Pivo u lancima

  Hrvatska         Mato Pejić         06.07.2014.
Pivo u lancima



Koliko god naslov sugerirao nešto drugo, ovo je zapravo dobra vijest. Ne radi se naime ni o kakvom okivanju piva u verige, odnosno lance, nego o pivu u trgovačkim lancima. Naravno da je u većini slučajeva to potpuno ista stvar, ali postoje iznimke. Evo nekoliko koje svakako vrijedi spomenuti.

U svom novom katalogu trgovački lanac KTC objavljuje akcijsku prodaju poklon paketa daruvarskog piva Staročeško original, u kojem su četiri boce tog sjajnog piva u lijepoj kartonskoj kutiji uz poklon ambalažu, odnosno besplatne boce. Dakle, četiri kune za bocu. Jasno je da je pivovara morala povući ovaj potez, jer sada je manje od mjesec dana do isteka roka valjanosti piva a potrošači nažalost nisu prepoznali njegovu iznimno visoku kvalitetu, pa ga po cijeni od oko sedam kuna nisu baš kupovali. A - vjerujte mi - vrijedi svake lipe, jer se radi o najboljem pivu koje je o sada skuhala Pivovara Daruvar, a sva su piva marke Staročeško - ama baš sva! - veoma dobra (i svijetli lager, i crveno, i zimsko).

U supermarketima trgovačkih centara - ruku na srce - u naoko bogatoj ponudi piva, rijetko se nađe štogod vrijedno pažnje. Oprostite gospodo biznismeni, ali pivo koje se zove Spar, K+, Deep, Pub, President's choice, ili, izvinite, ali moram se nasmijati - Pivo, ili Beer, i još košta tri ili četiri kune za bocu ili limenku, ili desetak kuna za dvolitrenu pet bocu, može kod pivskog fajnšmekera izazvati samo podsmijeh, a nipošto ozbiljno zanimanje.

Istina, tragikomični bogovi marketinga znaju iznenaditi, pa sam ja jednom, prije nekih pet, šest godina ostao zabezeknut pred pivskom policom jednog trgovačkog centra, jer sam ugledao pivo koje se zvalo Gross. Bila je to robna marka toga lanca, a pivo se kuhalo u - Daruvaru. To me je silno razveselilo, jer je u prvoj polovici 20. stoljeća, između dva svjetska rata, vlasnik daruvarske pivovare bio židovski poduzetnik Leon Gross, pa sam pomislio kako su se marketinški stručnjaci dotičnog lanca sjajno dosjetili da svoju marku, koja se kuha u Daruvaru nazovu imenom nekadašnjeg vlasnika pivovare, koji je u proizvodnju lokalnog piva unio mnoga unapređenja. Ali šipak. U razgovoru sa šefovima pivovare u ždralovu gradu doznao sam da ime nema nikakve veze s poviješću pivovare, nego su ga odabrali reklamni stručnjaci Bille, nemajući pojma o prošlosti pivovare u Daruvaru. Pukom slučajnošću, kao ona ćorava kokoš iz poslovice, uboli su u crno. No, kad je istekao ugovor, to se pivo kuhalo negdje drugdje pod imenom Bross (jednakog dizajna, napisano istim fontom...), a danas se možda zove Kross, ili Fross, ili tako nešto.

Duhovitih naziva ima još. U lancu trgovina građevinskom materijala Baumax možete kupiti pivo iznimni uspjela imena Braumax - dakle varijacije njemačke riječi „brau" za kuhanje piva (brauen) i imena dućana. Međutim, pohvale tu prestaju, jer ono što se nalazi u crvenoj limenci s karakterističnim zaštitnim znakom lanca obični je bućkuriš. Isto je i s drugim robnim markama trgovačkih lanaca, pa čak i s famoznom Ikeom, do čije hrvatske promocije odbrojavamo posljednje tjedne, koja na svojim policama nude dvije vrste istoimenog piva . svijetlo i tamno.

Istini za volju - uz bezimene žućkaste vodice, u nekim ćete lancima naći i piva vrijedna svakog respekta, poput Paulanera, pa i Guinnesa, Murphyja, StPetersa, Erdingera, no potpuno neočekivano, najveća ugodna iznenađenja priređuje lanac od kojeg bismo to najmanje očekivali - Lidl. Uz kojekakve Graffenwaldere, Perlenbachere i Finkbräue, Lidl tu i tamo bljesne jednokratnim akcijama u kojima nudi prave pivske bisere. Već smo ga hvalili zbog uvrštavanje u takve „one-shot-projekte" recimo francuskog piva Abbaye de Vauclaire, ili njemačkog pšeničnog piva Maisel Weisse, a sada ga moramo pohvaliti za nedavne akcije pod nazivom „azijski tjedan" u kojima je dva tjedna za redom ponudio niz piva Dalekog istoka. Osobno mi se punoćom okusa i pitkošću iznimno dopao Sapporo u sjajnoj limenci oblika čaše, napravljene od čelika i iznutra presvučene tankim slojem plastike da spriječi dodir piva s metalom, a sve drugo - druga verzija japanskog Sappora, Asahi (opet Japan) tajlandski Chang i kineski Tsingtao nemaju što ponuditi pivskom sladokuscu (posebna priča su deklaracije koje otkrivaju da se neka o tih piva proizvode u Kanadi i Češkoj), no bezrezervno podržavam i pozdravljam odličan potez uprave da pivopijama pruži mogućnost da upoznaju pivske okuse Dalekog istoka i sami odluče da li im se to sviđa ili ne. Dodatni razlog zbog kojeg ova piva nikako ne bismo očekivali u Lidlu - poznatom prvenstveno po niskim cijenama - su prilično visoki iznosi koje za ova piva valja izdvojiti. Male, nula tri verzije stoje sedam kuna, politrene deset, a 065 limenka Sappora stoji čak 17,99.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Sve su žene lijepe, samo mi premalo pijemo.
Murphyjev zakonik, Matukovo uvjerenje


ArhivNacrtaj mi krigl

Rosinski-Van Hamme - Western 51-B
Rosinski-Van Hamme - Western 51-B

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Hrvatska




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće