Nekad bilo, sad se spominjalo! Stara je to uzrečica, do bola istinita. Dobrotom glavnog urednika portala Glas Gacke došli smo do zanimljive stare fotografije, koja govori dovoljno sama za sebe. Stariji čitatelji će se moći prisjetiti o čemu se radi. A radi se o 1960. godini i otočkoj pivovari. Na slici lijepo piše da su te godine pivovarci prebacili plan čak za - 150 posto.
Naravno da je to bio povod za proslavu, tako se to nekada radilo, tako se proslavljao svaki uspjeh u nekadašnjim petoljetkama, kako se to zvalo. U planskoj privredi. S današnjega modernog aspekta to je nešto kao retrogradno, nešto što se „ne nosi", a u biti nema u tom planiranju ničega strašnoga. Dapače. I moderne ekonomije sve više posežu za određenim gospodarskim i inim planiranjima jer se pokazalo (i dokazalo) da bez toga nema nekog
napretka.
A otočka pivovara otišla je u prošlost. Od nje su ostali tek tužni ostatci nekadašnjih pogona, nedavno je stara upravna zgrada izgorjela, novi vlasnici „mrtvih kapitala" nemaju ni volju ni želju, a pogotovo potrebu, da uščuvaju to gačansko industrijsko vlasništvo. Usput rečeno stari toranj pivovare, onaj s dimnjakom, je zaštićen objekt, naravno na papiru, dok u stvarnosti je pitanje neke od sljedećih zima i velika snijega koji će ga urušiti.
Otočka pivovara je davno sagrađena, u to vrijeme jedina području Gacke, Like i Krbave, još 1903. g., u vrijeme „Marije Terezije i Franje Josipa" (premda su Tereziji kosti davno, davno istrunule), ali narod tako voli reći za nešto što je u njegovu poimanju jako staro, što je iz nekih prošlih vremena. Rado se u Otočcu čuje priča kako je došao neki Čeh, napio se Gacke, voda mu se dopala, uzeo je uzorak te vode i odnio na analizu (navodno u Češku) i dobio potvrdu da se radi o izvrsnoj vodi, a gdje je voda izvrsna, tu i pivo mora biti dobro. Kao da je voda jedina komponenta koja neko pivo čini dobrim ili lošim. Kao da znanje i vještina kuhanja piva nije presudno u postizanju kvalitete. Ali s lokalnog stanovišta, voda je ona koja je otočko pivo činilo tako dobrim i kvalitetnim. Ova pričica je daleko od istine, radilo se doista o Čehu, ime mu je bilo Otokar Domanski, ali to bi nas predaleko odvelo.
Radi sjećanja valja napomenuti da je iza Drugoga svjetskog rata proizvodni program pivovare proširivan. Stariji će se također sjetiti da je na ulaznoj rampi visoko gore stajao naziv „Dubravka". Također će se sjetiti da je nekada bio organiziran otkup prirodnih malina, koje su se brale po obroncima Velebita, od čega je pravljen izvrstan sok zvani Malinovac. I nešto mlađi će se moći sjetiti da je pivovara proizvodila jedan od najboljih pelinkovaca u zemlji. Bilo je tu i nekih drugih sokova, naravno pivo je i nadalje ostao glavni proizvod.
Valja se prisjetiti da je u otočkoj pivovari bilo proizvedeno prvo hrvatsko tamno pivo pod nazivom „Kralj Tomislav". I toga se valja prisjetiti.
Također se valja prisjetiti da je otočka pivovara, kao manja pivovara, maksimalnih kapaciteta od 60.000 hektolitara godišnje proizvodnje, dospijevala u poslovne teškoće. I u doba socijalizma se koristio model spajanja i pripajanja većima i velikima, koji će takve pogone održati i „ozdraviti". To se dogodilo i s otočkom pivovarom, ušla je u sastav Zagrebačke i neko vrijeme poslovala kao pogon. Onda je došlo do privatizacije Zagrebačke pivovare, strani vlasnici više nisu imali interesa baktati se (navodno) s tako malenim pogonom, odlučili su prekinuti proizvodnju i zatvoriti ga. Za taj prestanak proizvodnje i danas neki okrivljuju otočke vlasti, no istine radi valja reći da tome baš i nije tako, da se lokalna vlast zauzimala za opstanak pogona, da zbog otpremnina nije bilo raspoloženja ni kod nekih radnika u pivovari da pogon opstane i došlo je do čega je došlo. Valja također reći, radi istine, da je bilo lokalnoga privatnog interesa da se pogon kupi i da se organizira proizvodnja pelinkovca i drugih pića, ali vlasnici matične pivovare za to nisu htjeli ni čuti. Valjda da ne bi bilo ni najmanje konkurencije.
Dalo bi se o otočkoj pivovari još toga kazati, ali ... Nekad bilo, sad se spominjalo!
Autor: M. Kranjčević
Izvor: Glas Gacke
Objavljeno: 15. rujna 2013.
Pročitajte i ovo: Prva otočka pivovara