Od eksperimenta do Ćakule, Bonace i Nevere

  Craft         Franka Klanac/Agroklub         24.07.2022.
Od eksperimenta do Ćakule, Bonace i Nevere

Svoje prvo pivo napravio je 2003. godine čisto kao eksperiment, no po povratku u Hrvatsku priča postaje nešto ozbiljnija, otkriva nam idejni začetnik i vlasnik Varoške Pivovare iz Zadra  Marko Jukić, magistar kemijskog inženjeringa koji se školovao i radio u SAD-u - piše Franka Klanac na portalu Agroklub.

Počeo je proizvoditi male količine i dijeliti ih prijateljima i poznanicima sa željom da dobije povratnu informaciju o svom proizvodu. Redom su bile i više nego pozitivne. Proizvodio je India Pale Ale (IPA), jako zahmeljeno pivo, nastalo u Velikoj Britaniji 1820.-ih kada su engleske kolonije imale problem s kvarenjem u transportu do Indije pa su se dosjetili dodati više hmelja u postojeća i na taj način produžiti trajnost ovog pića. 

IPA, objašnjava nam, odlikuju cvjetni, gorkasti, zemljasti i citrusni okusi, na koje naše tržište u tom trenutku nije naviklo, jer se većinski konzumiralo pivo komercijalnih pivovara, koje pretežno proizvode lagere.

Prijelomni trenutak za odluku o početku ozbiljnije proizvodnje, zbio se kada je Marko poslao svoje pivo na "Natjecanje kućnih pivara 2015. godine" te u najvećoj kategoriji tog natjecanja osvojio zlato

Kako nam je otkrio, u prvim godinama Varoška Pivovara svoje je pivo prodavala na festivalima i koncertima budući da je to bio jeftiniji način poslovanja (bez troškova boca, etiketa, najma, osoblja...). No 2020. godine sve je stalo zbog mjera uvedenih kao odgovor na pandemiju Covid-19, a opcija da proizvodnja prestane nije postojala, i tada se u srpnju 2020. otvara kušaonica na zadarskoj Relji koja je doživjela instant uspjeh.

Danas broji četvero zaposlenih, s vlastitom proizvodnjom u gradu i novootvorenim kafićem "Dobra Ćakula" na Voštarnici. Na ovaj način Marko je riješio distribuciju po cijeni koja je isplativija za njegovu proizvodnju u odnosu na veleprodajne, a sa smanjenim troškovima transporta, etiketa, boca, itd.

Zanimljivost njihovih piva je i što se proizvodi s kulturama divljih kvasaca što za rezultat ima bogatije i drugačije okuse, te svako čini unikatnim. Sirovine za proizvodnju nabavlja iz Nove Gradiške od firme Slavonija Slad čije proizvode smatra izuzetno kvalitetnim.

"U stalnoj ponudi su tri piva Ćakula, Bonaca i Nevera, a sezonski se mijenja osam, po dva piva po godišnjem dobu", kaže vlasnik u čijoj se tvornici često priča i engleski jezik. Između ostalih, za njih radi Brazilka Lais Carolina i Irac Oisin.

"Njeguje se različitost, a multikulturalnost doprinosi razvoju tvrtke kao cjeline", napominje. Otvoreno dijele savjete o proizvodnji, recepte, pa i kulture divljih kvasaca koje su uzgojili, te smatra da Hrvatska može biti jedna od rijetkih zemalja koje se mogu brendirati kao vinarska, ali i pivarska gastro destinacija.

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Pivo više ne mogu ni vidjeti.
Murphyjev zakonik, Izjava pijanog slijepca


ArhivNacrtaj mi krigl

Chimp1a
Chimp1a

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Craft




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće