljavajuća i prikladna kod većine stilova. Poneki uzorci su imali slabiju karbonizaciju što se može pripisati slabijoj fermentaciji ili gubitku CO2 tijekom pakiranja u ambalažu. Također, neki uzorci, zavisno o stilu su imali prikladno slabiju karbonizaciju. Punoća okusa je bila većinom zadovoljavajuća i svojstvena za stil. Od grešaka se primijetila vodenost kod nekih stilova. Gorčina je bila ugodno ocjenjena kod većine uzoraka, te su se samo neki uzorci ocijenili kao trpki. Kvaliteta pjene je kod nekih uzoraka bila nesvojstveno slabije postojana ili nepostojana što je također utjecalo na konačnu ocjenu uzorka", naglasila je doc. dr. sc. Kristina Mastanjević.

Nekoliko je razloga zašto su u Županijskoj komori Osijek krenuli u još jedno ocjenjivanje kvalitete proizvoda, ovoga puta piva: već 25 godina ocjenjivanju kvalitete sortnih vrsta meda, 20 godina kakvoću kulena i 16 godina edukacijsko natjecanje u kvaliteti voćnih rakija i likera.

„Jasno je da ocjenjivanja nemaju primarni cilj isticati najbolje, cilj je zapravo promociju proizvoda i njihovih proizvođača, ona imaju edukacijski karakter, jer se kroz stručne skupove koji prate natjecanja nastoji pomoći proizvođačima da na tržište stavljaju što kvalitetnije i marketinški što bolje osmišljene autohtone proizvode. Pivo je proizvod koji na našim prostorima nastaje stoljećima. Osijek ima doista dugu tradiciju proizvodnje piva. Na području Slavonije i Baranje nastaje najviše pivarskog ječma, koji je jedna od najvažnijih sirovina za proizvodnju piva. U Slavoniji – Novoj Gradiški je i jedina tvornica slada na ovim prostorima. Odlučili smo se za organizaciju ocjenjivanja zanatskog jer držimo da je tim malima, ali snažnim, žilavim borcima na tržištu, ovakva potpora dobro došla. Posebice i zbog toga što ćemo na ovaj način povezati proizvođače sa znanstvenom institucijom – Prehrambeno-tehnološkim fakultetom“, objasnio je Mikulić.

Srebrne medalje
Hajsonberg (Blac Betty)
Daruvar (Gerweiss)
Bura Brew (Optimist)
Vukovar (Walkow)
Fabrika bire (Pulski grande ALE)
Welnes (IPA Valens)
Bickers Craft Breweri (Komancheros)
Crafter's (Paradigma).

Brončane medalje
Međimurski lepi dečki (Nikola Zrinski, Črni, Regoč)
Crafter's (Hopper)
Bura Brew (Huriccane IPA, Tornado IPA, Istrian Belgian Ale)
Fabrika bire (Bumbarska tamna)
Hajsonberg (Foxy lady, Proud Mary, Obično lager pivo)
Mali div (Kataklinger, Gefufna, Cincilator)
Pivovara Daruvar (Peti element Blond Ale, Boner)
Pula na biri (D'jurasick)
Maximus (Lucky stout),
Franz (Jozef, Franz svijetli)
Maximus (Bandit)
Valens (ESB, Porter)
Istarska pivovara (Istarsko gold svijetlo)
Podrum (Kob)
Black Hat (Black IPA)

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Pivo više ne mogu ni vidjeti.
Murphyjev zakonik, Izjava pijanog slijepca


ArhivNacrtaj mi krigl

Chimp1a
Chimp1a

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Craft




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće